(10.30 hodin)
(pokračuje Fiala)

Je prostě čas, aby se vláda probudila, aby přestala snít, aby vyšla ze svého marketingového komfortu a začala řešit věci, a začala je řešit i tady v Poslanecké sněmovně. A řekla nám - a tím končím - aby nám vláda řekla, co uděláme s drolícím se rozpočtem, co uděláme s neudržitelně nastaveným rozpočtem, co uděláme s byrokracií, co uděláme s budoucími důchody pro čtyřicetileté a mladší, co uděláme s těmi všemi výzvami a nebezpečími a riziky, na které upozornil Nejvyšší kontrolní úřad a na které upozorňuje vývoj státního rozpočtu.

Tedy dámy a pánové, dalo by se úplně jednoduše říci: Co tedy uděláme? Co uděláte pro to, aby se situace v České republice změnila k lepšímu? (Potlesk z pravé strany sálu.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu Petru Fialovi, který vystoupil jako první před jednáním o pořadu schůze. Konstatuji, že přednostních práv mám v současné době ještě osm.

Než budeme pokračovat, konstatuji, že svou omluvu z dnešního jednání zrušili pan kolega Kováčik a paní kolegyně Pastuchová, ale omluvil se pan poslanec Lukáš Kolařík. Pan kolega Mihola se omluvil z pracovních důvodů na celý den a paní kolegyně Helena Válková od 10.00 do 10.30 z pracovních důvodů.

Druhým vystupujícím, jak jsem oznámil, je pan Miroslav Kalousek. Připraví se pan poslanec Marek Výborný. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Dobré ráno. Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, vystupuji proto, abych požádal všechny poslance v této Sněmovně, i vládní poslance, abychom podpořili program této mimořádné schůze. Máme na něm tři body. Je to konflikt zájmů, je to rozpočtová situace a je to výroční zpráva NKÚ. Všechny tyto tři body si zaslouží diskusi na půdě Poslanecké sněmovny. A my opravdu nechceme vést diskusi proto, abychom si tady za každou cenu něco vyčítali, ale abychom se společně pokusili hledat cestu z velmi nelehké situace, ve které se Česká republika ocitla, a diskutovat o tom, jak eliminovat celou řadu rizik, která tady před námi jsou a kterým neunikneme. Ať je budeme zapírat, jak budeme chtít, ona se stejně stanou realitou.

Ke konfliktu zájmů si dovolím říci pouze to, že už jsme se stali mezinárodně proslulými. Já si tedy myslím, že je to mezinárodní ostuda, ale pokud chcete, můžeme tomu říkat mezinárodní proslulost, protože i významná veřejnoprávní německá televize ZDF odvysílala reportáž, ve které se věnuje České republice a jejímu premiérovi s tím, že čerpá evropské peníze v rozporu s evropskými hodnotami. Vše je přitom legální, jak konstatuje ona reportáž, a my to také všichni víme, prostě proto, že z titulu politické moci si pan předseda vlády vymohl změnu podmínek a pravidel tak, aby mohly čerpat velké firmy na úkor malých a středních, a pak je legálně čerpá, což - jak se konstatuje - je v rozporu s evropskými hodnotami. A jak řekla i předsedkyně kontrolního výboru Evropské unie, dokonce zhoršuje kvalitu demokracie v příslušné zemi.

Ono to tak skutečně je, protože transfery podnikatelským subjektům ať už do společné zemědělské politiky, nebo do programu zvyšování konkurenceschopnosti nejsou uvolňovány s motivem zvýšit produkci. Produkce je na trhu spousta. Jsou uvolňovány s motivem v globalizovaném světě podpořit ty malé a střední, aby mohli v konkurenčním boji vzdorovat těm největším. A cílem je kvalita demokracie, protože takový efekt podporuje širokou svobodnou střední třídu. A široká střední třída, svobodná, je kotvou každého demokratického režimu. Pokud to otočíme a směřujeme dotace směrem k těm největším na úkor malých a středních, což se bohužel u nás děje, tak skutečně snižujeme kvalitu demokracie, protože směřujeme k modelu, kdy tady několik málo velkopodnikatelských skupin bude ovládat všechny obyvatele.

Tohle je věc na skutečně vážnou diskusi. Já bych tady chtěl mimořádně ocenit poslance KDU-ČSL, kteří jsou připraveni hlasovat pro program této schůze a diskutovat o tom s námi, protože ta pravidla se nezměnila teď. Ta pravidla se změnila v minulé vládě, ve vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Andrej Babiš si je neprosadil sám. Musel mu je někdo navrhnout a někdo mu je musel schválit. Tak bych chtěl požádat i poslance ČSSD, zda by nebyli také takoví frajeři, jako jsou naši kolegové z KDU-ČSL, a nediskutovali s námi tento problém a podmínky čerpání, kde nebude docházet k tomu, aby byly velké firmy podporovány na úkor malých a středních, jak se bohužel stalo díky oněm změněným podmínkám v minulém vládním období.

Koneckonců kdyby si někdo myslel, že nás takhle pomlouvá ta zlá německá televize, protože máme protiimigračního premiéra a ta televize je proimigrační, což je asi nejhloupější výmluva, jakou jsem slyšel za posledních dvacet let, tak přesně tohle najdete i v té výroční zprávě NKÚ. Na straně 55 přesně najdete citaci, že v důsledku nastavených podmínek a pravidel je podpora poskytována převážně velkým potravinářským firmám na úkor malých a středních podniků. To konstatuje naše instituce, náš Nejvyšší kontrolní úřad, a myslím si, že tenhle problém si diskusi v Poslanecké sněmovně zaslouží. Protože kdybychom udělali anketu, tak pevně věřím, že většina z nás by chtěla raději podporovat ty malé a střední. Také o tom spousta lidí často mluví do televize. Ale skutečnost je přesně opačná. Jsou podporovány ty velké na úkor malých a středních podle zprávy NKÚ, strana 55, pokud by vám tedy nestačila ona reportáž České televize.

Jsme-li u zprávy NKÚ, která je také programem naší mimořádné schůze, tak se velmi věcně věnuje otázce udržitelnosti veřejných financí. Naprosto věcně, bez emocí zpráva popisuje systémová rizika, kterým jsou české veřejné rozpočty vystaveny a která vyvolají tlak na rozpočty v následujících letech a bezpochyby ohrozí makroekonomickou rovnováhu. Pojďme tedy vést vážnou diskusi o tom, jak to eliminovat, jak to zlepšit.

Rozpočtový výbor bude zítra ráno projednávat konvergenční program, který vláda každý rok do konce dubna musí odeslat Evropské komisi, kde popisuje své fiskální úsilí a naznačuje rozpočty následujících tří let. V tomto konvergenčním programu se vláda přiznává, nemůže ani jinak, že v roce 2018 vyvíjela negativní fiskální úsilí, že v roce 2019 opět vyvíjí negativní fiskální úsilí a že i v roce 2020 hodlá vyvíjet negativní fiskální úsilí. Negativní fiskální úsilí, to znamená kroky vlády, kterými vláda aktivně a vědomě zhoršuje bilanci veřejných rozpočtů. Pozitivní fiskální úsilí je, když vláda aktivně a vědomě zlepšuje bilanci veřejných rozpočtů. Neutrální fiskální úsilí je, když nedělá ani jedno, ani druhé. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP