RNDr. Petr Necas

RNDr. Petr Necas

Date of birth: in year 1964

Constituency: Zlin
Elected on the slate of: ODS

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 25. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Commission on Family Issues and on Equal Opportunities. Member from 24. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Delegation to the Assembly of the Western European Union.  from 6. 8. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Delegation to the North Atlantic Assembly.  from 6. 8. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for European Affairs. Member from 24. 9. 2004 till 15.06.2006
  • Committee for European Affairs. Vice-chairman from 1. 10. 2004 till 15.06.2006
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Civic Democratic Party. Member from 8. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Government of Czech Republic.  from 4. 9. 2006 till 9.01.2007
  • Government of Czech Republic. Vice-chairperson from 4. 9. 2006 till 9.01.2007
  • Government of the Czech Republic.  from 9. 1. 2007 till 8.05.2009
  • Government of the Czech Republic. Vice-chairperson from 9. 1. 2007 till 8.05.2009
  • Committee on Social Policy. Member from 5. 11. 2009 till 3.06.2010
  • Investigation Commission for examination of reason and connection with unauthorized conferment of academic degrees at the University of Western Bohemia, School of Law in Pilsen, including investigation of role of Accreditation Commission of Ministry of Education of Czech Republic being responsible for quality control of higher education at public and private universities in Czech Republic. Member from 9. 12. 2009 till 3.06.2010
  • Chamber of Deputies. Member from 29. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 30. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Activities



    ISP (příhlásit)