(12.40 hodin)
(pokračuje Adamec)

Pan ministr tady správně říkal, že by byl rád, kdyby se to projevilo někde jinde. Já mám ale obavu, že to někde jinde zase bude v nějakém zákoně. A já si nemyslím, že by to tak mělo být. Máme spoustu zákonů, které určují normy, jak se máme chovat v našem životě, a já si myslím, že jich máme dostatek. Dokonce bych řekl, že jich je nadbytek. A nadbytek zákonů, víte, co vždycky znamená nadbytek zákonů? Tato iniciativa? Že máme nepřehledný systém zákonů, že lidé nevědí, jak se mají orientovat, a když se neumějí orientovat, když je toho moc, no tak to jednoduše porušují, a pak už si toho nikdo nevšímá, protože není ani síla a vůle to dodržování zákonů vymáhat.

Vzpomínám si, když jsem byl ještě v Senátu, tehdy přišel pan prezident, tehdy to byl pan prezident Klaus, starší samozřejmě, a říkal na plénu Senátu, že bychom se měli snažit zredukovat počet zákonů, že bychom měli vyčistit náš systém. A víte, kdo mu nejvíc tleskal? Ti největší zaplevelovači. Ti, kteří přinášeli své návrhy zákona na všechno, na všechny a v každé době.

Pojďme se zkusit nad tím zamyslet, jak do budoucna zacházet s naším zákonodárstvím. Já když slyším, že přijde legislativní smršť, vždycky mě polije horko a pot, protože říkám, že to zavaříme svým lidem, protože já to říkám čas od času pořád: když zasedá parlament, a Britové to mají jako staré přísloví, tak si člověk není jist ani majetkem, ani životem. A ono to platí pořád. Možná trošku v pozměněné míře, a kolikrát si říkám, že lidé by spíš měli být rádi, když sněmovna párkrát nezasedne, protože jim od nás nic nehrozí. Berte to s nadsázkou, nebo to berte, jak to je, ale pokud tady jsou matadoři, kteří vědí, co už tímto sálem prošlo, tak musí uznat, že mám pravdu.

Říkat, že na vodě si to pivo nedáte, tak nechápu, proč jsou hospody u vody. Fakt to nechápu. Pro pasažéry, no dobře, ale pasažér tu loď může zvrhnout taky, tady mi napovídá pan místopředseda vlády. A říkejme to tak, jak to je. Nebuďme pokrytci.

Mimochodem, zvrhlo se to tady v nulovou toleranci. Chápu postoj pana ministra. Ono to je velmi jednoduché na správu. Když vás zastaví policajti, dají vám dýchnout, tak je hotovo. Rok budete minimálně bez řidičáku. Zopakujete si autoškolu. Půjdete na dopravně psychologické testy. Mimochodem, tam půjdete, i když vám řidičák neseberou a trest je delší než šest měsíců, protože psychologové si potřebují vydělat.

Ale kdyby to bylo jinak, tak samozřejmě, a sami víte, že různé zbytkové alkoholy, lékaři to znají lépe než já, ale organismus vytváří alkohol sám v sobě, je to fyziologická hranice. A nedej bože, když se vaše tělo rozhodne, že pustí do žil víc, a zrovna vás změří, tak že to budete mít beztrestně. No nebudete. Minimálně projdete tím přestupkovým řízením, tím správním řízením, a užijete si to. Fakt jo. A lidi na vás budou koukat jako na někoho, kdo porušuje zákon a chová se, jak by se chovat neměl.

To jsou všechno legitimní diskuse. Věřím tomu, že i na toto dojde, protože já rozhodně nejsem zastáncem toho, že by řidiči, plavci, lyžaři museli pít. Chápu, že když má někdo jedno promile, tak je nepoužitelný. Znám lidi, kteří mají jedno promile, a na nich to nepoznáte. Tak to je. Je to jejich život. Jestli si ho chtějí kazit nadměrným množstvím alkoholu, tak ať si ho kazí.

Nebo říkat, že jsme jiný národ, než jsou národy v Evropě, no to je taky podle mě závažné tvrzení. Já do Evropy jezdím k různým národům. No nemyslím si, že večer to vypadá jinak než u nás. Je to dost podobné, ne-li stejné. Říkat, že jsme víc neukáznění než jiné národy, no je to o té vymahatelnosti práva potom. Překročíte, chytnou vás, odsoudí vás během měsíce, nastoupíte trest a nazdar. Tady něco provedete a táhne se to měsíce, roky, desetiletí. Možná je to diskuse na jiné plénum v tuto chvíli, co tady říkám, ale je to realita.

Prosím, nepokoušejme se každou lidskou činnost škatulkovat do zákonných norem. Nejde to. Nejde to, resp. když to uděláme, tak ta společnost nebude veselá, bude to společnost, kde se budou porušovat zákony, protože přílišné sešněrování k tomu vede, nikdo se nad tím nebude pozastavovat a stanou se z nás velcí pokrytci.

A na závěr mi dovolte ještě jeden postřeh, který jsem získal tady na tomto plénu, když jsme se bavili tenkrát o zvýšené rychlosti, možné zvýšené rychlosti na dálnicích, takzvaná stopadesátka. Mimochodem, byl jsem v Polsku, v Rakousku, Německu, kvalita dálnic skoro stejná, jezdí tam vyšší povolenou rychlostí, nic se neděje. A víte, jaký byl argument několika mých kolegů poslanců? No my si s tím nebudeme pálit prsty. Stejně policajti na té dálnici tu stopadesátku tolerují.

Chcete takovýto systém, nebo nechcete? Já ho nechci. Tak dělejme všechno pro to, aby to bylo tak, že když platí zákony, tak je dodržujeme a neseme si trestněprávní zodpovědnost. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Budou následovat faktické poznámky. Pan poslanec Bláha, pan poslanec Munzar, pan ministr Ťok. Máte slovo.

 

Poslanec Jiří Bláha: Vážené kolegyně, kolegové, já bych prostřednictvím pana předsedajícího chtěl doplnit kolegu, chtěl bych ho pochválit za to, co řekl, protože si myslím, že jsme sešněrovaní zákony odshora až dolů. Za chvíli budeme mít zákon, jestli na záchodě máme, protože už je určováno, kolik má být vody na spláchnutí, tak kolik ještě spotřebujeme záchodového papíru.

Jsem plně pro, abychom nedělali zákony na všechno, ale řekl bych to "ale". Myslím si, že je důležité, aby zákony, které dneska máme, a hromada z nich je zbytečných, to si všichni přiznáme, když se sejdeme, tak abychom je uměli vyžadovat, kontrolovat a dodržovat. Myslím si, že to by měla být hlavní činnost nás poslanců, abychom ponoukali úředníky, aby vyžadovali, kontrolovali a dodržovali, nebo kontrolovali dodržování.

Ale hlavně když půjdeme do důsledků, tak dnes ani ti úředníci nedodržují. Na stolech máte rozpočty jednotlivých úřadů a všimněte si, jak se chovají jednotliví úředníci. Jak se chovají, i když máme zákon, jak by měli postupovat v rámci toho, jaký rozpočet si budou dělat, jak k tomu přistupují, jak jednotlivé položky obcházejí, jak si je přesouvají. Takhle bychom museli jít od jednoho k druhému a dostáváme se k tomu, že jsme tady zbyteční, protože neumíme kontrolovat, vyžadovat atd.

A já bych jenom kolegy ponoukl z dopravního, když se bavíme o alkoholu, tak je jedna věc, která je velice důležitá. Naši řidiči a firmy, které zaměstnávají řidiče, jsou v obrovském ohrožení. Jestliže řidič má na silnici i zbytkový alkohol, tak za to zodpovídá ta firma. A tím, že když řidič udělá třeba škodu za 100 milionů, tak to zaplatí firma, která ho zaměstnává. Pojišťovna nedá ani korunu a vyžaduje, a vyžaduje tak, že okamžitě to jde do exekuce. A tím bychom se měli zabývat, ne tím, jestli vodák má jedno pivo. (Předsedající: Pane poslanče, váš čas vypršel.) Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Pan poslanec Munzar faktická poznámka. Prosím.

 

Poslanec Vojtěch Munzar: Děkuji. Chtěl bych zareagovat na paní kolegyni Procházkovou prostřednictvím pana předsedajícího, která tady při vystoupení mého kolegy Ivana Adamce na něj z místa pokřikla, že hospody jsou pro členy posádky. No právě že dneska to tak není. Dneska i členové posádky, pokud mají v sobě alkohol, páchají přestupek. Proto hospodářský výbor navrhl usnesení, resp. návrh v tom směru, že se vyjímají členové posádky z tohoto přestupku, a přestupek, tzn. pokuta, tzn. trest, bude uplatňován pro vůdce malých plavidel od jednoho promile. Považoval jsem za nutné to tady upřesnit, abychom skutečně věděli, o čem se tady potom bude hlasovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan ministr Ťok s faktickou poznámkou. Prosím, pane ministře.

 

Ministr dopravy ČR Dan Ťok Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já jsem tady slyšel, a rád bych zareagoval na projev pana Adamce, co dělají vodáci v zákoně o vnitrozemské plavbě. Já bych ho vzal za slovo a pronesl bych procedurální návrh.

Umožněme vyjmout vodáky z tohoto zákona. Navrhl bych, vraťme zákon do druhého čtení, kde v hospodářském výboru se tato tematika může probrat. Tím uspokojíme obě skupiny. První skupina, která nechce prolomit nulovou toleranci, ji prolamovat nemůže, a druhá skupina, která chce umožnit, aby vodáci nebyli kontrolováni, tak na ně nebude spadat zákon o vnitrozemské plavbě. To by byl můj návrh. Děkuji. (Potlesk vlevo.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Zaznamenal jsem váš návrh, abychom zopakovali druhé čtení projednávání tohoto návrhu zákona. Nemůžu o tom dát hlasovat bezprostředně, ale dám o tom hlasovat po ukončení rozpravy. (Námitky poslanců Faltýnka a Válkové z místa.) Je to v souladu s jednacím řádem, tento postup.

Prosím, aby nyní vystoupil v rozpravě pan poslanec Kupka, po něm pan poslance Kolovratník. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP