(9.30 hodin)

 

Poslanec Pavel Staněk: Dobré dopoledne, dámy a pánové, vážený pane předsedající. Já bych se vaším prostřednictvím chtěl obrátit na pana kolegu Stanjuru, který má velmi pádné logické argumenty a velmi si ho vážím. Ale to, co předvedl před chviličkou, je pro mě neakceptovatelné.

Jsem podnikatel, zaměstnávám 70 lidí a necítím se touhle změnou poškozen natolik, že by mí zaměstnanci úplně změnili svůj přístup a změnili své chování. Takže prosím vás, nezjednodušujme to, nestavějme to černobíle, ten svět kolem nás je pestrý. Ano, u některých profesí, v některých zaměstnáních můžeme způsobit určité problémy, ale není to plošné a není to takhle jednoduché. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní poslankyně Gajdůšková, po ní pan předseda Kalousek. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Alena Gajdůšková: Děkuji, vážený pane předsedající. Kolegyně a kolegové, přiznávám se, že nemám moc ráda tento systém faktických poznámek, ale prostě zazněly tady nepravdy, nebo řekněme věci pod jiným úhlem pohledu a ony vždycky ty pohledy mohou být různé. A já to musím napravit.

Za prvé pokud se týká důchodového systému. Můžeme se podívat na důchodový systém do budoucna pohledem jiných čísel. My dneska dáváme na důchodový systém nějakých 8 plus minus procent HDP. V roce 2050 je predikce, že to bude 12 procent HDP. Ano, je to nárůst. Ale stejné procento HDP dneska vydává Polsko. Nevím o tom, že by se v důsledku důchodového systému Polsko hroutilo. Ten stát to prostě unese. Jedna věc.

Druhá věc je ohledně toho druhého pilíře a destrukce průběžného důchodového systému. Na Slovensku zavedli docela masivně - ale měli tam myslím jenom 4 procenta na rozdíl od těch u nás navrhovaných 3 procent odvodů do druhého důchodového pilíře. Důsledek byl takový, že lidé, kteří do toho druhého důchodového pilíře přešli, byli bez důchodu, protože jim řekli, že si neplatili dostatečně dlouho. A průběžný pilíř, ten první, byl natolik oslaben, že slovenský stát to musel znova vyplatit, znova převést do toho průběžného pilíře, protože to nebyli stavu unést. To jenom abychom věděli, o čem mluvíme.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan předseda Kalousek s faktickou poznámkou, po něm pan předseda Chvojka. Prosím máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Paní poslankyně Valachová nám řekla, že používáme, nebo snad dokonce zneužíváme, promiňte, diskuzi o třech dnech karenční doby k diskuzi o penzijní nebo zdravotní reformě. A jak to spolu souvisí. No ale ono to prosím pěkně spolu souvisí. To je jeden strukturální problém v našem státním rozpočtu, který se jmenuje povinné pojistné systémy.

Česká republika jako sociální stát, protože jako sociální ji budovala už první Klausova vláda, drží ve svém právním řádu povinné pojistné systémy. Což je jeden ze znaků sociálního státu. A to je nemocenské pojištění, to je sociální pojištění, to je penzijní pojištění a to je zdravotní pojištění. A my všichni víme, že je to dlouhodobě neudržitelné ve stávající struktuře. Máme to dokonce podložené včerejším stanoviskem Národní rozpočtové rady, což je odborná autorita nad politickou veřejností. Přestože všichni víme, že je to dlouhodobě neudržitelné, tak vy neděláte nic jiného, než že rušíte jeden reformní krok za druhým, což - dneska je to ten poslední - což bych akceptoval, pokud byste měli lepší. Ale vy nemáte nic. To je prostě jízda do zdi a politika po nás potopa.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní pan předseda Chvojka, po něm paní poslankyně Richterová. Prosím máte slovo.

 

Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Hezké dopoledne, dámy a pánové. Já bych chtěl reagovat na několik věcí. Za prvé nechci, aby tady byla diskuze o důchodovém pojištění, byť, jak říká pan předseda Kalousek prostřednictvím pana místopředsedy, to spolu souvisí. No ale velmi úzce. Přece nemoc je jiná sociální událost než stáří. To znamená, jde o dvě odlišné věci, byť spolu možná úzce souvisí díky těm odvodům.

A já jsem chtěl reagovat na to, co říkal pan předseda Kalousek prostřednictvím pana místopředsedy. Tohleto přece není ze strany ČSSD nějak ad hoc návrh, něco, nad čím přemýšlela v úterý a ve středu to předložila. My jsme přece před těmi deseti lety - já jsem tady ještě nebyl, ale když se tenkrát schvaloval ten takzvaný Topolánkův batoh a ty reformy, ČSSD velmi protestovala proti tomu, aby karenční doba byla zavedena. A vlastně celých těch deset let od té doby jsme se snažili o to, aby to bylo zrušeno. To znamená, to není žádný ad hoc návrh, o kterém my jsme nepřemýšleli a který jsme si vycucali z palce. Je to prostě naše zásadní programová věc a troufám si tvrdit, že na ní stojí i stabilita této vlády.

Víte, mě vždycky urážela jedna věc. Já pocházím z manuálně pracující rodiny. Moje maminka a koneckonců i všichni ostatní pracovali rukama a mě vždycky uráželo takové to tvrzení, že ti lidé naschvál omarodí, aby naschvál měli nějakou nemocenskou. No, tyhle lidi, co pracují nebo pracovali jako dělníci, tak když oni měli mzdu 12 tisíc, tak pro ně setsakra to byl rozdíl v té nemocenské. Pro ně ty čtyři tisíce rozdíl, jestli měli dvanáct, nebo když byli nemocní osm, tak to byl sakra rozdíl. Oni určitě nebyli naschvál nemocní. A potom ještě když byli tři dny bez peněz, tak to byl další rozdíl, který pro ně měl velmi neblahé důsledky.

To znamená, pro mě je znepokojující představa, a to, co se těch deset let dělo, když matka samoživitelka, která má doma dítě, si nemůže dovolit být nemocná, protože ty tři dny by ji sakra bolely na tom příjmu, jak na tom svém, tak hlavně pro to dítě. (Předsedající upozorňuje na čas.) Děkuji za pozornost. (Potlesk z řad poslanců ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Následovat budou faktické poznámky v tomto pořadí. Paní poslankyně Richterová, pan poslanec Munzar, paní poslankyně Valachová, pan poslanec Zaorálek. Prosím máte slovo.

 

Poslankyně Olga Richterová: Děkuji za slovo. Jelikož tato Sněmovna přestala využívat řádnou rozpravu a uvrhla se do dvouminutových faktických poznámek, tak alespoň jednu věc zdůrazním, která ještě vůbec nezazněla, a je to právě ten podstatný fakt. A sice my se nebavíme o nulové spoluúčasti. My se bavíme pouze o tom, že z nulového proplácení v prvních třech dnech nemoci má být proplácení ve výši 60 % platu. To je stále velice citelná spoluúčast. Ten, kdo je nemocný a má ten plat nebo mzdu nízkou, tak to stejně velice výrazně pocítí. Čili ten jaksi odstrašující efekt tam stále zůstává. 60 % z platu z prvního týdne nemoci. To si můžete všichni spočítat, že to zkrátka není žádná hitparáda, pokud počítáte s každou stokorunou. Tak tam opravdu pořád ten vyvažující prvek spoluúčasti je. Tahle věc tady nezazněla, a proto jsem ji v této faktické poznámce chtěla zdůraznit.

Zároveň jsem se ještě stručně chtěla fakticky vyjádřit k té debatě o tom, jaký máme rozbujelý sociální stát. Je dobré si uvědomit, že máme stát, který počítá s tím, že se ne všichni chovají zodpovědně, že nemoc může přijít na kohokoliv, a proto systém musí být nastavený takovým způsobem, aby právě i v případě krátké, nebo delší nemoci někoho, kdo s tím nepočítal, tam nějaká ta fungující sociální síť byla. Jsem ráda, že náš stát je takto nastavený. Děkuji. (Potlesk z lavic Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Munzar s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Vojtěch Munzar: Děkuji, pane předsedající. Dobrý den, dámy a pánové. Já mám poznámku k tomu, co řekla paní poslankyně Gajdůšková prostřednictvím pana předsedajícího, a to větu "stát to unese". Ono, vážené kolegyně, vážení kolegové, takhle přehlíživý pohled nad budoucími riziky a potřebami státu je velice nebezpečný a je to hazard s budoucností nejenom naší generace, ale i těch generací, které přijdou po nás.

Protože to stát unese. Co to vlastně znamená? Znamená to, že buď budete muset škrtat čtyři procenta HDP ve výdajích státu, k čemuž samozřejmě ten prostor je, ale já nevidím právě na straně levicových stran vůli někdy něco škrtat, nějaké státní výdaje. Nebo budete muset zvednout daně, protože ve finále všechno zaplatí daňový poplatník. To nezaplatí stát, to zaplatí daňový poplatník. Anebo za třetí, zase se rozjede spirála se zadlužením státu. Takže ono stát to unese - takovýmhle způsobem tady mluvit o budoucnosti našeho státu je velmi, velmi rizikové. To je skutečně hazard s budoucností. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Paní poslankyně Valachová, po ní s faktickou poznámkou pan poslanec Zaorálek. Prosím. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP