Ing. Michaela Sojdrova

Ing. Michaela Sojdrova

Date of birth: in year 1963

Constituency: Zlin
Elected on the slate of: KDU-ČSL

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 19. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for Science, Education, Culture, Youth and Sport. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for Science, Education, Culture, Youth and Sport. Vice-chairwoman from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Education. Member from 19. 9. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Physical Education. Member from 19. 9. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Science and Higher Education Schools. Member from 19. 9. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for the Youth. Member from 19. 9. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for the Youth. Vice-chairwoman from 15. 10. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Benelux Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - France Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Canada Inter-Parliamentary Group. Member from 18. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Vice-chairwoman from 30. 9. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - France Inter-Parliamentary Group. Chairperson from 14. 5. 2004 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Juvenile Delinquency. Member from 31. 3. 2005 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Juvenile Delinquency.  from 5. 5. 2005 till 15.06.2006
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Christian and Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 16. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport. Vice-chairwoman from 13. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Youth and Sports. Member from 27. 9. 2006 till 4.10.2006
  • Subcommittee on Culture and Media Legislation. Member from 27. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on Equal Opportunities. Member from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on Media. Member from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Education. Member from 15. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Science and Post-Secondary Educational Institutions. Member from 15. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.  from 7. 2. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - the Democratic Socialist Republic of Sri Lanka. Member from 1. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - France. Member from 16. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - France. Chairperson from 16. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Subcommittee for Preparation of an Amendment to the Rules of Procedure of the Chamber of Deputies. Member from 3. 5. 2007 till 3.06.2010
  • Committee on Constitutional and Legal Affairs. Member from 20. 6. 2007 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Finance. Member from 16. 8. 2007 till 3.06.2010
  • Political Group of the Christian and Democratic Union - Czechoslovak People's Party.  from 1. 2. 2008 till 9.06.2009
  • Political Group of the Christian and Democratic Union - Czechoslovak People's Party.  from 9. 6. 2009 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on Family Issues. Member from 5. 11. 2009 till 3.06.2010
  • Investigation Commission for examination of reason and connection with unauthorized conferment of academic degrees at the University of Western Bohemia, School of Law in Pilsen, including investigation of role of Accreditation Commission of Ministry of Education of Czech Republic being responsible for quality control of higher education at public and private universities in Czech Republic. Member from 9. 12. 2009 till 3.06.2010
  • Activities



    ISP (příhlásit)