(15.10 hodin)
(pokračuje Stanjura)

Od včerejška, možná už od minulého týdne, slyšíme od pana předsedy Faltýnka, a to nemusí být prostřednictvím, to vás neoslovuji, já jsem tomu řekl "pohádky ovčí babičky", jak obětavý předseda klubu vyrazil, aby zařídil snížení ceny na mýtný systém. Bylo to sice poté, co zakázka byla odevzdána, bylo to sice poté, kdy ty nabídky byly podány, ale on tak obětavě vyrazil a zařídil to. Vycházím z tisku z vyjádření pana předsedy Faltýnka. Žádné jiné informace nemám.

Také jsem v tisku zaznamenal vyjádření pana ministra dopravy, protože se to týká jeho rezortu, že pan Faltýnek neměl žádné pověření k tomu, aby o mýtu jednal, ani s tím, ani s tím, ani s tím. A musím říct, že panu ministru dopravy v tomhle věřím. Popisoval toto politické podhoubí, jak se pod ním třepala židle, a já vím, že ten popis byl docela přesný. Tím jsem sice panu ministru Ťokovi uškodil, když jsem to řekl na mikrofon, ale já jsem opoziční politik. To je zase polehčující okolnost, pane ministře, že to padá z úst opozičního politika. A já myslím, že to můžeme řešit dneska a poměrně jednoduše. Pan ministr musí být připravený, když ten bod je na programu už devět měsíců. Nevěřím, že by připraven nebyl. To bych ten úřad podceňoval. Trochu o něm něco vím, takže si myslím, že podklady určitě má. A není to věc ministra dopravy, tento případ. Protože ministr dopravy jasně řekl, že s ním to nemá nic společného. Tak co od něj chceme slyšet kromě toho, co už jsme slyšeli. Já myslím, že by měl odpovídat premiér. Protože i premiér může úkolovat na příkaz svého prvního místopředsedy klubu, aby za zády ministra dopravy vyjednával o snížení ceny. Mně to sice připadá lehce úsměvné, ale nevíme. To jsou podle mě legitimní otázky.

Na čtvrtek jsme si schválili a pevně zařadili dlouho projednávané a dlouho ležící zprávy o činnosti či o hospodaření České televize, kde hnutí ANO dlouhodobě lavíruje, a myslím, že to je pokus, jak zabránit projednání těchto bodů ve čtvrtek, protože evidentně kdybychom vyhověli návrhu pana předsedy Faltýnka, z parlamentní zkušenosti si můžeme říct, že ty dvě hodiny jednacího dne na ty zprávy stoprocentně nedojde. Já vím, že to je vedlejší efekt, že to není hlavním motivem, ale je to zase příjemný vedlejší efekt. A nám to připadá politicky - politicky, podotýkám - naprosto podivné. I ta vyjádření o tom, jak ten obětavý předseda vyrazil do Brna, aby tu měl schůzku s uchazečem, tu měl schůzku s tím, kdo rozhoduje o té soutěži, velmi nestandardní, a zatím k tomu slyšíme jedno velké ticho, zejména z úst pana premiéra. Protože ten bod je informace vlády, jak předpokládám, že do té debaty by se zapojil i... (Odmlka pro hluk v sále. Řečník se obrací na předsedajícího.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já vám rozumím, pane předsedo. Já požádám sněmovnu o klid. Pokud diskutujete něco jiného, než je program dnešního odpoledního zasedání, které musíme schválit, tak prosím v předsálí. A ještě radši bych byl, kdybyste zaujali svá místa, která máte ve sněmovně, a v klidu vyslechli, jaké jsou návrhy na změnu programu. A nenuťte mě, abych ty, kteří ruší program schůze, jmenoval.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já jsem jenom komentoval, že experti na dopravu z hnutí ANO měli rychlou poradu. Nezbývá mi, než to respektovat. Já navrhuji nový bod. Navrhuji bod, který už tam máme dlouhodobě. Myslím si, že tam ta politická stanoviska a politické okolnosti případu můžeme debatovat.

Současně mi dovolte, abych jménem našeho klubu vyjádřil znepokojení nad únikem informací z proběhlého vyšetřování. Jsme ujišťováni ze strany policie, že od nich to nebylo, nicméně naši experti, kteří se pohybují v oblasti trestního práva, považují za velmi nestandardní, aby součástí příkazu k prohlídce byla citace pořízených odposlechů. Jako by to byl návod k tomu. Jako by to bylo dopředu vypracované alibi. Že když to unikne, že to není od nás. A je to otázka pro pana ministra vnitra, na kterou nechci znát odpověď ihned, zda je to obvyklé, že v příkazu k domovní prohlídce se citují odposlechy. Naším expertům to obvyklé nepřipadá. A chci říct, že to je špatně, bez ohledu na to, komu se to děje. Nebudu používat taktiku našich politických soupeřů, kteří se radovali, když se to dělo některým členům Občanské demokratické strany. Je to prostě špatně. Je to ovlivňování veřejného mínění způsobem, který je nepřijatelný. A myslím si, a je to na členy vlády, na ministra spravedlnosti a ministra vnitra, aby to řádně vyšetřili, protože to jsou praktiky, které nejsou přijatelné. Skutečně ne. A chci, aby v tom bylo naprosto jasno. Proto jsem říkal, že chceme debatovat o politických aspektech možného ovlivňování, rozhodování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. To je dostatečně vážné. K tomu nepotřebujeme citovat nelegálně uniklé předpisy údajných odposlechů. To skutečně ne.

Nicméně pan předseda Faltýnek přiznal, že ty schůzky proběhly. Vyjádření pana ministra dopravy jsem tam citoval, že o tom nic nevěděl, že nikoho tím nepověřil, a je to mimořádně podivné. Navíc i ta časová souslednost. Myslím si, že si my i veřejnost zasloužíme, aby ta debata proběhla i dnes. Nemyslím, že by musela být extrémně dlouhá, nicméně k tomu, aby zazněla jasná stanoviska od pana předsedy Faltýnka, od pana premiéra, od pana ministra dopravy, na to prostor bezesporu máme. A i kdyby ten bod náhodou dneska nebyl zařazen, tak bych poprosil dnes pana ministra dopravy o odpověď na moji první otázku, jak se ten člověk, který je dneska ve vazbě, radní za hnutí ANO, dostal do dozorčí rady ČD Cargo. Kdo ho navrhl. Víme, kdo ho odvolal. Nic proti tomu. Ale měli bychom vědět, kdo ho do té funkce navrhl a kdo ho tam prosadil. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Stanjurovi. Ještě kolega Bartoň počká, protože s přednostním právem ještě pan kolega Faltýnek. A ještě než mu udělím slovo, konstatuji zrušení omluvy paní poslankyně Radky Maxové a novou omluvu pana ministra Jana Kněžínka z dnešního odpoledního jednání z pracovních důvodů.

Náhradní kartu číslo 2 má kolega Jaroslav Okleštěk.

Nyní pan předseda Faltýnek s přednostním právem.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já jenom velmi stručnou, krátkou repliku na vystoupení ctěného předsedy Zbyňka Stanjury. Tento týden to projednáme. Jestli dneska, nebo ve čtvrtek, to je podle mého názoru jedno. Ale dneska máme na programu vratky ze Senátu. A já rozumím té argumentaci pana kolegy Stanjury, že dneska prostě nechce projednávat církevní restituce, že nechce projednávat vrácený daňový balíček. Já tomu rozumím. Ale znovu říkám za nás, za klub hnutí ANO říkám, že v tomto týdnu chceme tuto záležitost projednat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji kolegovi Faltýnkovi. Nyní máme pořadí Zbyněk Stanjura, Jakub Michálek, Jan Bartošek s přednostním právem. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Pan předseda Faltýnek se mýlí a dovolte, abych ho oslovil vaším prostřednictvím, pane místopředsedo. Ty vratky ze Senátu, tak si řekněme. GDPR, žhavá novinka první Babišovy vlády. Původně jsme to chtěli přijmout do května roku 2018, abychom v okamžiku, kdy bude účinné nařízení, měli adaptační zákon. Jsme devět měsíců poté, jsme připraveni podpořit senátní verzi, nemáme žádný důvod zdržovat.

Co se týče daňového balíčku, hlasovali jsme pro sněmovní verzi, přesto že jsme k ní byli kritičtí. Konstruktivně jsme přispěli k projednávání v Poslanecké sněmovně a naši kolegové v Senátu přidali body, které jsou ve prospěch především živnostníků a drobných podnikatelů. Mohli jsme využít té většiny, kterou máme v Senátu, abychom tam prosadili zásadní ekonomické body našeho programu, ale jsme si vědomi politické reality, tudíž jsme to neprosadili, protože taková vratka ze Senátu by neměla žádnou šanci. Tato vratka Senátu podle našeho názoru šanci má. Pokud myslíte svá slova vážně o tom, jak budete podporovat živnostníky, tak budete spolu s námi hlasovat pro senátní verzi. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP