(11.30 hodin)
(pokračuje Pekarová Adamová)

A zadruhé co se týče toho, že by snad lidé nemohli stonat. Ano, teď to tady pan profesor poslanec Vácha řekl naprosto přesně. Snížili jsme před deseti lety pojištění u zaměstnanců, to znamená, že jim zůstává více peněz v peněženkách. Je na nich, jestli si za to koupí to očkování, třeba proti chřipce a budou té chřipce předcházet, anebo jestli to propijí, nebo si to dají na nějaké jiné své zbytné věci. Prostě je to na každém z nás. Na každém. A jestli si prostě bude postupně odkládat, byť třeba po stokoruně měsíčně, a pak na to období, kdy ta nemoc přijde, bude mít nějaké peníze pod polštářem a bude schopen to období přečkat, je také na každém. A to je opravdu o tom pravicovém a levicovém přístupu, kdy my za ty lidi nechceme všechno řešit, nechceme je vodit za ručičku, ale věříme v ně a v to, že si sami jsou schopni tyto věci dát dohromady a že jsou schopni se zodpovědně chovat vůči vlastnímu zdraví. Vůči čemu jinému než vůči vlastnímu zdraví bychom se měli zodpovědně chovat? Takže budou schopni si to takhle dát dohromady a opravdu se takhle chovat.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Mám další tři faktické poznámky. Paní kolegyně Gajdůšková je jistě trpělivá. Pan kolega Vácha, kolega Dolínek a kolega Sklenák. To je pořadí faktických poznámek, které mám. Chcete mě přesvědčit, abych i já změnil názor na třetí čtení. Prosím, máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec František Vácha: Děkuji za slovo. Já budu opravdu krátký. Já bych chtěl říct panu kolegovi Chvojkovi, že on mě neposlouchal. On teď neposlouchá znova, tak to řeknu vám ostatním. (Poslanec Chvojka již poslouchá.) Vy jste mě neposlouchal. Příklad té vaší paní, která nemůže jít do práce. Ona ty peníze má, ona je celou dobu, co chodí do práce, dostává, protože neplatí nemocenské pojištění, které do roku 2009 platila. To znamená, že ona je v té kapse má. Akorát je utratí místo toho, aby si je dávala stranou. A my bychom měli mít systém, že tedy stát si je od ní vezme zpátky a pak jí je dá, když bude nemocná. To je jediné, co jsem chtěl říct. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan kolega Dolínek s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Petr Dolínek: Já mám dvě jednoduché poznámky. Za prvé jsem rád, že pan předřečník, prostřednictvím pana předsedajícího, nás seznámil s tím, že maminka na nemocenské je bohatá. Děkuji, já to budu všude vzkazovat. Je to bohatá maminka, nemocná maminka a maminka pošle děti na školu v přírodě, protože je bohatá tím, že je nemocná. Děkuji za váš argument. Já to budu všude vzkazovat.

A druhá věc. K paní Pekarové, opět prostřednictvím pana předsedajícího. Víte sociální demokracie je tady 140 let. Je tady proto, že tady kdysi pracovaly děti. Kdysi tady ženský pracovaly tak, že měly dvanáct hodin denně práci. A sešla se parta takových nádeníků, trošku chytrých lidí, U kaštanu na Břevnově, to je kousek odsud, jděte tam někdy, někdo z vás tam má možná pronajatý byt, a řekla si: Hele, co kdyby ty naše děti radši chodily do školy než do práce, co kdyby ty ženský radši byly s námi doma než chodily do práce. A ta parta si řekla: My to zkusíme. Oni je pak všechny pozavírali. Jak šli ten den z té hospody, tak je všechny zavřeli. Ale oni to nevzdali. Něčí táta potom byl prezident za komunistů, to nemusím milovat, ale je to součást historie sociální demokracie. Ale ta parta to prostě nevzdala. A dneska prosím paní Pekarovou prostřednictvím pana předsedajícího, aby tady nebyla demagogická a neříkala nám, že tady říkáme divný věci! Prostě lidi mají právo být nemocní. Mají právo - ženský, chlapi být doma s dětmi, když jsou nemocné, a každý má právo se chovat podle toho, co potřebuje, a ne podle toho, jak nám tady bude někdo říkat, že to vidí on! Prosím, pražské pohledy na republiku nechme stranou. Prostě republika potřebuje, aby lidi měli právo být nemocní. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan kolega Sklenák, také faktická poznámka. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Paní kolegyně Pekarová Adamová říkala, že nechce obstruovat, ale o očkování proti chřipce už mluvila dneska potřetí.

Já nebudu reagovat na její poznámky o stavu veřejných financí a další. Chci vás všechny vyzvat - já jsem člověk, kterému vždycky jde o výsledek. Co chceme dnes? Já chci, aby ten zákon byl schválen. Na třetí čtení máme ještě necelých devadesát minut. Já vyzývám všechny, kteří tak jako já chcete, aby byl dnes ten zákon schválen, prosím, nereagujte na paní kolegyni ani na další, ať se dostaneme k hlasování. Já si myslím, že už zaznělo skoro všechno k tomuto tématu a už se opakujeme. To je moje prosba vůči vám. Jsme ve třetím čtení. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu kolegovi Sklenákovi za dodržení času. Já rozumím tomu, že třetí čtení dříve bylo... Nyní pan kolega Vácha je přihlášen k faktické poznámce. Než dojde, připomenu, že kdysi se třetí čtení posuzovalo podle toho, jak to ve výborech bylo prodiskutováno, ale evidentně se to nedaří.

Tak máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec František Vácha: Děkuji. Já souhlasím s kolegou Sklenákem. Já jsem slíbil kolegyni Valachové, že nebudu vystupovat, ale prostě musím vystoupit. Pan kolega Dolínek říkal, že tady říkáme divné věci. Ale divné věci říkáte vy. Já jsem neřekl, že ta paní je bohatá. Já jsem to neřekl. Já nevím, kde je komunikační chyba, že neslyšíte, co říkám. Já jsem řekl jenom tu věc, že ona od roku 2009 neplatí nemocenské pojištění. A důvod, proč je neplatí, byl ten, že si pak s těmi penězi může pokrýt tři dny nemocenské. To bylo jediné, co jsem řekl. Neřekl jsem, aspoň doufám, že jsem se tady tolik nezbláznil, že si nepamatuji, ale fakt jsem neřekl, že je bohatá. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Vlastimil Válek také faktická poznámka. Paní poslankyně Pekarová je další s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Omlouvám se, Romane, nic nebudu říkat. (Myšleno zřejmě k poslanci Sklenákovi.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře, děkuji. Nyní paní kolegyně Pekarová s faktickou poznámkou. Máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Já vás naprosto chápu. Já nerada vystupuji, ale když nás tady osočujete z něčeho, co jsme neřekli, naprosto lžete, s prominutím, prostřednictvím předsedajícího se to nedá říct jinak, tak reagovat musíme. Takže nejdříve si, pane Sklenáku, udělejte pořádek uvnitř -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pořád prostřednictvím předsedajícího, paní poslankyně.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Ano, pořád prostřednictvím předsedajícího, samozřejmě. Tak si udělejte pořádek v tom, že buďto nás poslouchejte a argumentujte opravdu fakty a argumenty, a ne tím, že překroutíte naše slova. (Poslanec Josef Hájek z lavice: Nechte se očkovat.) To opravdu není v zájmu projednání toho tisku. A nedivte se potom, že si nenecháme takovéto vaše praktiky líbit. A to je poslední moje přihláška.

A nechte se všichni očkovat, jak tady říká kolega, ať už to nemusíme opakovat. (S úsměvem.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času. Nyní řádně přihlášená paní poslankyně Gajdůšková. Připraví se pan poslanec Martin Kupka. Stále jsme v rozpravě ve třetím čtení. Máte slovo, paní poslankyně. (Hluk v sále!)

 

Poslankyně Alena Gajdůšková: Vážený pane předsedající, paní poslankyně, páni poslanci, mám připraveno delší vystoupení, ve kterém bych docela ráda promluvila i něco o krizi trhu práce a vnitřní výpovědi a tak dále.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já vás přeruším a požádám sněmovnu o klid!

 

Poslankyně Alena Gajdůšková: Ale nám sociálním demokratům jde o lidi. Je nám vyčítáno, že stojíme na straně zaměstnanců, že straníme zaměstnancům. Ano, straníme zaměstnancům. A proto i v této chvíli své vystoupení skončím, protože nám jde o to, aby návrh na placení nemocenské od prvního dne, který zaměstnancům skutečně pomůže bez ohledu na analýzy a statistiky, prošel, jde o zaměstnance. Toto své vystoupení jsem tedy skrečovala. Poprosím vás o podporu návrhu. (Potlesk z řad poslanců ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Gajdůškové. Nyní pan poslanec Martin Kupka, připraví se pan poslanec Jiří Bláha. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Martin Kupka: Vážené kolegyně, vážení kolegové, jde o vážnou diskusi, protože se máme vážně zabývat tím, co může zrušení karenční doby přinést. Já jsem se vydal k dalším statistickým údajům, a nejen statistickým. Dovolím si citovat z nedávno zveřejněné studie Filipa Pertolda, pracovníka institutu CERGE při Akademii věd České republiky.

Píše: V důsledku reformy nemocenské zavedené zkraje roku 2018, spočívající ve zrušení finanční náhrady mzdy v prvních třech dnech nemoci, poklesl téměř okamžitě počet dní, které průměrný zaměstnanec stráví během jednoho čtvrtletí na nemocenské, o 2,2 dny. Tento pokles představuje 15 % průměrné doby na nemocenské před zavedením reformy. Odhaduji, na základě porovnání situace na Slovensku a v České republice, že reforma znamenala až 25% pokles doby strávené na nemocenské.***
Přihlásit/registrovat se do ISP