Marek Benda

Marek Benda

Date of birth: in year 1968

Constituency: Capital Prague
Elected on the slate of: ODS

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 20. 7. 2004 till 15.06.2006
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 20. 7. 2004 till 15.06.2006
  • Constitution and Legal Committee. Member from 24. 9. 2004 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Juvenile Delinquency. Member from 31. 3. 2005 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Juvenile Delinquency. Vice-chairman from 5. 5. 2005 till 15.06.2006
  • Subcommittee for the Preparation of the Proposal of the Conferment or Awarding of State Awards. Member from 15. 6. 2005 till 15.06.2006
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Civic Democratic Party. Member from 8. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Mandate and Immunity Committee. Member from 29. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Mandate and Immunity Committee. Vice-chairman from 29. 6. 2006 till 15.09.2006
  • Committee on Constitutional and Legal Affairs. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Constitutional and Legal Affairs. Chairman from 13. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee for Preparation of Proposals for Conferring or Awarding State Decorations. Member from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on the Constitution. Member from 6. 12. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on Family Issues. Member from 7. 2. 2007 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on Family Issues. Vice-chairman from 21. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Hungary. Member from 7. 5. 2008 till 3.06.2010
  • Temporary Commission for the resolution of the property issues between the State and churches and religious associations. Member from 25. 6. 2008 till 3.06.2010
  • Inquiry Commission on investigation of infringements and invasion of private and family life of certain persons carried out in order to promote undue influence on the members of the Parliament of the Czech Republic. Member from 18. 2. 2009 till 3.06.2010
  • Temporary Commission for issues related to analysis of independence of current operation and future organization of Czech justice. Member from 15. 5. 2009 till 3.06.2010
  • Chamber of Deputies. Member from 29. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 30. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Political group Civic Democratic Party. Vice-chairman from 30. 5. 2010 till 11.05.2011
  • Activities



    ISP (příhlásit)