doc. MUDr. Milada Emmerova, CSc.

doc. MUDr. Milada Emmerova, CSc.

Date of birth: in year 1944

Constituency: Plzen
Elected on the slate of: ČSSD

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 20. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 24. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Committee for Social Policy and Health Care. Member from 22. 7. 1998 till 20.06.2002
  • Committee for Social Policy and Health Care. Vice-chairwoman from 23. 7. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for Science and Higher Education Schools. Member from 16. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for Investment Grants in Health Care and Social Spheres. Member from 23. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for Medicinal Policies and Health Care Reimbursement. Member from 23. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for the Handicapped. Member from 23. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for an Integrated Rescue System and Emergency Civil Planning. Member from 30. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Czech republic - Russian Federation. Member from 5. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Kuwait. Member from 9. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Estonia. Member from 10. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Finland. Member from 12. 5. 1999 till 20.06.2002
  • Political group Czech Social Democratic Party. Vice-chairwoman from 18. 4. 2000 till 20.06.2002
  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 24.09.2004
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 21. 6. 2002 till 24.09.2004
  • Political group Czech Social Democratic Party. Vice-chairwoman from 21. 6. 2002 till 6.08.2002
  • Committee for Social Policy and Health Care. Member from 16. 7. 2002 till 4.08.2004
  • Committee for Social Policy and Health Care. Chairwoman from 17. 7. 2002 till 4.08.2004
  • Permanent Commission on Family Issues and on Equal Opportunities. Member from 24. 7. 2002 till 4.08.2004
  • Subcommittee for an Integrated Rescue System. Member from 2. 12. 2002 till 24.09.2004
  • Subcommittee on the Health Care Concepts, Drug Policy, Health Care Financing and Heatl Care IT System. Member from 12. 12. 2002 till 24.09.2004
  • Subcommittee on Computerization in Social and Health Areas and Effective Management of Health Records. Member from 16. 12. 2002 till 31.05.2004
  • Subcommittee on Ethical Issues in Health and Social Care. Member from 16. 12. 2002 till 22.06.2004
  • Subcommittee on Persons with Disabilities and with Impaired Ability to Work. Member from 16. 12. 2002 till 24.09.2004
  • Subcommittee on the Reform of the Pension Scheme and Sickness Insurance. Member from 11. 2. 2003 till 24.09.2004
  • Czech republic - Czech Republic - Kuwait Inter-Parliamentary Group. Member from 26. 2. 2003 till 24.09.2004
  • Czech republic - Czech Republic - Russian Federation and Eurasia Inter-Parliamentary Group. Member from 6. 3. 2003 till 24.09.2004
  • Government of Czech Republic.  from 4. 8. 2004 till 25.04.2005
  • Government of Czech Republic.  from 25. 4. 2005 till 12.10.2005
  • Activities



    ISP (příhlásit)