Ing. Vaclav Votava

Ing. Vaclav Votava

Date of birth: in year 1956

Constituency: Plzen
Elected on the slate of: ČSSD

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 21. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on National Minorities. Member from 8. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Electoral Commission of the Chamber of Deputies. Member from 8. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on National Minorities. Chairman from 8. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for Petitions. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Commission for the Media. Member from 24. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Housing Policy. Member from 17. 9. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Industry and Construction. Member from 27. 11. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on the Small and Medium-Size Entreprizes Support. Member from 27. 11. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Industry and Construction. Vice-chairman from 27. 11. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Scandinavian states Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Latin America Inter-Parliamentary Group. Member from 17. 4. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Japan Inter-Parliamentary Group. Member from 29. 4. 2003 till 15.06.2006
  • Budget Committee. Member from 28. 5. 2003 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Oversight. Member from 21. 1. 2004 till 15.06.2006
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Czech Social Democratic Party. Member from 5. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Petitions. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on the Budget. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Petitions. Verifier of committee from 13. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on the Budget. Verifier of committee from 13. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on the work of the Office of the Chamber of Deputies. Member from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on the Financial Management of Regional Governments and for the use of European Union Funding. Member from 1. 12. 2006 till 3.06.2010
  • Czech republic - Latin America states. Member from 1. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Scandinavian States. Member from 1. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - the United States of America. Observer from 1. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Japan. Member from 21. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Subcommittee on National Minorities. Member from 3. 4. 2007 till 11.09.2007
  • Subcommittee on Human Rights. Member from 3. 4. 2007 till 3.06.2010
  • Committee on the Budget. Vice-chairman from 21. 8. 2007 till 3.06.2010
  • Investigation Commission for examination of reason and connection with unauthorized conferment of academic degrees at the University of Western Bohemia, School of Law in Pilsen, including investigation of role of Accreditation Commission of Ministry of Education of Czech Republic being responsible for quality control of higher education at public and private universities in Czech Republic. Member from 9. 12. 2009 till 3.06.2010
  • Chamber of Deputies. Member from 29. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Activities



    ISP (příhlásit)