(17.40 hodin)
(pokračuje Juránek)

Takže je zde nějakým způsobem rozdělováno těch 6 miliard korun v tuto chvíli a s ohledem na to, že jsou tam dlouhodobě nastavené právě ty věci, o kterých jsem mluvil z hlediska rejstříku, tak právě proto je to v tuto chvíli rozdělováno nespravedlivě. A právě naopak v současné době někdo - a já nebudu mluvit o tom, to se zkuste domnívat, nebo si to zkuste spočítat, podívejte se. Každý, stejně jako já, se mohl podívat na to, jakým způsobem jsou ty peníze rozdělovány. Tak se můžete podívat, kdo dostává víc peněz, než odpovídá těm parametrům, které jsou třeba v jednotlivých svazech.

A já si troufnu říct v tuto chvíli, znovu jenom zopakuji, že co se týká rozdělení těchto peněz, tak to bude spravedlivé. Mimochodem, co z toho bude mít Orel, je dáno podílem 19 tisíc členů, které má Orel, vůči možná dvěma milionům, ke kterým se dopracujeme v rámci agentury. (Předsedající upozorňuje na čas.) Ještě jsme se k nim nedopracovali. Prosím, abyste to vzali do úvahy při svém hlasování.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan předseda Stanjura se omlouvá do konce dnešního jednacího dne z pracovních důvodů. Na řadě je v obecné rozpravě pan poslanec Klaus. Prosím máte slovo.

 

Poslanec Václav Klaus: Dámy a pánové, dobrý den v novém týdnu. Úvodem bych popřál panu Hniličkovi k dnešnímu svátku a dalším poslancům se samozřejmě omlouvám, abych nebyl předpojatý - protože tady bylo takové nařčení, že ti, co útočí na tento zákon, útočí na chudáka našeho brankáře Hniličku, tak já to nejsem. Naopak řeknu, že osoba pana brankáře a poslance je na tom zákoně to nejlepší.

Teď druhá věc, která míří spíš támhle někam, tentokrát od pana Kalouska doleva do těch řad. Vy tady pomalu mlátíte hlavou o pultík, v jakém je tady pan premiér Babiš střetu zájmů, a dotace, jaká je to hrůza, a okamžitě se všechno musí řešit a tyátr pro noviny. A ve chvíli, když do Sněmovny přijde dotační zákon, zákon na vznik nového úřadu, tak už simsalabim, už to tak není. Už je to docela dobrý, my si na ty dotace taky sáhnem. Tady jsem slyšel předřečníka pana Juránka. Ódéeska má volný hlasování, takže taky už to není tak zásadový, jako to bývalo. A najednou je to vlastně všechno jinak.

Takže já bych za nás řekl - za Trikolóru, že (smích a potlesk napříč sálem) - není nás moc, jo. Ale jeden průzkum už mám, bude nás víc. Tak já bych za nás řekl, že prostě tohle je akorát to, že vzniká nový úřad. A jinak se v tom sportu neřeší nic. Takže my budeme proti, naprosto v klidu.

Kdyby to byl zákon o tom, že ty peníze daňových poplatníků dostanou trenéři mládeže, tak jsem tady s vámi za jakékoliv vylepšení. Ale tohle je akorát vznik úřadu, vzdálení té moci, peněz, od lidí, kteří jsou zvoleni do nějaké agentury. Proti tomu bojuji dlouhodobě. Takže z tohoto důvodu my ten zákon nepodpoříme. Ale vy se tam někteří trošku nad sebou zamyslete. Ale je to ode mě drzé, nejsem vaše maminka. Ale přesto na vás apeluji. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Jan Čižinský se omlouvá od 17.45 hodin do konce jednacího dne z rodinných důvodů. S faktickou poznámkou je přihlášen pan poslanec Válek. Prosím máte slovo.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Prostřednictvím pana předsedajícího jsem se chtěl jenom omluvit. Já jsem si teď, jak je tady ta debata, uvědomil jednu děsivou věc. A nevypadám na to. Já jsem jeden z těch, co může za těch deset milionů sportovců, protože jsem registrován v pěti sportovních klubech. Jestli na mě teda berou dotace, musíte s tím něco udělat.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Další písemnou přihlášku do rozpravy nemám. Nevidím ani nikoho v sále, že by se hlásil. Takže rozpravu končím. Je prosím zájem o závěrečná slova? (Navrhovatel: Ne. Senátor Štohl: Ano.) Pan senátor má zájem o závěrečné slovo. Prosím, pane senátore.

 

Senátor Pavel Štohl: Děkuji za slovo. Je nebudu dlouho zdržovat. Jenom tady od některého z řečníků zaznělo, že Senát nepostupoval tvůrčím způsobem. Já bych jenom možná k tomu dodal, že pokud Senát s návrhem zákona nesouhlasí, má pouze dvě možnosti. Buďto dát pozměňovací návrh, anebo zamítnout. My jsme diskutovali opravdu, zda dát pozměňovací návrh. Řešili jsme to s legislativním odborem Senátu, řešili jsme to se členy ústavněprávního výboru a víceméně jsme se shodli, že jeden nebo dva pozměňovací návrhy by nezměnily situaci. Proto jsme se nakonec rozhodli zamítnout. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Ještě s přednostním právem pan předseda Bartošek. Prosím máte slovo.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji, pane místopředsedo. Před závěrečným hlasováním bych si chtěl vzít pro klub KDU-ČSL půl hodiny přestávku do 18.15 hodin. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, této žádosti vyhovím. Takže vyhlašuji přestávku na jednání poslaneckého klubu KDU-ČSL do 18.15 hodin.

 

(Jednání přerušeno v 17.46 hodin.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP