(10.40 hodin)

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: No, takže já bych jako strašně rád. Já bych strašně rád... a my děláme maximum. Ale vy dobře víte, že přeci ERÚ je nezávislé. To víte. ČTÚ je nezávislé, proto máme nejdražší mobilní data. Investoři, monopol si vzali 55 miliard dividend a ještě 55 miliard zainvestovali.

Všechno jsme dali pryč. A koho je to důsledek? Nevíte, kdo tady řídil tuto zemi? Jsme v nějaké situaci, a po otevření trhu s elektřinou a plynem, tzn. v době možnosti svobodného výběru dodavatele elektřiny nebo plynu každým zákazníkem v postavení spotřebitele, se začaly objevovat predátorské praktiky některých obchodníků s elektřinou nebo s plynem a osob, které změnu dodavatele energie pro zákazníka spotřebitele zprostředkovávají. Takové klamavé postupy obchodníků s elektřinou a s plynem a zprostředkovatelů v energetice jsou zaměřeny na celé spektrum spotřebitelů energie, zejména na spotřebitele vyššího věku, kteří jsou proti nekorektnímu jednání méně odolní a snadněji podléhají léčkám a účelovým slibům.

Já jsem nic takového nesliboval, co vy říkáte. To nevím, kde jste na to přišla. To ani není možné. My jsme říkali, že budeme bojovat proti těm, kterým jste to zprivatizovali, kterým jste to dali za hubičku! Za hubičku. Ty poplatky za uhlí jsou sranda. Když jsem byl ministr financí, chtěl jsem to desetkrát navýšit, tak všichni v jednom šiku, odboráři, managementy, všichni křičeli, co to bude za problém! No hlavně že si vzali 20 miliard dividend. Do daňových rájů samozřejmě.

Takže je jasné, že v energetickém zákoně je potřeba upravit ustanovení o ochraně spotřebitele v energetice, ochranu spotřebitele posílit. A MPO ten materiál předložilo vládě, projednává se to na pracovní komisi Legislativní rady vlády a 29. 4. to vláda projedná. Součástí předkládaného návrhu zákona je rovněž novela energetického zákona, jejímž cílem je zlepšení ochrany zákazníka v postavení spotřebitele v oblasti obchodu s energiemi. Jedná se zejména o zákaz účtování jakýchkoli sankcí v případě využití práva na odstoupení od smlouvy, povinnost poskytnout spotřebiteli písemné vyhotovení uzavřeného závazku a reakce je to na praktiky tzv. energetických šmejdů. No, to jsme taky zdědili. Tak vidíte.. Takže tolik problémů.

Takže se divím, že mě v tomhle směru interpelujete, ale snad jsem se to snažil vysvětlit.

Bohužel je to tak, že samozřejmě tady máme dopad i působení Zelených v Evropě a v Evropském parlamentu. Zelení a Piráti, to je vlastně stejné. Takže v rámci záchrany celé planety, máme 9,8 % emisí. Evropa. A bylo by dobré, aby i ostatní země postupovaly podle závěrů klimatické dohody z Paříže. Aby se nám nestalo, že to bude mít na nás velký dopad.

My jsme to projednávali teďka na Evropské radě. A to bylo typické, jak funguje ta Evropa. Takže my máme ty povolenky, protože my zachráníme tu planetu, to je skvělé a určitě jsem pro, a my to řešíme. Voda. A ty povolenky dneska mají nějakou cenu. Nikdo neví, kdo ji určuje. Naše firmy za to platí obrovské peníze. A samozřejmě to má dopad na evropský průmysl. Takže ty povolenky samozřejmě mají dopad na cenu těch energií.

A teď je otázka, jestli ti zelení fanatici nás dostanou do toho stavu, že budeme ničit průmysl. Paní Merkelová vystoupila na Evropské radě, kde některé státy řekly: měli bychom zpřísnit ten cíl ekologický, měli bychom to zkrátit o 50 let. A potom někdo řekl jo, ale 2050, to už vlastně nemůžeme mít ani krávy v Evropě, protože ty mají taky emise.

A potom co tam odznělo? Tam odznělo, že Evropa přišla s tím, že bude dotovat soláry. A daly se obrovské peníze na soláry. Potom se zjistilo, že evropští producenti nestačí vyrábět. Jinak to je tisícimiliardový tunel, taky dědictví působení některých politiků u nás. A co se stalo? Evropané nestačili vyrábět. Začali vyrábět Číňani. A dneska solární panely vyrábějí jenom Číňani. Všechny evropské firmy údajně zkrachovaly.

Takže jde jen o to, že pokud teď všichni chtějí vyrábět elektroauta - elektroauto, my jsme na to měli kolokvium. A takový golf elektro a normální golf, když se to porovná, tak někdo tam musí dát 11 tisíc eur na to auto, které stojí 32 tisíc eur, aby to auto si lidi vůbec kupovali. Takové elektroauto má desetkrát míň součástí než normální auto. Dopad na průmysl si můžeme představit.

Takže to jsme teď vymysleli v Evropě, tyhle cíle. A to je super, že chceme zachránit planetu. Otázka je, jestli ti ostatní taky, ty státy jako Čína, Spojené státy, Indie atd. A aby se nám zase nestalo, že... Já jsem se ptal Škody, odkud bude baterie. No z Jižní Koreje nebo z Číny. To je asi základ. Aby se nám zase nestalo, že za pár let zjistíme, a to už dneska každý ví, že elektroauta jsou čistě ztrátová záležitost a že je vlastně vyrábí Čína, a my potom, závislí na automobilovém průmyslu, budeme mít zásadní problém.

Samozřejmě toto jsou ty energetické věci. A ten dopad na ty ceny energie, ano, jsou tyhle iniciativy a je otázka, jestli to ta Evropa nepřehání a jestli bychom to neměli vnímat komplexně. Takže já určitě, ale já nevím, jakým způsobem. My přece ERÚ nemůžeme nic nařizovat, my jim nemůžeme, a my bychom rádi, aby regulovali cenu energií, aby občané neplatili tolik peněz. To určitě chceme. Ale znovu opakuji, v jakém jsme postavení. Pokud vás trápí ceny energie, mě to taky trápí, a pokud nám dáte nějaký konkrétní lék, jak to máme řešit v rámci dodržení zákonů a kompetencí, které máme ve státní správě, tak já budu velice rád.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi vlády za jeho odpověď. Ještě než budeme pokračovat, konstatuji došlou omluvu, z dnešního jednání se od 13.00 hodin z pracovních důvodů omlouvá paní poslankyně Jana Pastuchová.

Máme před sebou faktickou poznámku pana poslance Ferjenčíka a paní kolegyně Kovářová se chystá ještě na vystoupení. Pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já bych chtěl jenom reagovat na pana premiéra a nabídnout mu spolupráci v otázce zvýšení poplatků z těžby nerostných surovin. Piráti to také podporují. Máme tady 100 hlasů. Věřím, že ten 101. poslanec se v této sněmovně najde. Myslíme si, že současně by to mělo být doprovázeno snížením zdanění práce, což mělo jak hnutí ANO, tak Piráti v programu. To si myslím, že by byl dobrý nápad zvýšit příjmy státní pokladny z poplatků z těžby a současně snížit zdanění práce. Klidně to může být rozpočtově neutrální. Beru vás za slovo a věřím, že to vláda předloží. To je jedna věc.

Druhá věc. Vy jste tady říkal něco o zelených fanaticích. Bohužel jako největší zelený fanatik se chováte vy, protože odmítáte zrušení povinného přimíchávání biopaliv do nafty, což je skutečně absurdní ekofanatická politika z Bruselu, a obávám se, že ji podporujete jenom proto, že na ní vyděláváte.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní paní poslankyně Kovářová. Nebo nemá zájem? Tak se ptám, jestli ještě někdo má zájem vystoupit v rozpravě k této věci. Pokud ne, paní kolegyně nenavrhuje žádné usnesení, mohu tedy interpelaci ukončit.

Máme před sebou dvě interpelace na pana ministra spravedlnosti Kněžínka. Protože je řádně omluven, navrhnu usnesení Poslanecké sněmovně, že se obě interpelace odkládají. Doufám, že nikdo nenamítá, že budeme hlasovat o obou interpelacích najednou. Pokud tomu tak není, můžeme o tom hlasovat.***
Přihlásit/registrovat se do ISP