(12.50 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Na řadě v rozpravě je pan poslanec Skopeček. Připraví se pan poslanec Juránek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Skopeček: Děkuji pěkně za slovo. Samozřejmě podporuji pozměňovací návrh, který tu prezentoval kolega Munzar, který spočívá ve zrušení daně z nabytí nemovitosti, a to z několika důvodů. Tím hlavním důvodem je situace na trhu s bydlením. Dobře víte, že z důvodu nedostatečné výstavby, řekl bych až krize výstavby, se v posledních letech ceny nemovitostí vyšroubovaly do takové úrovně, že pro řadu lidí, myslím si, že už i pro střední třídu, je dneska takřka nedostupné se k novému vlastnímu bydlení dostat. Samozřejmě se to více týká Prahy a krajských měst než venkova, ale zejména v Praze a větších krajských městech je situace skutečně neudržitelná. V Praze si dneska většinově kupují byty ti, kteří už nějaké byty mají a další kupují na investici, protože na to mají peníze. Nic proti tomu. Myslím si, že to je jejich vlastní volba, že to je rozumná cesta, jakým způsobem investovat peníze, nicméně podle mého názoru nesmíme zavírat oči nad tím, že je tu i příjmová vrstva, která si skutečně potřebuje pořídit například první vlastní bydlení, první startovací byt, pokud budeme hovořit třeba o mladých párech.

Myslím si, že krizi nevyřeší zrušení daně z nabytí nemovitosti. Cesta je samozřejmě složitější. Podle mého názoru je k tomu nezbytné významně liberalizovat stavební řízení a územní legislativu. Nicméně se mi zdá nemravné, když stát už několik let vidí, jakým způsobem se cenová hladina v otázce bydlení pohybuje, aby to ještě komplikoval a zdražoval lidem pořízení vlastního bydlení ještě svou vlastní daní, která navíc, a kolega Munzar už to tady říkal, není z hlediska příjmů státního rozpočtu daní nikterak zásadní, a v okamžiku, kdy by stát o výnos z této daně přišel, tak se bezesporu shodneme, doufám, že i s paní ministryní, na tom, že by se státní rozpočet nezhroutil. Myslím si, že v té situaci, ve které trh bydlení je, by měla být vláda prvním subjektem, nebo prvním, kdo přijde do Poslanecké sněmovny a řekne: my velmi usilovně pracujeme na liberalizaci stavebního řízení, velmi usilovně pracujeme na liberalizaci územního plánování, aby se zase výstavba nastartovala a nabídka nových bytů uspokojila vysokou poptávku, která dneska žene ceny nemovitostí nahoru. Protože se to neděje, tak jsme s tím přišli my.

Já si ještě dovoluji upozornit na svůj pozměňovací návrh. Pokud byste, vážení kolegové, neuznali za vhodné zrušit daň z nabytí nemovitosti jako takovou pro všechny poplatníky, tak navrhuji pod písmenem C pozměňovací návrh, kde by se osvobození od daně z nabytí nemovitosti týkalo alespoň těch, kteří si kupují nemovitost určenou k bydlení - a to chci podtrhnout, pouze k bydlení, kteří si ji kupují prvně ve svém vlastním životě. Jinými slovy je to snaha podpořit mladé rodiny, mladé páry, které si kupují první bydlení, první startovací byt, tak abychom jim v jejich složité situaci, kdy se dneska musí velmi enormně kvůli vysokým cenám zadlužovat, alespoň těmi pár procenty, kterými je ještě stát zatěžuje, při té koupi ulevili a alespoň při koupi prvního bytu jim život a finanční situaci usnadnili.

Myslím si, že to je velmi rozumný návrh. Myslím si, že to je návrh, který jsou schopni podpořit i vládní poslanci, protože tam ten výpadek příjmů ze státního rozpočtu je ještě miniaturnější než v případě, kdy bychom zrušili daň z nabytí nemovitosti jako takovou. A věřte, že těch pár procent bude výraznou podporou mladým rodinám, mladým párům, které dneska čelí naprosto šílené situaci ve chvíli, kdy si potřebují pořídit první bydlení. Takže pokud neprojde náš prvotní návrh, pro který samozřejmě horuji a považuji ho za systémový, za správný, prosím o podporu alespoň toho, abychom ulevili mladým rodinám a mladým párům.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Juránek v rozpravě. Prosím, máte slovo. (V sále je velký hluk!)

 

Poslanec Stanislav Juránek: Děkuji. Vážený pane předsedo, vážení kolegové, vážené kolegyně, dovolím si tady říci, že záležitosti bydlení se stávají v současné době čím dál složitější a čím dál těžší právě pro mladou generaci. Ta záležitost se řeší už dlouhodobě. Chci tady říct, že je tady samozřejmě nejenom rest vlády, ale je tady rest i mnoha obcí a měst, které měly v rámci svých kompetencí dohlížet na to, jakým způsobem se má bydlení řešit. Samozřejmě že změna stavebního zákona je v tuto chvíli velmi důležitou součástí a zcela určitě důležitější než materiál, který zde máme a který umožňuje, abychom vylepšili situaci bydlení v České republice.

Záležitost vylepšení je možná všemi pozměňovacími návrhy, které zde jsou. Takže za klub KDU-ČSL říkám, že ať jsou to pozměňovací návrhy, které předložil kolega Vojtěch Munzar, nebo ať jsou to pozměňovací návrhy, které navrhl kolega Tomáš Martínek, tak také pozměňovací návrhy, které navrhl kolega Jan Skopeček, jsou to návrhy, které vylepší situaci a pozici všech, kteří chtějí zlepšit bydlení. My máme jako KDU-ČSL bydlení jako docela zásadní záležitost, považujeme ji z hlediska rodinného za jeden z nejdůležitějších prvků, které zde jsou. Chtěl bych říct, že jsem se kdysi i jako starosta městské části pustil do výstavby, ve které jsme ve spolupráci s městem Brnem, protože městská část sama o sobě to nemůže zvládnout, vytvořili bydlení v různých úrovních, ať už to bylo bydlení nájemní, nebo bydlení do vlastnictví, nebo bydlení družstevní. (Hluk v sále je neustále obrovský. Velmi špatná slyšitelnost!) Tato záležitost se nám velmi výrazně podařila.

Prosím o zjednání ticha, jestli můžu poprosit.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, pane poslanče. Máte pravdu. Dámy a pánové, prosím o klid. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec Stanislav Juránek: Tato záležitost je ovšem v tuto chvíli už v situaci, že je zapotřebí, abychom našli správnou cestu k tomu, abychom pomáhali tam, kde můžeme. To znamená, v rámci KDU-ČSL jsme připraveni podpořit každý návrh, který situaci v rámci bydlení vylepší. Při té příležitosti si vás dovolím požádat, abyste tedy to vylepšení zvážili a hlasovali pokud možno i pro pozměňovací návrhy, protože těmi se dostaneme ještě o kousek dál v podpoře bydlení. Bydlení jako takové je totiž limitující pro to, jestli ty rodiny vůbec existují nebo neexistují. Jak se ukazuje, více než polovina manželství, která se rozvádějí do pěti let, jako důvod uvádí právě tu problematiku bydlení. Jestli tedy chceme mít zdravou společnost, ve které následně bude prostor pro mladé rodiny, aby pomáhaly této republice tím, že založí rodinu, tak je jedna z těch důležitých věcí, abychom pomohli bydlení. Tento způsob je jenom jedním z těch dalších, protože dále je třeba, abychom se také zabývali fondem rozvoje bydlení a aby byl fond rozvoje bydlení zaměřený právě na záležitosti, které v tuto chvíli na konkrétním finančním bytovém trhu chybí. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP