O bezpečnostním dialogu na zasedání PS OBSE v Biškeku

8. 10. 2018

Ve dnech 2. - 6. října 2018 se v Biškeku, hlavním městě Kyrgyzstánu, uskutečnilo
17. podzimní zasedání Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (PS OBSE). Jedná se o pravidelnou konferenci, která dává každoročně příležitost parlamentářům z celého regionu OBSE diskutovat o důležitých tématech vztahujících se k závazkům a hodnotám této mezinárodní organizace.

Podzimního zasedání se zúčastnilo téměř 300 delegátů z členských zemí PS OBSE. Za Českou republiku to byli následující členové Stálé delegace Parlamentu ČR do PS OBSE: poslankyně Karla Maříková (vedoucí Stálé delegace), poslanci Josef Hájek, Zdeněk Ondráček, Pavel Plzák a senátoři Jan Horník a Jan Žaloudík. 

Letošní zasedání proběhlo pod názvem “Podpora bezpečnostního dialogu nejen ve Střední Asii“. Hlavními tématy konference byla otázka migrace, obchodní spolupráce, boje proti terorismu, zajištění environmentální bezpečnosti a bezpečnosti na hranicích.

Konferenci zahájili svými projevy prezident Kyrgyzské republiky Sooronbaj Žeenbekov a předseda kyzgyzského Jogorku Keneš (Parlamentu) Dastanbek Džumabekov. Jako hlavní hosté v panelových debatách vystoupili představitelé polních misí OBSE ve Střední Asii, zástupci italského předsednictví OBSE, a také vedoucí národních delegací zemí Středomořského partnerství pro spolupráci.

V rámci konference se konalo také zasedání Stálého výboru, kterého se zúčastnila vedoucí české parlamentní delegace poslankyně Karla Maříková. Projednávaly se na něm, kromě zpráv vedení Parlamentního shromáždění a jeho jednotlivých ad hoc výborů, například také otázky konfliktu na Ukrajině a v oblasti Náhorního Karabachu.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) je největší regionální organizací, která se zabývá problematikou mezinárodní bezpečnosti. Sdružuje 57 členských států z Evropy, střední Asie a Severní Ameriky. Všechny orgány OBSE, včetně jejího Parlamentního shromáždění, byly vytvořeny na základě Pařížské charty pro novou Evropu, která byla přijatá na Pařížském summitu v roce 1990. První zasedání Parlamentního shromáždění se konalo v Budapešti v r. 1992.O bezpečnostním dialogu na zasedání PS OBSE v Biškeku (8.10.2018) O bezpečnostním dialogu na zasedání PS OBSE v Biškeku (8.10.2018) O bezpečnostním dialogu na zasedání PS OBSE v Biškeku (8.10.2018) O bezpečnostním dialogu na zasedání PS OBSE v Biškeku (8.10.2018) O bezpečnostním dialogu na zasedání PS OBSE v Biškeku (8.10.2018)

Navigace sekce Poslanecká sněmovnaISP (příhlásit)