V úterý skončila 16. schůze Sněmovny

10. 7. 2018

Novým místopředsedou Sněmovny byl dnes zvolen Tomáš Hanzel (ČSSD). Nahradil Jana Hamáčka, který se stal vicepremiérem v nové vládě.

 

V úvodu schůze složila poslanecký slib nová poslankyně Monika Červíčková. Ještě předtím obdržela od předsedy Sněmovny Radka Vondráčka oficiální osvědčení o nabytí poslaneckého mandátu. Ve Sněmovně nahradila Roberta Pelikána, který se 19. června vzdal mandátu.

Ve středu 27. června se poslankyním a poslancům představili členové nově jmenované vlády. Celá Sněmovna pak minutou ticha uctila památku obětí komunismu.

V pátek 29. června Sněmovna schvalovala zákony ve 3. čtení. Projednané body najdete zde.

V úterý 10. července jednání začalo minutou ticha k uctění památky bývalé předsedkyně ČNR Dagmar Burešové. Poté se Sněmovna věnovala roční zprávě o výsledku hospodaření České národní banky za rok 2017 a potom většinu času kůrovcové kalamitě, která zasáhla sedm krajů ČR. Zvládnout ji potrvá roky mimo jiné výsadbou druhově pestrých lesů. K vytěžení nebo asanaci kůrovcem zasažených lesů bude třeba navíc 6000 pracovníků a také docházejících chemických prostředků. Sněmovně to řekli ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
"Kůrovcová kalamita je nepochybně největší od dob Marie Terezie. Kůrovec začal žrát hospodářské lesy, kde se mnohdy nezasahovalo, ač se mělo," uvedl Brabec. Také Toman připustil, že kromě sucha se na šíření kůrovce podílela i pochybení při hospodaření v lesích. V postižených oblastech je podle ministra nyní cílem zpomalit rozpad smrkových porostů, v dalších částech země pak zastavit šíření kůrovce.
Sněmovna po více než tříhodinovém jednání požádala ministerstvo zemědělství o provedení legislativních změn potřebných k účinnému boji proti kůrovci. Ministerstvo by mělo také upravit dotace zejména nestátním vlastníkům lesů, aby jim kompenzovalo zvýšené náklady s kůrovcovou kalamitou. Mělo by rovněž revidovat strategické lesnické dokumenty.V úterý skončila 16. schůze Sněmovny (10.07.2018) V úterý skončila 16. schůze Sněmovny (10.07.2018) V úterý skončila 16. schůze Sněmovny (10.07.2018) V úterý skončila 16. schůze Sněmovny (10.07.2018) V úterý skončila 16. schůze Sněmovny (10.07.2018) V úterý skončila 16. schůze Sněmovny (10.07.2018)

Navigace sekce Poslanecká sněmovnaISP (příhlásit)