Mgr. Sona Markova

Mgr. Sona Markova

Date of birth: in year 1963

Constituency: Hradec Kralove
Elected on the slate of: KSČM

Seznam činností

  • The Board of Directors of the General Health Insurance Company of the Czech Republic. Member from 22. 9. 2010 till 6.02.2014
  • Chamber of Deputies. Member from 26. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Political group Communist Party of Bohemia and Moravia. Member from 27. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on Health Care. Member from 4. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on European Affairs. Member from 4. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on Health Care. Vice-chairwoman from 5. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Permanent Commission on Family Issues, Equal Opportunities and Minorities. Member from 12. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Czech republic - Russian Federation. Member from 5. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Russian Federation. Chairperson from 5. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - People's Republic of China. Member from 6. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Republic of Azerbaijan. Member from 6. 2. 2014 till 26.10.2017
  • The Board of Directors of the General Health Insurance Company of the Czech Republic. Member from 6. 2. 2014 till 24.01.2018
  • Subcommittee on Healthcare Economy, Health Insurance and Medicine Policy. Member from 20. 3. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Healthcare, Education and Prevention. Member from 20. 3. 2014 till 26.10.2017
  • Permanent Delegation to the Central European Initiative.  from 24. 9. 2014 till 30.10.2014
  • Permanent Delegation to the Parliament. Assembly of the Council of Europe.  from 24. 9. 2014 till 26.10.2017
  • Activities



    ISP (příhlásit)