(10.00 hodin)
(pokračuje Stanjura)

Tak pokud tato věta platí i k dnešnímu dni, k 18. dubnu, konstatuji, že ani po roce a dvou měsících poté, co vláda začala mapovat potřeby, o kterých tak dlouze a nesouvisle mluvil pan premiér, Andrej Babiš nebyl ani z funkce premiéra schopen svůj nápad realizovat, předložit ho vládě, nechat schválit vládou a na žádost opozičních nebo vládních poslanců předložit tento dokument. Vůbec jsme to nekritizovali. Ale - už budou i ty rychlé vlaky! Až se budeme bavit o rychlých spojeních, tak se bavme o TGV.

Ale jednoduchý dotaz. Už to vláda schválila? Na to se snad odpoví jednoduše: ano, nebo ne, případně rozvinutou větou: bude to příští měsíc. A pokud odpoví ano, kdy to pan premiér pošle. Slyšeli jsme tady, nevím, jak bych to nazval, zdržování. A pak ještě přijde pan premiér a řekne: a proto sem nechodím, protože je to ztráta času. Vy jste nás připravil o půl hodiny, pane premiére. Kdybyste mi odpověděl v těch dvou větách: je to hotovo, není to hotovo, kdy to bude hotovo, pošlu vám to, jak jsem vám slíbil v písemném dokumentu, už bych sem nešel.

Takže já zopakuji dotaz. Je schválen národní investiční plán? Existuje tím, že ho vláda schválila? Pokud ano, tak žádám, aby pan předseda Sněmovny zařídil, že ho dostanu, protože nárok na tento dokument mám ze zákona, pokud není v utajovaném režimu, to je něco jiného. Neumím si představit, že plán investic je v utajovaném režimu, ale možná se mýlím. Anebo jednoduchá odpověď: vláda to ještě neprojednala, projednáme to tehdy a tehdy. A mohli jsme si ušetřit 30 minut a mohli jsme projednávat další interpelace.

Já písemné interpelace k ničemu nezneužívám, pane premiére, já se musím ohradit. Podívejte se na tón a text interpelace. Je naprosto věcný. Na začátku jsem řekl, že uplynulo pět měsíců od odpovědi, a ptám se, kdy plán dostanu, pokud ho vláda již schválila. To je všechno.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobré dopoledne, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, členové vlády, pane premiére. Ještě než udělím slovo panu předsedovi vlády Andreji Babišovi, přečtu omluvy došlé předsedovi Sněmovny. Omlouvá se do 11 hodin pan poslanec Ondřej Benešík, dále se omlouvá paní poslankyně Radka Maxová od 9 do 11 hodin a od 14 hodin do konce jednacího dne, dále se z dnešního jednání omlouvá paní poslankyně Majerová Zahradníková z osobních důvodů a další, předposlední omluva od 9.45 do 10.30 z pracovních důvodů František Kopřiva. A poslední omluva, kterou teď přečtu, je omluva pana poslance Jaroslava Kytýra od 14.30 z pracovních důvodů.

Nyní se hlásí o slovo pan předseda vlády. (Předseda PS Vondráček připomíná mimo mikrofon, že má hovořit paní poslankyně Kovářová.) To se omlouvám, vzniklo to při předání řízení schůze. Mám tady ještě nevyřízenou paní poslankyni Kovářovou, která chce hovořit. S faktickou poznámkou? (Ano.) Dobře. Máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Vážený pane premiére, neodpustím si to a musím reagovat na vaše vyjádření k mateřským školkám.

Opět jste zmiňoval příběh pana poslance Farského, respektive paní starostku ze Semil. Že mateřským školám chybí několik miliard korun, víme již léta. Vy jste paní starostce ze Semil slíbil, že zařídíte, aby dostala peníze na mateřskou školu z dotačního titulu. Poslal jste ji na Ministerstvo školství, aby si zažádala do dotačního titulu, který jsme tady prosadili my. Vy jste hlasoval proti tomuto dotačnímu titulu. To za prvé. A za druhé mě zajímá, jak je možné, že někomu slibujete, že dostane přiděleny peníze z nějakého dotačního programu. To nemůžete zařídit vy. To vybírá komise. Tak opatrně s tím, jak nakládáte s těmito slovy.

Za druhé. Do státního rozpočtu na letošní rok jsme prosazovali dotační titul, respektive navýšení o 300 milionů korun na mateřské školy. A opět ANO hlasovalo proti tomuto návrhu. Říkáte, že řešíte tento problém od rána do večera. Bylo by bývalo jednoduché zvednout ruku pro tento dotační titul a děti mohly chodit do nových školek, maminky mohly chodit do práce, vy jste jim mohli ušetřit peníze za soukromé školky. A kdybyste podpořili takovýto dotační titul, tak byste skutečně něco udělali pro lidi, pro maminky, pro tatínky a mohlo by jim být lépe.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Teď je s přednostním právem přihlášen pan předseda vlády Andrej Babiš. Prosím, pane premiére, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Děkuji za slovo. Já jsem za prvé paní starostce ze Semil nic neslíbil, jen jsem jí zorganizoval schůzku na MMR a podle toho, jak jsme chodili do krajů, tak paní ministryně vypsala programy. Nejdříve tam bylo v září 600 milionů, ty se vyprodaly za 16 sekund. Potom tam bylo dalších 600 milionů a teď tam dáváme další. Takže my jsme tam dali ty peníze. Vy zase neříkáte pravdu, paní Kovářová. Zase.

Co jste vy tady udělali? Vy jste zapomněla na ten rozpočtový výbor v roce 2013, kdy jsme tady řešili rozpočet, a když jsem se vás ptal venku, proč vám nedal Kalousek peníze na školy, tak jste mi řekla, že nechtěl vám dát na školy. A já jako ministr financí jsem udělal program pro školy, pro stovky obcí, kde jsou už 4 miliardy. Ano, díky mně. Já jsem to vymyslel. A pokud pan poslanec tady říká... no můžeme si povídat o těch ministrech financí, o těch, kteří nasekali dluhy za 670 miliard, o těch, kteří udělali dluhy za 400 miliard, o těch, kteří nechali rozkrást ekologické zátěže, kteří posílali nějakým firmám 11 miliard. To je zajímavé. Já když jsem se stal ministrem financí, tak ekologické zátěže jsme začali soutěžit za čtvrtinu. Za čtvrtinu! Pamatujete si na velkou ekologickou zakázku?

Kontrolní hlášení je můj dovoz, i EET, i zrušení daňového ráje. Já jsem snížil státní dluh o 70 miliard. Já jsem s Ťokem našel peníze na opravy silnic druhých tříd. Tak to neříkejte. Já to mám zdokumentované. Protože já všechno, co dělám, mám na papíře. Já jsem napůjčoval pro naši zemi za negativní úrok 15 % dluhu a ještě jsme dostávali peníze. A v roce 2016 jsem ušetřil 12 miliard na obsluhu dluhu. To všechno můžu zdokumentovat, pane kolego. Takže neříkejte, že to tak není. Je to tak. Záleží na ministru financí, jak hospodaří. Proto naše veřejné rozpočty jsou nejstabilnější v Evropě a jedny z nejlepších. A jsme čtvrtá nejméně zadlužená země. Poskočili jsme o jedno místo po Estonsku, Luxembourg, Bulharsko. Čtvrtí nejlepší. Všichni nám závidí naše veřejné rozpočty. Investujeme a navyšujeme. Důchodci dostali tolik peněz za tento rok, jak vy jste jim dali za šest let. Všichni si pamatují na 40 korun. A ty školky? Jsou tady na papíře. Já na ně sháním peníze a dneska jsem sehnal 2,4 miliardy. My se díváme na ty evropské věci, tak neříkejte, co jste udělali vy. Vy jste neudělali vůbec nic. Jen jste o tom mluvili.

A národní investiční plán? Ano, to je moje myšlenka. Tady je, tady ho máte, pane Stanjura, koukejte, jak je celkem hezký. (Ukazuje.) A to je náš interní materiál a na vládě nebyl. A já vám ho nedám, protože to je náš interní materiál. My z toho čerpáme, my z toho děláme rozpočet 2021-2022. Vypadá hezky. (Znovu ukazuje.) Koukejte, obrázky. Takže z toho čerpáme. A když nebyl na vládě? Já jsem to vymyslel, my jsme to odmakali a děláme na tom, abychom sehnali ty peníze. Proč bych vám to dával? To je náš interní materiál. My na tom pracujeme. A když dospějeme k názoru, že je to tak, jak si představujeme, tak to dáme. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP