JUDr. Michal Hasek

JUDr. Michal Hasek

Date of birth: in year 1976

Constituency: Southern Moravia
Elected on the slate of: ČSSD

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 21. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Agricultural Committee. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for Public Administration, Regional Development and Environment. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Rural Development. Member from 18. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Commission for the work of the Office of the Chamber of Deputies. Member from 24. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Delegation to the Central European Initiative. Member from 6. 8. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Delegation to the Assembly of the Western European Union.  from 6. 8. 2002 till 9.08.2002
  • Political group Czech Social Democratic Party. Vice-chairman from 6. 8. 2002 till 18.03.2003
  • Subcommittee for Housing Policy. Member from 17. 9. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Public Administration. Member from 17. 9. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Regional Development. Member from 17. 9. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for the preparation of Law Amendments concerning the Rules of Procedure of the Chamber of Deputies. Member from 13. 11. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Scandinavian states Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Rural Development. Vice-chairman from 14. 2. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Croatia Inter-Parliamentary Group. Member from 26. 2. 2003 till 15.06.2006
  • Subcommittee on the Financial Management of Regional Governments and for the use of European Union Funding. Member from 4. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Austria Inter-Parliamentary Group. Member from 6. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Political group Czech Social Democratic Party. Vice-chairman from 1. 4. 2003 till 7.02.2005
  • Political group Czech Social Democratic Party. Vice-chairman from 7. 2. 2005 till 31.01.2006
  • Organisational Committee. Member from 17. 5. 2005 till 15.06.2006
  • Political group Czech Social Democratic Party. Chairman from 31. 1. 2006 till 15.06.2006
  • The Board of Directors of the General Health Insurance Company of the Czech Republic. Member from 9. 5. 2006 till 9.05.2010
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 1.03.2009
  • Political Group of the Czech Social Democratic Party. Member from 5. 6. 2006 till 1.03.2009
  • Political Group of the Czech Social Democratic Party. Chairman from 5. 6. 2006 till 31.12.2008
  • Activities



    ISP (příhlásit)