PhDr. Walter Bartos, Ph.D., MBA

PhDr. Walter Bartos, Ph.D., MBA

Date of birth: in year 1961

Constituency: Southern Moravia
Elected on the slate of: ODS

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Civic Democratic Party. Member from 8. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport. Chairman from 13. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.  from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Education. Member from 15. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Compatriots Living Abroad. Member from 17. 1. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Ukraine. Member from 20. 2. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - the Russian Federation. Member from 14. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - France. Member from 16. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Investigation Commission for examination of reason and connection with unauthorized conferment of academic degrees at the University of Western Bohemia, School of Law in Pilsen, including investigation of role of Accreditation Commission of Ministry of Education of Czech Republic being responsible for quality control of higher education at public and private universities in Czech Republic. Member from 9. 12. 2009 till 3.06.2010
  • Chamber of Deputies. Member from 29. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 30. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport. Member from 7. 7. 2010 till 28.08.2013
  • Electoral Committee. Member from 7. 7. 2010 till 28.08.2013
  • Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport. Vice-chairman from 8. 7. 2010 till 31.03.2011
  • Electoral Committee. Verifier of committee from 8. 7. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee on Culture. Member from 9. 9. 2010 till 28.08.2013
  • Permanent Delegation to the Parliament. Assembly of the Council of Europe.  from 24. 9. 2010 till 25.03.2011
  • Permanent Delegation to the Assembly of Western European Union.  from 24. 9. 2010 till 30.06.2011
  • Czech republic - the French Republic. Member from 9. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - Ukraine. Member from 10. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - South Caucasus and Central Asia States (the Republic of Kazakhstan, the Republic of Uzbekistan, the Kyrgyz Republic, the Republic of Tajikistan, Turkmenistan). Member from 14. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Republic of Austria. Member from 14. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Permanent Delegation to the Central European Initiative. Head of delegation from 25. 3. 2011 till 28.08.2013
  • Activities



    ISP (příhlásit)