RNDr. Libor Ambrozek

RNDr. Libor Ambrozek

Date of birth: in year 1966

Constituency: Southern Moravia
Elected on the slate of: KDU-ČSL

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 19. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - China Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Arab states Inter-Parliamentary Group. Member from 27. 2. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Russian Federation and Eurasia Inter-Parliamentary Group. Member from 6. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Government of Czech Republic.  from 25. 4. 2005 till 16.08.2006
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Christian and Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 16. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Environment. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Environment. Chairman from 13. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Nature and Countryside Conservation. Member from 4. 10. 2006 till 3.06.2010
  • Working Group of the Parliament for discussion with Members of National Council of Austria concerning Nuclear Power Plant Temelin. Member from 9. 5. 2007 till 10.06.2008
  • Activities



    ISP (příhlásit)