Marek Benda

Marek Benda

Date of birth: in year 1968

Constituency: Capital Prague
Elected on the slate of: ODS

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Civic Democratic Party. Member from 8. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Mandate and Immunity Committee. Member from 29. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Constitutional and Legal Affairs. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Constitutional and Legal Affairs. Chairman from 13. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee for Preparation of Proposals for Conferring or Awarding State Decorations. Member from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on the Constitution. Member from 6. 12. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on Family Issues. Member from 7. 2. 2007 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on Family Issues. Vice-chairman from 21. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Hungary. Member from 7. 5. 2008 till 3.06.2010
  • Temporary Commission for the resolution of the property issues between the State and churches and religious associations. Member from 25. 6. 2008 till 3.06.2010
  • Inquiry Commission on investigation of infringements and invasion of private and family life of certain persons carried out in order to promote undue influence on the members of the Parliament of the Czech Republic. Member from 18. 2. 2009 till 3.06.2010
  • Temporary Commission for issues related to analysis of independence of current operation and future organization of Czech justice. Member from 15. 5. 2009 till 3.06.2010
  • Chamber of Deputies. Member from 29. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 30. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Political group Civic Democratic Party. Vice-chairman from 30. 5. 2010 till 11.05.2011
  • Mandate and Immunity Committee. Member from 24. 6. 2010 till 28.08.2013
  • Chamber of Deputies. Verifier from 24. 6. 2010 till 28.08.2013
  • Steering Committee. Member from 7. 7. 2010 till 6.12.2011
  • Committee on Constitutional and Legal Affairs. Member from 7. 7. 2010 till 28.08.2013
  • Permanent Commission on Family Issues and on Equal Opportunities. Member from 9. 7. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee for Preparation of Proposals for Conferring or Awarding State Decorations. Member from 22. 9. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee for the preparation of Law Amendments concerning the Rules of Procedure of the Chamber of Deputies. Member from 22. 9. 2010 till 28.08.2013
  • Permanent Commission on Family Issues and on Equal Opportunities. Verifier of commission from 23. 11. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Republic of Hungary. Member from 13. 1. 2011 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Republic of Poland. Member from 13. 1. 2011 till 28.08.2013
  • Czech republic - the State of Israel. Member from 13. 1. 2011 till 28.08.2013
  • Committee on European Affairs. Member from 25. 3. 2011 till 28.08.2013
  • Political group Civic Democratic Party. Vice-chairman from 11. 5. 2011 till 18.12.2012
  • Committee on Constitutional and Legal Affairs. Chairman from 15. 12. 2011 till 19.12.2012
  • Subcommittee on Human Rights. Member from 2. 3. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - Republic of Armenia. Member from 9. 5. 2012 till 28.08.2013
  • Political group Civic Democratic Party. Chairman from 18. 12. 2012 till 28.08.2013
  • Activities



    ISP (příhlásit)