Česká parlamentní delegace na podzimním zasedání PS RE ve Štrasburku

10. 10. 2017

Česká parlamentní delegace se v těchto dnech účastní pravidelného podzimního zasedání  Parlamentního  shromáždění Rady Evropy (PS RE).

V úterý 10. října promluvil na plénu Parlamentního shromáždění Rady Evropy prezident České republiky pan Miloš Zeman, který se před svým vystoupením setkal i s českou parlamentní delegací. Prezident ve svém projevu mimo jiné připomněl, že sankce proti Rusku nevidí jako vhodný diplomatický nástroj a že v rámci řešení jakýchkoliv konfliktů preferuje především dialog. Následně zodpověděl otázky některých členů Parlamentního shromáždění.

V rámci probíhajícího předsednictví České republiky ve Výboru ministrů Rady Evropy také vystoupil před Parlamentním shromážděním ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek. Hovořil o plnění priorit českého předsednictví a zároveň zmínil politická témata týkající se Turecka, Ázerbájdžánu a Ukrajiny, které je potřeba i na dále kontinuálně řešit. Ministr společně s úřadujícím předsedou PS RE sirem Rogerem Galem a generálním tajemníkem RE Thorbjørnem Jaglandem zahájili výstavu, věnovanou Václavu Havlovi – Politika a svědomí.

Ve stejný den byla Parlamentním shromážděním udělena Cena Václava Havla za lidská práva, která je vyhlašována každoročně během podzimní části plenárního zasedání. Jejím laureátem se pro rok 2017 stal bývalý zpravodaj tureckého Ústavního soudu a silný zastánce nezávislosti soudnictví pan Murat Arslan, který je od roku 2016 ve vězení.

                       Dana Váhalová, vedoucí Stálé delegace do Parlamentního shromáždění Rady EvropyČeská parlamentní delegace na podzimním zasedání PS RE ve Štrasburku (10.10.2017)

Navigace sekce Poslanecká sněmovnaISP (příhlásit)