Ing. Antonin Seda

Ing. Antonin Seda

Date of birth: in year 1960

Constituency: Zlin
Elected on the slate of: ČSSD

Seznam činností

  • Working Group for resolving the problem of unneeded property and ecological disposal of unneeded munitions of the Ministry of Defense of the Czech Republic. Member from 2. 7. 2003
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Czech Social Democratic Party. Member from 5. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Defence. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Defence. Vice-chairman from 13. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on Oversight over the work of Military Intelligence. Member from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Delegation to the NATO Parliamentary Assembly.  from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Oversight over Project Financing of the Armed Forces of the Czech Republic. Member from 10. 1. 2007 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Oversight over the Implementation of Reform of the Armed Forces of the Czech Republic. Member from 10. 1. 2007 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Oversight over Trade in Military Goods. Member from 10. 1. 2007 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Science, Research, Aviation and Astronautics. Member from 20. 2. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - ASEAN. Member from 1. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Latin America states. Member from 1. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Central America and Caribbean states. Member from 21. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Serbia. Member from 26. 4. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Latin America states. Chairperson from 7. 5. 2008 till 3.06.2010
  • Committee on Security. Member from 5. 11. 2009 till 3.06.2010
  • Chamber of Deputies. Member from 29. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 4. 6. 2010 till 28.08.2013
  • Committee for Defence and Security. Member from 7. 7. 2010 till 6.12.2011
  • Permanent Commission on Oversight over the work of Military Intelligence. Member from 9. 7. 2010 till 28.08.2013
  • Permanent Delegation to the NATO Parliamentary Assembly.  from 24. 9. 2010 till 19.02.2013
  • Subcommittee on Science, Research, Aviation and Astronautics. Member from 6. 10. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee for Penology. Member from 7. 10. 2010 till 6.12.2011
  • Subcommittee on the Ministry of Defence Acquisitions and Arms Trade. Member from 7. 10. 2010 till 6.12.2011
  • Subcommittee on Strategic Targets and Reform of the Army. Vice-chairman from 19. 10. 2010 till 6.12.2011
  • Subcommittee on Strategic Targets and Reform of the Army. Member from 27. 10. 2010 till 6.12.2011
  • Subcommittee on Science, Research, Aviation and Astronautics. Vice-chairman from 2. 11. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - Mexiko and Central America and Caribbean States (the United Mexican States, the Republic of Cuba, the Republic of Costa Rica, the Republic of Guatemala, the Republic of El Salvador, the Republic of Honduras, the Republic of Panama, the Republic of Nicaragua). Member from 14. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the South-East European States (the Republic of Albania, Bosnia and Herzegovina, Montenegro, Kosovo, Macedonia/FYROM, the Republic of Moldova, Romania). Member from 14. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - South America States (the Argentine Republic, the Republic of Bolivia, the Republic of Ecuador, the Republic of Chile, the Republic of Colombia, the Republic of Peru, the Republic of Paraguay, the Eastern Republic of Uruguay). Member from 16. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Republic of Serbia. Member from 16. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - South America States (the Argentine Republic, the Republic of Bolivia, the Republic of Ecuador, the Republic of Chile, the Republic of Colombia, the Republic of Peru, the Republic of Paraguay, the Eastern Republic of Uruguay). Chairperson from 16. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Bolivarian Republic of Venezuela. Member from 27. 9. 2011 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Federative Republic of Brazil. Member from 25. 10. 2011 till 28.08.2013
  • Committee on Defence. Member from 13. 12. 2011 till 28.08.2013
  • Czech republic - ASEAN States (the Kingdom of Thailand, the Republic of Indonesia, Malaysia, The Republic of Philippines, the Republic of Indonesia, Malaysia,the Republic of Phillippines, the Republic of Singapore, Kingdom of Cambodia). Member from 2. 2. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - Middle East States (State of Kuwait, Kingdom of Saudi Arabia, United Arab Emirates, Hashemite Kingdom of Jordan, Syrian Arab Republic, Republic of Yemen, Republic of Lebanon, Republic of Iraq, Islamic Republic of Iran, State of Palestine, Kingdom of Bahrain). Member from 2. 2. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - Russian Federation. Member from 2. 2. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Baltic States (the Republic of Estonia, the Republic of Lithuania, the Republic of Latvia). Member from 2. 2. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Nordic States (Sweden, the Republic of Finland, the Kingdom of Norway, the Kingdom of Denmark, the Republic of Iceland). Member from 2. 2. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Republic of Bulgaria. Member from 2. 2. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the State of Israel. Member from 2. 2. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the United States of America. Member from 2. 2. 2012 till 28.08.2013
  • Subcommittee on Penology. Member from 22. 2. 2012 till 28.08.2013
  • Subcommittee on Strategic Targets and Reform of the Army. Member from 22. 2. 2012 till 28.08.2013
  • Subcommittee on the Ministry of Defence Acquisitions and Arms Trade. Member from 22. 2. 2012 till 28.08.2013
  • Committee on Social Policy. Member from 21. 3. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - Sub-Saharan Africa. Member from 21. 3. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Republic of South Africa. Member from 21. 3. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - Georgia. Member from 9. 5. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - Islamic Republic of Pakistan. Member from 9. 5. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - Republic of Armenia. Member from 9. 5. 2012 till 28.08.2013
  • Permanent Delegation to the NATO Parliamentary Assembly.  from 19. 2. 2013 till 28.08.2013
  • Permanent Delegation to the NATO Parliamentary Assembly. Head of delegation from 19. 2. 2013 till 28.08.2013
  • Activities



    ISP (příhlásit)