Mgr. Helena Mallotova

Mgr. Helena Mallotova

Date of birth: in year 1944

Constituency: Capital Prague
Elected on the slate of: ODS

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 25. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for Foreign Affairs. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Delegation for Cooperation with the European Parliament. Member from 6. 8. 2002 till 20.07.2004
  • Czech republic - Czech Republic - Israel Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic Baltic states Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Germany Inter-Parliamentary Group. Member from 5. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Austria Inter-Parliamentary Group. Member from 6. 3. 2003 till 15.06.2006
  • European Parliament. Observer from 18. 4. 2003 till 30.04.2004
  • European Parliament. Member from 1. 5. 2004 till 20.07.2004
  • Committee for Foreign Affairs. Vice-chairwoman from 29. 9. 2004 till 15.06.2006
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Civic Democratic Party. Member from 8. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Activities



    ISP (příhlásit)