(11.00 hodin)
(pokračuje Stanjura)

A když už se bavíme o těch úlevách, které dostali zaměstnanci, tak to nebylo jednom 1,1 % nemocenského pojištění, o kterém dneska nikdo nemluví, ale taky 0,5 % příspěvku - omlouvám se, teď to přečtu přesně - 0,5 % na státní politiku zaměstnanosti placených zaměstnanci. Takže 1,6 % byla úleva. Tak mi zkuste někteří z vás, kteří tady vyprávíte takové pohádky a dojmologii, spočítat, to znamená u průměrného zaměstnance, pokud uspoří za deset let, kdy to funguje, kolik uspoří při průměrné mzdě tohoto placeného pojištění nebo daně, to je jedno, jak to nazveme, 1,6 % z hrubé mzdy každý měsíc, a k tomu si položme průměrnou nemocnost. A zase když se zvýší i krátkodobá nemocnost a máme mnohem víc zaměstnaných, a mluvila o tom např. paní kolegyně Adamová Pekarová, tak zase nesrovnáváte správná čísla, že ty argumenty nejsou poctivé, nejsou logické. Ale jak říkám, přitom respektuji jiný politický názor. Tomu já rozumím. Ale pokud to chci podpořit nějakou statistikou, tak to musí mít hlavu a patu. (Předsedající: Pane předsedo, skončila vám doba.) Děkuji za upozornění.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan poslanec Mašek, poté paní ministryně Maláčová, paní poslankyně Valachová, poslanec Zaorálek a kolega Staněk. Takže nyní pan poslanec Jiří Mašek, připraví se k faktické poznámce paní ministryně. Máte slovo.

 

Poslanec Jiří Mašek: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, prostřednictvím pana předsedajícího se tady objevilo mnoho zdravotnických expertů, tak si dovolím jako lékař, který ty pracovní neschopenky vypisuje, také zareagovat. Skutečně nepatřím k těm, kteří by vestoje tleskali nápadu zrušit karenční dobu, ale přesto ten názor a ten zákon podpořím. A podpořím ho s jednou podmínkou. Také si troufám mít trošku ekonomický názor, byť nejsem expertem ekonomickým. Na zrušení karenční doby, resp. v těch souvislostech mi tam vadí jedna věc. Lékař při vypisování pracovní neschopnosti může, a často to dělá, vypisovat neschopnost až tři dny zpátky. Je to tak ze zákona. Budu se snažit působit tím směrem, aby při eNeschopence a při jejím projednávání toto bylo změněno a aby počátek pracovní neschopnosti byl spojen s vyšetřením u lékaře. Tam si myslím, že to bude mít ekonomický dopad, že to bude dobré pro zaměstnavatele a přitom nedojde k tomu, že pacient by byl ochuzen na svých právech svou nemoc vlastně léčit od začátku a pobírat patřičnou částku sociálního pojištění.

Můj závěr je, že navrhuji svým kolegům podpořit tento zákon.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Jiřímu Maškovi. Nyní paní ministryně Jana Maláčová také s faktickou poznámkou, připraví se kolegyně Valachová také s faktickou poznámkou. Paní ministryně, máte slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Děkuji. Já v reakci na paní poslankyni Pekarovou Adamovou prostřednictvím pana předsedajícího bych chtěla říct, že jsem ráda, že slyším vlastně konečně jiný argument, protože ve dne v noci slýcháváme neustále od TOP 09, že je potřeba snižovat sociální odvody, protože náklady práce v České republice jsou velmi vysoké, a teď slyším vlastně něco opačného. Takže to je pro mě novinka.

Druhá věc, v reakci na pana předsedu Stanjuru prostřednictvím pana předsedajícího. Já jsem to takto neřekla. Vy jste vytáhl dvě věty, spojil je, ale budiž, když to tak je. Krátkodobá nemoc je např. chřipka. Když přechodíte chřipku, tak to se nějakým způsobem zvládne, ale dlouhodobá nemoc je třeba zápal plic, to už se přechodit nedá. Takže takto za mě, děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce a nyní paní poslankyně Valachová s faktickou poznámkou.

 

Poslankyně Kateřina Valachová: Jenom faktická poznámka k tomu vlastně, kolik činila nebo nečinila náhrada v prvních třech dnech nemoci v roce 2008. Pravda je taková, že tam došlo k turbulentním změnám právě v návaznosti na výroky a nálezy Ústavního soudu, takže částečně tam bylo těch 25 %, jak zmínila paní poslankyně Pekarová, ale v roce 2008 určitou část roku platila i náhrada ve výši 60 %. To tak prostě bylo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak děkuji za upřesnění i za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Lubomír Zaorálek, připraví se kolega Staněk, potom dále paní poslankyně Pekarová a Stanjura. Jsme tedy ve faktických poznámkách, kolegyně Gajdůšková ještě chvíli posečká. Máte slovo, pane poslanče, k faktické poznámce.

 

Poslanec Lubomír Zaorálek: Mohu, pane místopředsedo? Můžu. Já bych tady chtěl říci, že pan poslanec Stanjura zde uvádí naprosto lživá, nepravdivá alternativní fakta, a dokážu to celé Sněmovně. Před všemi tady řekl, že já na něho volám přes celý sál. Prokazatelně jste všichni viděli, že jsem volal ani ne přes půlku sálu. (Pobavení v sále.) Takhle je to s těmi fakty, která uvádí pan poslanec Stanjura, takhle je to se všemi jeho údaji. Tak ne celý sál, sotva půlka.

No a potom ta věta, ta je celkem jasná, ta, která mě tak pohoršila, protože ta údajně nelogická věta, že když se někdo bojí marodit, tak potom stůně déle, tak to je to, co jsem tady už dvakrát vysvětloval, už se mi zdálo, že to přeháním, že prostě ve chvíli, kdy vy prostě nejdete marodit, protože nechcete, bojíte se, že přijdete o peníze, tak se vám to potom vrátí, že marodíte déle. Takže proto ta čísla potom po roce 2012 také rostou. Takže to, co vy říkáte, že to nemá logiku, a vlastně tím jakoby toho protivníka takhle shazujete, že mu to logicky nemyslí, tak to má přece logiku a ta logika je přece jasná a dá se prokázat čísly. Takže tolik a nabádám pana poslance, aby příště zvažoval přesnost svých výroků.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan poslanec Staněk, potom paní poslankyně - jsou to faktické poznámky, pane předsedo, takže musím dodržet pořadí elektronických přihlášek - pan kolega Staněk, potom paní poslankyně Pekarová. Máte slovo.

 

Poslanec Pavel Staněk: Děkuji, pane předsedající. Já bych se znovu obrátil vaším prostřednictvím na pana předsedu Stanjuru. Ta čísla, která tady zazněla... Já tedy nejsem poslancem déle než jeden rok, takže nemám tu paměť předchozích období, ale jestliže se bavíme o změnách ve prospěch zaměstnanců a ve prospěch zaměstnavatelů ve výši zhruba 10 mld. a 50 mld., tak se bavíme o číslech, která se týkají, předpokládám, všech zaměstnanců a všech zaměstnavatelů. Ale karenční doba, její zkrácení, zrušení nebo procento navýšení nemocnosti, které je ve výši 4 až 5 %, nebo hladina osciluje mezi 3,5 až řekněme 4,5 %, se týká právě tohoto zlomku. Tak prosím vás neargumentujme tím, že státní rozpočet přišel o 50 mld. nebo o 60 mld. ve chvíli, kdy chceme vrátit tyhle odvody všem zaměstnancům. To, co tady zaznělo od kolegyně paní Pekarové. Takže není to tak, nemůžeme žonglovat s těmi čísly vždycky. A nejste jediný, prostřednictvím pana předsedajícího, kdo trpí, když trpí logika. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Pavlu Staňkovi za dodržení času k faktické poznámce. Nyní faktická poznámka paní poslankyně Pekarové. Máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Nejdříve k paní ministryni. Vy jste se dopustila jasného argumentačního faulu, protože jste řekla, že TOP 09 má ve svém programu a prosazuje snižování odvodů a najednou navrhuji, abychom je zvýšili. Není to pravda. Kdyby to bylo na nás, tak karenční doba zůstává zachována, takže bychom se tady o tom tématu vůbec ani nebavili, protože bychom se nebavili o nemocenském pojištění. Ano, máme v programu snížení odvodů, ale na ty ostatní systémy, to znamená zejména na sociální výdaje. To je jedna věc.

Druhá věc, k panu Zaorálkovi prostřednictvím předsedajícího. Máte-li analýzu, výzkum, který dokazuje to, co tady tvrdíte, tak nám jej prosím předložte. Můžeme ten bod dneska přerušit do té doby, než nám budou tato fakta dodána, tak se určitě nic nestane, když se bude projednávat bod třeba v pátek. My si to rádi nastudujeme, třeba vám dáme za pravdu. Máte něco takového, nebo jsou to jenom dojmy?

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec Stanjura s faktickou poznámkou, připraví se pan poslanec Válek. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Tak nejdřív se chci omluvit panu poslanci Zaorálkovi, křičel na mě skutečně přes polovinu sálu, ale mohu ho ubezpečit - ptal jsem se i kolegů - že ho bylo slyšet v celém státě. Já bych tu debatu nerad shazoval na rádoby vtipné poznámky.

K panu poslanci mému předřečníkovi. S těmi čísly jsem nežongloval já. Já jsem neřekl ani jedno slovo o 10 nebo 50 miliardách, byl to váš stranický kolega pan poslanec Juříček. A podívejte se do záznamu, já jsem o těch číslech vůbec nemluvil, já jsem mluvil o snížení sazby pojistného placeného zaměstnanci, 1,1 na nemocenské a 0,5 % na státní politiku zaměstnanosti.

K panu poslanci Zaorálkovi to už řekla má kolegyně paní poslankyně Pekarová Adamová. Lékař amatér bez analýzy. Ukažte mi ta čísla, ukažte mi tu analýzu, podpořte ten svůj názor nějakými fakty. Já jsem takovou analýzu neviděl. Jinou analýzu vám pak představí ve vystoupení můj kolega pan poslanec Kupka, který skutečně má relevantní čísla od relevantních institucí, a bavme se o tom, ne o těch dojmech, že expert na zahraniční politiku ví, jak je dlouhá nemocnost v tom či onom případě. Já bych takovou odvahu to tvrdit neměl. Já s tím nebudu polemizovat, nemám data k tomu, abych polemizoval s tímto dojmem pana poslance Zaorálka. A je to vážná věc. Abychom to debatovali racionálně, tak bychom měli mluvit věcně. Tak se poslouchejme. Pokud kritizujeme vystoupení, například 10, 50 miliard, tak kritizujme toho, kdo to řekl, ne toho, kdo o tom vůbec nemluvil. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP