(17.00 hodin)
(pokračuje Stanjura)

A k panu poslanci Bláhovi. Já myslím, že když budeme jenom číst ustanovení zákoníku práce, kterékoliv, bez kontextu, tak prostě dojdeme k absurdním závěrům, jako on před chvílí došel. Určitě i on sám, pokud provozoval některý ze svých obchodů nebo výrobních závodů v sobotu a v neděli, si umí představit pracovní smlouvu, kde to má podepsané, a když se jedná o pracovní smlouvu, i se zaměstnancem. To není proti zákoníku práce. Nevytahujte tady nějaké hromadné žaloby, protože ať se to někomu líbí, nebo ne, podepsání pracovněprávního vztahu je oboustranný akt. Musí s tím souhlasit jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec. A pokud se zaměstnanci podmínky, které nabízí zaměstnavatel, nelíbí, tak takovou smlouvu prostě nepodepíše, zejména v tomto šťastném období, kdy je opravdu nulová nezaměstnanost a všichni podnikatelé - nechci říkat všichni, mnozí podnikatelé a možná mnozí zaměstnavatelé, a možná to dolehlo i k panu poslanci Bláhovi, si stěžují na nedostatek pracovní síly. Možná že jste to, pane poslanče, už také slyšel. Já to slyším dnes a denně.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. S faktickou poznámkou nyní vystoupí pan poslanec Václav Klaus. Připraví se pan poslanec Patrik Nacher s faktickou poznámkou. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Václav Klaus: Dobrý den. Poslanci hnutí Trikolóra podpoří senátní verzi, a pokud neprojde, tak alespoň tu poslaneckou. Proč, už jsem říkal několikrát.

Ale faktická poznámka slouží jako reakce na předřečníky. Já bych se zastal kolegy z jiné politické strany, pana Munzara, protože paní poslankyně Gajdůšková, vaším prostřednictvím, to je každého věc, co považuje za zbytné a nezbytné. Já třeba osobně považuji za zbytné vaše vystoupení ve Sněmovně, ale to mi ještě nedává právo, abych tady někoho okřikoval. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan poslanec Nacher, paní poslankyně Gajdůšková, poté faktické poznámky. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Patrik Nacher: Abych to nezdržoval, to, co je zbytné a nezbytné, už komentovat nebudu. To říkal kolega Stanjura. Jenom bych chtěl požádat kolegu Bláhu, aby když chodí k tomuto mikrofonu, aspoň ty termíny používal přesně, protože to je docela závažné, co tady zazní. Já jsem si dělal poznámky. Mám pocit, že předtím řekl, že 20 tisíc lidí podpořilo nějaké referendum. Spíše myslel asi petici, ne referendum. Teď mluvil o hromadných žalobách. Institut hromadných žalob u nás neexistuje. Vůbec jsem nepochopil ten obsah, nebo co to má jakoby znamenat, že když tady teď něco schválíme, budou hromadné žaloby, které u nás neexistují. Já jsem skutečně chtěl poprosit kolegy, všichni, kdo víme, jak kdo bude hlasovat, každým takovýmhle vystoupením získává druhá strana další hlasy. Já tomu nerozumím, proč to kolega dělá.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní poslankyně Gajdůšková s faktickou poznámkou. Stahuje faktickou poznámku. Do rozpravy je s přednostním právem přihlášen pan místopředseda Sněmovny Tomio Okamura. Prosím, máte slovo. (Hluk v sále.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, chtěl bych sdělit a zopakovat stanovisko SPD k tomuto návrhu zákona.

Mě tento návrh zákona, musím říci, provází úplně od začátku mojí politické kariéry, protože tenkrát s tím pan Bublan za ČSSD přišel už v roce 2012 do Senátu. Pozoruhodné je, že přestože v Senátu měla tenkrát ČSSD většinu, nadpoloviční většina Senátu byla ČSSD, tak jsme mu to tam zamítli. A je zajímavé, jak je během krátkého času z nějakého důvodu ČSSD plastická a z nějakého důvodu to najednou ČSSD prosazuje. Já jsem sám byl v roce 2013 svědkem toho, kdy jsem byl senátor, protože jsem se stal senátorem v říjnu 2012, a pak jsem tam přišel v roce 2013, jak to tam ČSSD většinově zamítla. A teď tady slyšíme - dokonce tam byla v té době i paní Gajdůšková prostřednictvím pana předsedajícího, to znamená, byla svědkem toho, že to ČSSD sama odmítla. Úplně jiné věty a úplně jiné floskule. Takže tady je přesně vidět, řekl bych, a už jsem to říkal, ta plastičnost, prostě ta názorová ohebnost, v podstatě ta názorová nekonzistentnost ČSSD.

Tenkrát to pan senátor Bublan pak zkusil navrhnout ještě jednou po volbách, kdy se malinko změnilo složení. A je zajímavé, že přestože složení Senátu přestalo být tak levicové, jako to bylo za mě, tak mu to tam prošlo. Takže to je další zajímavost - ta plastičnost dalších politických stran. To je úplně neuvěřitelná situace. Ale SPD je v té plastičnosti ostatních stran stále konzistentní a já také. Já jsem říkal už v roce 2013 v Senátu, já jsem byl zvolen za jeden z nejchudších krajů, nebo obvodů České republiky, je to Slovácko ve Zlínském kraji, a dělal jsem si tenkrát průzkum mezi občany, mezi voliči, jestli by chtěli, abychom udělali, vynutili zavírací dny v těch státních svátcích, nebo ne. A zajímavé je, že podle mého názoru, a to jsem objížděl doslova všechny obce a města, mi připadalo, že v tomto senátním obvodu byla většina proti tomu omezení otevírací doby. A nebyl tam dokonce ani argument, a tady paní poslankyně Gajdůšková prostřednictvím předsedajícího byla ze sousedního senátního obvodu, nebyl tam dokonce ani ten argument toho, že by chtěli mít volno.

Tam byly dva argumenty. Já jsem se ptal, jaký na to mají názor. První byl, že v tom senátním obvodu není žádný velký hypermarket, aby si mohli levně nakoupit, že ty hypermarkety jsou až ve Zlíně. Ale nebyl ani v Uherském Brodě, nebyl ani v Otrokovicích, tam je kousek ten Zlín, a nebyly ani dál na Slovácku. To znamená, aby si lidé mohli lacino nakoupit ve velkém hypermarketu, skutečně často potřebují volný den, aby si těch 20 kilometrů s rodinou dojeli až do Zlína, vlastně do těch Malenovic a tak dále. Takže pro to, aby si občané levně nakoupili, by v podstatě uvítali, aby bylo otevřeně co nejvíce. Ptal jsem se jich na ten argument peněz. Naopak co mi lidi říkali, byli velice rádi, že si mohli přivydělat jakýkoliv den, protože ty platy, ty průměrné mzdy na Slovácku jsou tak nízké - bohužel, je to ostuda dosavadních vlád, já jsem byl zatím vždycky v opozici, neměl jsem na to vliv - tam byly v podstatě tak nízké, že i ti občané řekli, my bychom si rádi přivydělali, pokud možno, když bychom mohli jít do práce. To znamená, já jsem z tohoto pohledu vždycky konzistentně zastával názor, který jsem minimálně registroval v tom Zlínském kraji, na tom Slovácku, že občané jsou proti tomu, abychom, a já hájím své voliče, omezovali otevírací dobu.

Zároveň tady říkám jménem SPD "B", a to B je, že trváme na tom, aby lidé pracující v obchodech byli řádně zaplaceni. To je strašně důležité. Abychom vytvořili takové podmínky - a to je zase na vládě, a občané si na to stěžují a vláda nekoná - aby skutečně za ty přesčasy, za práci o státních svátcích ti pracovníci byli adekvátně zaplaceni. A je to taky otázka pracovněprávního práva, aby skutečně ta práva zaměstnanců nebyla krácena, aby nebyla omezována a aby skutečně zaměstnanec měl odpovídající pracovněprávní prostředí tak, aby nebyl využíván či zneužíván, ale aby jeho postavení bylo vždycky důstojné. To je stanovisko SPD. My tím pádem budeme hlasovat pro senátní návrh, následně, pakliže bude zamítnut, budeme hlasovat pro sněmovní návrh. Ale znovu říkám, není to ani díky Senátu, ani díky Sněmovně, já to stanovisko mám konzistentní, když jsem nebyl ani ve Sněmovně a když jsem byl osamocený nezávislý senátor, a celou dobu se tady tento návrh táhne. Jenom jsem poukázal na tu plastičnost, na tu neuvěřitelnou ohebnost tady těch ostatních stran, především ČSSD, jak se to mění, ty jejich názory, během velice krátké doby.

Děkuji za pozornost. (Potlesk z řad poslanců SPD.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Faktickou poznámkou bude reagovat pan poslanec Onderka a paní poslankyně Gajdůšková po něm. Prosím, máte slovo. (Neklid v sále.)

 

Poslanec Roman Onderka: Děkuji, pane místopředsedo. Kolegyně a kolegové, prostřednictvím pana předsedajícího pane Okamuro, jestli je sociální demokracie plastická, tak vy jste gumovej jako ten míček, který se odráží od země ke stropu a zpátky. Už přestaňte urážet sociální demokracii. Že je nesoulad mezi poslanci jedné strany, a to včetně sociální demokracie, se senátory v rámci projednávání některých zákonů, je běžnou záležitostí. Jestli jste to nezaznamenal, doporučuji si přečíst pár tisků a trošku historie.

Co se týče práce v nepřetržitém provozu, co se týče práce o svátcích, doporučuji, abyste se zeptal těch, kteří jsou v Poslanecké sněmovně a kteří takovou práci dělali. Konkrétně vám to rád vysvětlím, protože jsem přes deset let dělal v nepřetržitém provozu. A vím, co to je nebýt se svým dítětem doma na Vánoce, vím, co to je nebýt se svými přáteli na Silvestra, vím, co to je chodit do práce vždycky, když zaměstnavatel pískne. Je to o tom, že si člověk nemůže vybrat, protože buď do té práce chodí, anebo je bez práce. Což chápu, že tomu vy nerozumíte, protože takový problém jste nikdy neměl. A žádám vás prostřednictvím pana předsedajícího, podruhé a naposledy - přestaňte se navážet do sociální demokracie! (Potlesk z řad poslanců ČSSD.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP