Ing. Pavel Kovacik

Ing. Pavel Kovacik

Date of birth: in year 1955

Constituency: Vysocina
Elected on the slate of: KSČM

Seznam činností

  • The Supervisory Board of the State Agricultural Intervention Fund.  from 4. 11. 2009 till 4.11.2013
  • The Supervisory Board of the Viticultural Fund. Member from 19. 2. 2013 till 19.02.2017
  • Chamber of Deputies. Member from 26. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Political group Communist Party of Bohemia and Moravia. Member from 27. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Political group Communist Party of Bohemia and Moravia. Chairman from 27. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on Agriculture. Member from 4. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Steering Committee. Member from 4. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on Agriculture. Vice-chairman from 5. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Czech republic - People's Republic of China. Member from 6. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Republic of Azerbaijan. Member from 6. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Socialist Republic of Vietnam. Member from 13. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Food Industry, Veterinary Medicine and Animal Production. Member from 26. 3. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Gamekeeping, Fisheries, Apiculture, Gardening and Animal Husbandry. Member from 26. 3. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Food Industry, Veterinary Medicine and Animal Production. Chairman from 26. 3. 2014 till 26.10.2017
  • The Supervisory Board of the State Agricultural Intervention Fund.  from 14. 5. 2014 till 14.05.2018
  • Czech republic - Republic of Belarus. Member from 11. 12. 2014 till 26.10.2017
  • The Supervisory Board of the Viticultural Fund. Member from 1. 3. 2017
  • Chamber of Deputies. Member from 21. 10. 2017
  • Political group Communist Party of Bohemia and Moravia. Member from 24. 10. 2017
  • Activities



    ISP (příhlásit)