ODSPoslanecký klub Občanské demokratické strany vznikl v 7. období 30. října 2013.

V současné době má 16 členů, z toho 3 ženy.
Předsedou klubu je Zbyněk Stanjura.

 

Historie poslaneckého klubu ODS je úzce spjata s dějinami Občanské demokratické strany jako takové. Ve dnech 20. - 21. dubna 1991 proběhl v Olomouci ustavující kongres ODS, na němž byla tato strana definována jako demokratická pravicová strana s konzervativním programem. Jejím předsedou byl zvolen Václav Klaus. K ODS se tehdy přihlásilo 39 poslanců ve Federálním shromáždění a 33 poslanců v České národní radě. V parlamentních volbách 5. - 6. června 1992 za ODS bylo do Federálního shromáždění zvoleno celkem 76 poslanců a do České národní rady 66 poslanců.
V předčasných volbách 2013 získala ODS 7,72 % hlasů a 16 poslaneckých křesel.

Ve funkci předsedy poslaneckého klubu ODS postupně byli:
Jiří Honajzer (od 6. 6. 1992 do 15. 7. 1996 a od 10. 6. 1997 do 2. 12. 1997)
Milan Uhde (od 16. 7. 1996 do 9. 6. 1997)
Jan Černý (od 16. 12. 1997 do 19. 1. 1998)
Vlastimil Tlustý (od 21. 1. 1998 do 26. 9. 2006)
Petr Tluchoř (od 26. 9. 2006 do 11. 5. 2011)
Marek Benda (od 18. 12. 2012 do 28. 8. 2013)
Zbyněk Stanjura (od 11. 5. 2011 do 18. 12. 2012 a od 6. 11. 2013)

Sídlem klubu jsou prostory v paláci Smiřických, který patří do komplexu budov Poslanecké sněmovny na Malostranském náměstí.

Zasedací místnost ODS

Místa ve Sněmovně

Zasedací pořádek


ISP (příhlásit), RSZ (přihlásit)