Ing. Jaroslav Plachy

Ing. Jaroslav Plachy

Date of birth: in year 1952

Constituency: Zlin
Elected on the slate of: ODS

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 20. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 30. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Committee for Economics. Member from 22. 7. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for the Support of Business and Legislative Activities. Member from 19. 8. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for the Support of Business and Legislative Activities. Chairman from 19. 8. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for Transportation. Member from 8. 10. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for Telecommunications, the Mail and Information Systems. Member from 9. 10. 1998 till 20.06.2002
  • Czech republic - Canada. Member from 13. 5. 1999 till 20.06.2002
  • Permanent Delegation to the Assembly of the Western European Union. Member from 20. 5. 1999 till 20.06.2002
  • Permanent Delegation to the Assembly of the Western European Union. Alternate of delegation from 20. 5. 1999 till 20.06.2002
  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 25. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for Economics. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Delegation to the Parliamentary Assembly of the OSCE. Member from 6. 8. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Transportation. Member from 25. 11. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on the Small and Medium-Size Entreprizes Support. Member from 27. 11. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on the Small and Medium-Size Entreprizes Support. Chairman from 27. 11. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic Slovenia Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Ireland Inter-Parliamentary Group. Member from 17. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic Greece Inter-Parliamentary Group. Member from 27. 2. 2003 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Countryman Relations. Member from 20. 1. 2005 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Aviation and Astronautics. Member from 26. 1. 2005 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Iran Parliamentary Friendship Group. Member from 1. 6. 2005 till 15.12.2005
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Civic Democratic Party. Member from 8. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Activities



    ISP (příhlásit)