Tiskové zprávy

24. schůze Poslanecké sněmovny bude pokračovat v úterý 18. prosince

10. 12. 

Na čtvrtek 13. prosince je od 9.00 hodin na žádost skupiny poslanců svolaná 25. schůze Sněmovny k 2. čtení novely zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi - sněmovní tisk č. 38

Opozici se na 23. schůzi nepodařilo prosadit návrh na vyslovení nedůvěry vládě

23. 11. 

Pro bylo 92 poslanců. K vyslovení nedůvěry podle par. 85 zákona o jednacím řádu je potřeba nejméně 101 hlasů. Průběh celé rozpravy najdete ve stenoprotokolech zde

100 let českého parlamentu

14. 11. 

Ve čtvrtek 14. listopadu 1918 se v Thunovském paláci sešlo k první schůzi Revoluční Národní shromáždění. O sto let později si tuto chvíli připomněla Sněmovna na slavnostní schůzi.

Výzva předsedy výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu posl. Václava Klause k předložení návrhu na volbu jednoho člena kontrolní rady Grantové agentury ČR - termín podání do 30. listopadu 2018

25. 10. 

Předseda výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu posl. Václav Klaus vyzývá právnické osoby zabývající se výzkumem a vývojem, aby ve lhůtě do 30. listopadu 2018 předložily návrhy na volbu 1 člena kontrolní rady Grantové agentury České republiky.

Před padesáti lety parlament schválil dočasný pobyt sovětských vojsk

17. 10. 

18. října 1968 Národní shromáždění ratifikovalo Smlouvu o podmínkách dočasného pobytu sovětských vojsk na území Československa.

Nabídka zaměstnání - odborný konzultant v Parlamentním institutu

12. 10. 

Kancelář Poslanecké sněmovny přijme odborného konzultanta do Parlamentního institutu.

Česko-slovensko-rakouské jednání v Kroměříži

4. 10. 

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček se v Kroměříži setkal se svými protějšky ze Slovenska a Rakouska.

Příští schůze Poslanecké sněmovny bude zahájena 23. října

3. 10. 

Znovu se celá Sněmovna sejde opět 23. října. Příští týden budou jednat jednotlivé výbory.

Ve Sněmovně byly vyhlášeny výsledky ankety Dědeček automobil

5. 9. 

V pondělí 3. září 2018 proběhlo v Atriu Poslanecké sněmovny slavnostní vyhlášení výsledků ankety Dědeček automobil a vítězové převzali ocenění.

Studentské stáže u poslanců (termín přihlášek do 12. října)

4. 9. 

Poslanecká sněmovna organizuje pro studentky a studenty vysokých škol stáže zaměřené na spolupráci s jednotlivými poslankyněmi a poslanci, přihlášky pro termín listopad 2018-březen 2019 můžete podávat do 12. října.

Československý parlament v srpnu 1968

17. 8. 

Parlamentní knihovna a Archiv Poslanecké sněmovny v ucelené podobě představují originální dokumenty o činnosti československého parlamentu v srpnu 1968.

Projednávání evropských dokumentů ve Sněmovně

31. 7. 

Evropská legislativa a její projednávání v národních parlamentech. Naše infografika se pokouší přiblížit, jak celý tento proces probíhá v Poslanecké sněmovně.

Sněmovna vyslovila důvěru vládě ČR

12. 7. 

Pro vyslovení důvěry hlasovalo 105 ze 196 přítomných poslankyň a poslanců. Novou vládu premiéra Andreje Babiše podpořil v Poslanecké sněmovně ve svém projevu i prezident Miloš Zeman. Více o tomto jednání zde:

V úterý skončila 16. schůze Sněmovny

10. 7. 

Novým místopředsedou Sněmovny byl dnes zvolen Tomáš Hanzel (ČSSD). Nahradil Jana Hamáčka, který se stal vicepremiérem v nové vládě.

 

Přes šedesát obcí získalo nově právo používat své vlajky nebo znaky

25. 6. 

Dekrety o udělení obecního symbolu - znaku nebo vlajky - předal v pondělí 25. června 2018 starostkám a starostům více než šedesáti obcí, městysů a měst České republiky ve Sněmovně její předseda Radek Vondráček.

Společný seminář AV ČR a PS k pitné vodě

22. 6. 

Seminář pod záštitou předsedkyně výboru pro životní prostředí Dany Balcarové a předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové se věnoval znečištění vodních zdrojů, vodárenství, mikroplastům ve vodě i obecně kvalitě pitné vody v ČR.

Meziparlamentní konference se zeměmi západního Balkánu

15. 6. 

Koná se v rámci aktivit Evropského parlamentu směřujících k rozvoji demokracie v kandidátských či potenciálně kandidátských zemích EU a zahájil ji předseda PS Radek Vondráček.

13. i 15. schůze Sněmovny byly ukončeny

14. 6. 

Ve čtvrtek 14. června byla zahájena 15. schůze Poslanecké sněmovny, svolaná na žádost skupiny poslanců, která byla vzhledem k neschválení navrženého pořadu ukončena

150 let Jednoty kominíků v Praze

25. 5. 

Pamětní stuhu k 150. výročí založení Jednoty kominíků v Praze udělil předseda Sněmovny Radek Vondráček Společenstvu kominíků České republiky při malém slavnostním aktu v Poslanecké sněmovně v pátek 25. května.

Autoři prací o parlamentarismu soutěžili o Cenu F. L. Riegra

24. 5. 

Autoři diplomových prací, které se věnují problematice parlamentarismu, dnes ve Sněmovně soutěžili o Cenu Františka Ladislava Riegra. Vítěze ocenil předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, který vyzdvihl význam F. L. Riegra pro české politické dějiny.

Výročí vzniku republiky připomíná výstava ve sněmovních kuloárech

17. 5. 

Expozice nazvaná „Slavná Sněmovno!“ se věnuje osudovým i všedním událostem „osmičkových“ roků ve světle archivních sněmovních dokumentů.

Osmičková výročí - 70 let od přijetí Ústavy z 9. května 1948

9. 5. 

Další díl je tentokrát věnovaný tzv. květnové ústavě, od jejíhož přijetí uplyne letos 70 let. Průběh projednávání na plénu Ústavodárného Národního shromáždění je k dispozici v digitální knihovně.

Výzva předsedy PS na návrhy kandidátů na volbu člena Rady ČT a na volbu člena Rady ČRo (do 16. května 2018)

2. 5. 

Předseda PS vyzývá oprávněné instituce k podání návrhů kandidátů na volbu člena Rady Českého rozhlasu a člena Rady České televize, do 16. května.

Konference předsedů parlamentů zemí EU v Tallinnu

25. 4. 

Na programu byla především budoucnost EU, evropská bezpečnost a obrana a neméně důležitou součástí celé akce byla řada bilaterálních jednání mezi jednotlivými parlamentními předsedy

12. schůze Sněmovny skončila

20. 4. 

V týdnu od 23. dubna budou zasedat jednotlivé sněmovní výbory. Sněmovna část svého úterního jednání věnovala současnému vývoji v Sýrii a pozici české vlády k těmto událostem. Přijala usnesení, které si můžete přečíst zde. Záznam rozpravy

Manažer kybernetické bezpečnosti (do 15. května)

13. 4. 

KPS nabízí obsazení pracovního místa Manažer kybernetické bezpečnosti, do 15. května 2018.

Předseda Sněmovny reprezentantů Kongresu USA Paul Ryan navštívil Poslaneckou sněmovnu

27. 3. 

P. Ryan nejprve promluvil na schůzi Sněmovny a poté s předsedou PS Radkem Vondráčkem podepsali společnou deklaraci, která mimo jiné připomíná americký podíl na vzniku Československa před 100 lety.

Ocenění za přínos pro letectví, kosmonautiku a jejich propagaci

16. 3. 

Deset jednotlivců a tři kolektivy dnes převzali z rukou členů podvýboru Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny pro letectví a vesmírný program a Rady pro výběr oceněných, působící při tomto podvýboru, ocenění za celoživotní přínos pro československé letectví, kosmonautiku a jejich propagaci za rok 2017.

Návhy na volbu člena Rady České televize a na volbu 2 členů Rady Českého rozhlasu (do 2. 3.)

15. 2. 

Předseda Poslanecké sněmovny vyzývá oprávněné instituce k podání návrhu na volbu člena Rady České televize a na volbu 2 členů Rady Českého rozhlasu, do 2. března 2018.

Předseda PS Radek Vondráček navštívil Evropskou komisi

31. 1. 

Trvající proevropské směřování České republiky zdůraznil v úterý při svých bruselských jednáních předseda PS Radek Vondráček. Jeho návštěva v EK vyvrcholila schůzkou s jejím předsedou Jeanem-Claudem Junckerem.

6. schůze Poslanecké sněmovny skončila

26. 1. 

Sněmovna v pátek schválila vládní návrh novely zákona o léčivech (sněmovní tisk č. 5). Více najdete zde

Cena F. L. Riegra za nejlepší diplomovou práci (do 28. 2. 2018)

16. 1. 

Předseda Poslanecké sněmovny ocení v roce 2018 autory nejlepších kvalifikačních prací cenou Františka Ladislava Riegra. 

Sněmovna hlasováním neschválila návrh na vyslovení důvěry vládě ČR

16. 1. 

Podle čl. 68 Ústavy ČR jmenuje prezident republiky znovu předsedu vlády a na jeho návrh i ostatní členy vlády a ta opět předstoupí před Sněmovnu s žádostí o vyslovení důvěry. Písemný přepis sněmovního jednání je dostupný zde: 

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok

19. 12. 

Příjmy rozpočtu jsou ve výši 1314,5 miliardy korun, výdaje jsou schváleny ve výši 1364,5 miliardy korun. Pro rozpočet hlasovalo 140 poslankyň a poslanců, proti 31. 

Předsedou Sněmovny byl zvolen Radek Vondráček z Hnutí ANO.

24. 11. 

Ustavující schůze Poslanecké sněmovny v 8. volebním období skončila. V úterý 28. listopadu ve 14.00 hodin bude zahájena druhá schůze.

Výběrové řízení - odborný konzultant specialista - právní oddělení legislativního odboru (do 27. listopadu)

6. 11. 

KPS vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa, do 27. listopadu.

Skončily volby do Poslanecké sněmovny

21. 10. 

Letošní sněmovní volby skončily. Občané ČR v nich určili, které ze zúčastněných 31 stran a hnutí budou mít své poslankyně a poslance a které budou mít šanci podílet se na vládě. Výsledky voleb najdete na www.volby.cz

Sněmovní schůze k problematice těžby lithia skončila přijetím usnesení směrem k vládě

16. 10. 

Kvůli rekonstrukci hlavního jednacího sálu Sněmovny se 61. schůze konala v náhradních prostorách v objektu Sněmovní 1. Přepis stenoprotokolu z jednání najdete zde

Téměř 70 obcí České republiky získalo nově právo používat své vlajky nebo znaky

2. 10. 

Dekrety o udělení obecního symbolu - znaku nebo vlajky - předal v pondělí 2. října 2017 starostkám a starostům téměř sedmdesáti obcí, městysů a měst České republiky ve Sněmovně její předseda Jan Hamáček.

Předseda Poslanecké sněmovny J.Hamáček se setkal s předsedou Národní rady SR A. Dankem

26. 9. 

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a předseda Národní rady SR Andrej Danko označili vzájemné vztahy obou zemí za nejlepší v historii.

TGM (* 7. 3. 1850, † 14. 9. 1937)

14. 9. 

80. výročí úmrtí prvního československého prezidenta v materiálech Archivu Poslanecké sněmovny.

Skončila 60. schůze Poslanecké sněmovny

13. 9. 

Schválený pořad obsahoval 92 bodů, podrobně k nahlédnutí je zdeISP (příhlásit)