Mgr. Anna Curdova

Mgr. Anna Curdova

Date of birth: in year 1962

Constituency: Central Bohemia
Elected on the slate of: ČSSD

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 21. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Electoral Commission of the Chamber of Deputies. Member from 8. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for European Integration. Member from 16. 7. 2002 till 12.05.2004
  • Committee for Science, Education, Culture, Youth and Sport. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Electoral Committee. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Electoral Committee. Verifier of committee from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for Science, Education, Culture, Youth and Sport. Vice-chairwoman from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Commission on Family Issues and on Equal Opportunities. Member from 24. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Delegation to the Parliament. Assembly of the Council of Europe.  from 6. 8. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for the Youth. Member from 19. 9. 2002 till 29.01.2003
  • Subcommittee for Science and Higher Education Schools. Member from 19. 9. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - China Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Russian Federation and Eurasia Inter-Parliamentary Group. Member from 6. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Central America and Caribbean. Member from 29. 4. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Central America and Caribbean. Chairperson from 29. 4. 2003 till 15.06.2006
  • Committee for European Affairs. Member from 12. 5. 2004 till 24.09.2004
  • Committee for European Affairs. Member from 24. 9. 2004 till 15.06.2006
  • Committee for European Affairs. Vice-chairwoman from 1. 10. 2004 till 15.06.2006
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Czech Social Democratic Party. Member from 5. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Activities



    ISP (příhlásit)