(17.00 hodin)
(pokračuje Pekarová Adamová)

Proto jsem chtěla, abychom zařadili na schůzi hned po tomto bodu i právě návrh, který jsme před časem předložili s kolegy poslanci a poslankyněmi a který se zkrácených úvazků a odvodů za ně placených týká. A mě velice mrzí, že když se hovoří do médií, tak všichni strašně podporují zkrácené úvazky, ale pak, když je reálná možnost s nimi něco udělat a opravdu tedy pomoci tomu, aby jejich nabídka v České republice stoupala, tak to nikdo nechce podpořit ani na program. Nechápu to. Přijde mi to jako rozpor mezi slovy a činy a mrzí mě to. A pokud tedy něco by měla vláda samostatného svého, tak to ještě jsem ochotna pochopit a budu brát tedy ano, je tady snaha prosadit svůj vlastní návrh, ale nic takového tady od vlády nemáme, nic takového, ani nemám informaci, že by bylo třeba už ve vládě řešeno, a přesto se tady stále mluví o tom, že tedy takovéto řešení je také potřeba.

Tak prosím pěkně, nalijme si čistého vína. Vy to ve skutečnosti nechcete a jenom to takto tvrdíte voličům. Prosím pěkně, až se budeme bavit o sdílených pracovních místech, zákoníku práce, to není totéž a není to, respektive ono je to totéž z hlediska toho zaměstnance, je to také zkrácený úvazek, ale to řešení je tam navrhované takové, bez kterého se ti zaměstnavatelé celkem obejdou. Ale to, že musí platit za zkrácený úvazek vyšší odvody, než by bylo spravedlivé, tak to už je mnohem, řekněme, funkčnější opatření. Proto ho také prosazujeme a budeme velice rádi, když se nad tímto zamyslíte a propříště, když o to znovu požádáme, už snad tedy budete opravdu vůči tomu nakloněnější.

Já bych se tedy tímto asi blížila k závěru. Opravdu jsem se snažila být stručná, byť se to nezdá, ale chtěla bych apelovat na to, abychom nezůstali jenom u debaty ohledně peněz, abychom se bavili nad tím systémem jako celkem a abychom si kladli trošku vyšší cíle než jenom přidat a udělat pár kosmetických - byť třeba jsou prospěšné - změn a abychom se zamysleli nejenom nad automatickou valorizací, ale i právě tou délkou rodičovského příspěvku, rodičovské, kterou u nás máme, protože to má spoustu konsekvencí, o kterých všichni víme. Všichni, kteří se tomu dlouho věnujeme, to slýcháme od odborníků neustále. Dopady do zaměstnávání těchto lidí jsou opravdu velké a mělo by se s tím podle mého názoru začít, protože ta debata určitě nebude jednoduchá, toho jsme si všichni, kdo ji už zažíváme nějakou dobu, vědomi. Ale když nezačneme, tak se zase za chvíli přehoupneme do dalšího volebního období a budeme zase na začátku. Myslím si, že to si nikdo z těch zúčastněných, kterých se to týká, nezaslouží. A já pevně doufám, že během těch následujících ještě zhruba dvou let, které tady toto volební období máme, se právě k této debatě odhodláme, pustíme se do ní, a byla bych i moc ráda, kdybychom ji zvládli dokončit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji paní poslankyni. Než dám slovo s faktickou poznámkou panu poslanci Romanu Sklenákovi, tak přečtu dvě omluvy. První, pan poslanec Václav Votava se omlouvá z dnešního jednání Poslanecké sněmovny od 17 hodin do konce jednacího dne z osobních důvodů a pan doktor Jaroslav Dvořák z dnešního jednání od 16 hodin do konce jednacího dne ze zdravotních důvodů. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Paní kolegyně Pekarová Adamová to vzala tedy vskutku komplexně, ale dovolte mi, abych zareagoval alespoň na dvě věci.

Ta jedna věc, opakovaně zmíněná záležitost, že máme nejdelší rodičovskou dovolenou na světě a že je potřeba s tím něco dělat. Já jsem na to hrdý, že máme tak dlouhou rodičovskou dovolenou. A to přece není povinnost těch žen být čtyři roky na rodičovské dovolené. Ta výhoda spočívá právě v tom, že si každá žena může vybrat, jestli chce z porodnice jít rovnou do práce, anebo jestli chce být s těmi dětmi. Ani ta první, ani ta druhá není zvýhodněna nebo znevýhodněna, tak proboha nechte ty ženy, které chtějí být s dětmi, ať s nimi mohou být! Ne každý skutečně chce z porodnice rovnou do práce. Tak jim to umožněte, vždyť ten stát na tom netratí. A ony jsou si samozřejmě velmi dobře vědomy, že čím déle budou s dětmi, tak o to potom ten návrat do pracovního procesu bude těžší a to ohodnocení bude horší, ale ony tuhle daň jsou ochotny zaplatit. Pochopte to prosím.

A druhá věc. Je škoda, že jste v tom exkurzu do minulosti, jak byla historie zvyšování rodičovského příspěvku, nešla ještě dále, protože poslední vláda, která zvýšila rodičovský příspěvek, byla vláda sociální demokracie v roce 2006 a ta změna nastala od roku 2007, potom přišly vaše vlády a vy jste s tím neudělali vůbec nic. Vy jste to pro jistotu nezvýšili ani o korunu. A teď přijdete a říkáte, jak tedy my jsme byli nerozhodní, o kolik to zvednout, a jak jsme měnili ty postoje, a že tedy jsme stavěli ty rodiny s dětmi proti seniorům. Ne, naopak. My zvedáme příjmy jak seniorům, tak rodinám s dětmi. Kdo je stavěl proti sobě, to jste byli vy, když jste seniorům snížili důchody.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji za přesné dodržení času. S faktickou poznámkou paní poslankyně Pekarová. Prosím.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: O důchodech jsme tady mluvili v předchozích bodech dopoledne a já vám, pane kolego, chci připomenout prostřednictvím předsedajícího, že to byla i vaše paní ministryně, která na vašem sjezdu hřímala, jak za Kalouska byly ty důchody reálně vyšší. Tak si to najděte, klidně tu její citaci, pak si najděte ta fakta a pak tady povídejte něco o tom, že někdo důchody snižoval. Nikdo je nesnižoval, to za prvé. To je lež! To je doslova lež. Snížení to rozhodně nikdy nebylo. Nebylo to třeba tak vysoké zvyšování z hlediska absolutního čísla, protože dneska se tady bavíme o zvyšování, o zákonných 720 Kč a 180 Kč, které dáváte nad rámec toho zákona, ale z hlediska poměru k průměrnému platu, k průměrné mzdě, jsme dneska tedy níže - a já jsem tady ten graf ukazovala, ráda vám ho donesu - než to bylo... nebo než to je teď za vás. A za nás to bylo víc. Tak to je jedna věc.

Druhá věc, kterou jste tady zmiňoval - ohledně té délky. Víte, některé věci jsou zdánlivou výhodou a ony se pak následně ukážou jako opravdu nevýhodou. A mě by v tomhle případě docela zajímal názor paní ministryně, jestli úplně souzní s tím vaším, že to, že máme čtyřletou, až čtyřletou variantu, je vlastně tak velká výhoda. Protože pokud znám její názory dobře a pokud se na nich nic nezměnilo, tak si troufnu tvrdit, že s vámi souhlasit úplně nebude. A není to přece o tom, že musíte jít rovnou z porodnice, jak vy to tady demagogicky říkáte, zase zpátky do práce a že to je a že tak si to ty ženy budou pak všechny volit. To není pravda. Ta volba má zůstat samozřejmě stále, ale já jenom říkám, že některé ty skupiny ani nemají tu možnost volby, to jenom připomenutí, abyste věděl, o čem se tady bavíme, a také že celková délka pak je opravdu bič na ty ženy (upozornění na čas). A ne všechny si to možná uvědomují.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Pan poslanec Jiří Bláha. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Bláha: Vážené kolegyně, kolegové, já jsem rád, že tohle téma se tady otevřelo, protože doba mateřský je velice diskuti... dis-ku-ti... (Předsedající napovídá: Diskutabilní.) No prostě víme, o co jde. A je potřeba se tím zabývat, protože nejsou to jenom čtyři roky, na které odcházejí ženy na mateřskou. Je to ve výsledku pět let, ty ženy, které to mají v hlavě nastavené tak, že se na tu mateřskou těší, tak většina odchází, a věřte tomu, že některé opravdu po třech dnech, co přišly do jiného stavu, takže ve výsledku je to pět let vyloučení ze systému. A některé to mají dokonce tak, že to není jenom pět let. Je to pět let plus další mateřská, takže deset let. A v ten okamžik se dostáváme do toho stavu, že ty lidi absolutně ztratí pojem o tom, co to je vstávat do práce, organizovat si rodinný život tak, jak by měl být organizován, a samozřejmě nějakým způsobem přejít k nějakým návykům. Věřte tomu, že se s tím setkávám denně. Denně ty lidi, kteří se pak chtějí vrátit do práce, tak s tím mají problémy, protože si nejsou schopni zabezpečit svoji rodinu, protože ztratili ty návyky, které jsou normálně běžné nám všem, kteří chodíme každý den do práce.***
Přihlásit/registrovat se do ISP