(17.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: S další faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Nacher. Máte slovo.

 

Poslanec Patrik Nacher: Děkuji. Já bych poprosil kolegy, abychom už přestali argumentovat to, jak to funguje v Německu, v Rakousku nebo někde. To vždycky když už dojdou argumenty, tak vždycky tohleto vytáhneme. Já jsem tady čerstvý, tak si vzpomenu na jeden příklad - s protikuřákem. Tady všichni argumentovali Rakouskem, že je v Rakousku zakázáno kouření. Když to v Rakousku zase upustili, tak už to Rakousko jako příklad nebylo.

Ať jsem si vyjel cokoliv... Ty dvě minuty. Podíl nájemních bydlení, nájemního bydlení versus soukromého. U nás je dvakrát víc lidí ve vlastním než třeba v Německu. Tak co, budeme se přizpůsobovat Německu? Tak teď všem řekneme: všichni to prodejte a bydlete v nájemním. To prostě... všude to vychází z nějaké jiné historické zkušenosti. Pojďme být trochu suverénní, pojďme se bavit, jak to bude fungovat u nás. Máme také jinou zkušenost, co se dělo před rokem 1989. Tak prosím přestaňme argumentovat, že to je v Německu nebo v Rakousku, kde jsou na to možná zvyklí, a pojďme nepřebírat kdejakou blbost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. V rozpravě nyní vystoupí pan poslanec Munzar. Po něm pan poslanec Skopeček.

 

Poslanec Vojtěch Munzar: Děkuji, pane předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, vážená vládo, dovolte mi, abych také vystoupil k tomuto návrhu, kterého jsem také vlastně spolupředkladatelem, protože jsem tento návrh podepsal.

Tato situace, ve které se nacházíme, ukazuje ve své nahotě absurditu samotného zákazu prodeje v obchodech nad 200 metrů ve vybraných svátcích. Na pana kolegu Miholu prostřednictvím pana předsedajícího. Já mám také rád státní svátky. Ne proto, že je volno, ale proto, že nám připomínají milníky naší historie a tradici. Ale rozhodně je nepovažuji za důvod, abych někomu něco zakazoval a přikazoval.

Já jsem tento návrh podepsal, protože si myslím, že nemáme zakazovat právě obchodníkům, kdy prodávat, kde prodávat, a zákazníkům, kdy a kde nakupovat. To by mělo být jejich svobodné rozhodnutí, do kterého stát nemá co mluvit. Zákaz se zavedl údajně ve jménu ochrany zaměstnanců. Ale mně to spíše připadá, že se zavedl ve jménu sociálního inženýrství a neutuchající touhy mluvit lidem do jejich životů. A dnes se vymýšlejí výjimky. Jedním z logických argumentů tohoto návrhu, který dnes projednáváme, je, aby nevázlo zásobování např. do gastronomických provozů, které potřebují čerstvé potraviny. Aby nás tam mohli obsloužit zaměstnanci těch podniků, kam šíření dobra zákazy otevírací doby ještě nedoputovalo. Jiné zákazy a příkazy už tam bohužel jsou.

Dnes tuto výjimku mají obchody, jejichž prodejní plocha nepřesahuje 200 metrů čtverečních, nebo např. čerpací stanice, prodejny na železničních stanicích, autobusových nádražích, letištích nebo prodejny ve zdravotnických zařízeních. Teď se k nim přidají, pokud tento návrh projde, velkoobchody. Velké obchody nad 200 metrů čtverečních mají smůlu. Obchodníci v zavřených obchodních centrech mají bohužel také smůlu. Ukazuje to, jak každá podobná regulace ze strany moci zákonodárné, ze strany státu, křiví trh. Celkový zákaz prodeje ukazuje tedy na jasnou nerovnost. Ten, kdo má 190 metrů čtverečních, může prodávat. Ten, kdo má obchod, který má více než 200 metrů čtverečních, prodávat nemůže.

Ač se mi výjimky nelíbí, tak tuto výjimku podpořím, protože každý prvek, který zmírní tento nesmyslný zákaz prodeje, je v pořádku a je dobře. A myslím si také, že bychom celkově měli zrušit omezení pracovní doby. Mimochodem byla to ODS, která v lednu na začátku tohoto roku s tímto návrhem přišla. Bohužel tehdy byl tento návrh odmítnut, ale já doufám, že podobný návrh nyní projde. Děkuji za pozornost. A těšíme se, že si budeme moct o svátcích dělat, co uznáme za vhodné a co budeme chtít. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní vystoupí pan poslanec Skopeček. Posledním přihlášeným do rozpravy je pan poslanec Bláha. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jan Skopeček: Dobrý podvečer. Děkuji za slovo. Já bych také chtěl vyjádřit podporu předloženému návrhu z jednoduchého prostého důvodu, protože se jím zvýší svoboda a podnikání a svoboda v naší zemi obecně. Ta byla výrazně snížena, omezena pro mě nesmyslnou regulací prodejní doby, která byla schválena, a i přes několik pozměňovacích návrhů se v té uplynulé Sněmovně nepodařilo najít většinu, abychom vrátili lidem jejich vlastní svobodu rozhodovat se o tom, co budou o svátcích dělat.

To omezení svobody je na několika stranách té směnné transakce. Na jedné straně tím omezujeme podnikatelům možnost nakládat se svým vlastním majetkem, do kterého investovali, ze kterého platí daně. Stát na ně naopak ukládá daňovou povinnost a řadu dalších administrativních nákladů a byrokracie, ale neumožňuje jim na to vydělávat v době, kdy oni sami uznají za vhodné. Snižuje se i svoboda zaměstnancům, protože zaměstnanci neprodávají nesvobodně o státních svátcích. Každý zaměstnavatel uzavře svobodně pracovní smlouvu a dozajista při tom uzavírání pracovní smlouvy se ptá, jakou bude mít pracovní dobu, jestli se v tom zaměstnání dělají přesčasy, jestli se pracuje o svátcích. Zvlášť v dnešní době, kdy je ta situace na trhu práce opravdu napjatá a kdy zaměstnavatelé těžko shánějí jakoukoliv práci a zaměstnanec má velmi svobodu v tom vybrat si svého zaměstnavatele, tak je úplně absurdní argument, že nutíme maminky od dětí pracovat v noci v obchodech. Jenom pro ilustraci. Když se zeptáte, tak v noci, když se doplňují sklady a regály, o svátcích, většinou se o tyto hodiny v práci prali studenti a rádi přenechávali těm zaměstnankyním možnost zůstat se svými dětmi doma, protože jednoduše a prostě za to dostávali více peněz, protože zaměstnavatel ohodnocoval práci o státních svátcích vyšší odměnou. Takže tuto možnost zaměstnancům vydělávat více bere regulace prodejní doby také.

Koneckonců to snížení svobody nebo omezení svobody je i na straně spotřebitelů, protože spotřebitel, pokud se rozhodne, že bude trávit státní svátek nákupem, tak k tomu má nějaké důvody. Je to pro něj nejlépe možný strávený čas. Užitek z toho má největší, jinak by zvolil jinou formu trávení volného času. Protože tím, že nezakážeme prodávat o svátcích, mu neomezujeme nějakým způsobem jinou cestu, jak trávit volný čas. Může jít do toho obchodu, ale i nemusí. Na tom ta regulace vůbec nemá žádný vliv.

Takže já se velmi přimlouvám, abychom tuto novelu podpořili. Souhlasím s tím, že ten velkoobchod je jenom jeden aspekt obchodní sítě. Já budu velmi rád, když se nám povede prostřednictvím pozměňujících návrhů prosadit to, aby se ta regulace zamezila a zrušila úplně. Nicméně i malý kousek k větší svobodě podnikání a k větší svobodě lidí a méně paternalismu a méně vodění lidí za ručičku státu, i to je drobný pozitivní posun a já ho podpořím. Děkuji pěkně.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. V obecné rozpravě posledním přihlášeným je pan poslanec Bláha, který nyní vystoupí. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jiří Bláha: Dobrý den, dámy a pánové. Já do tohoto hodím trošku vidle ještě z druhé strany. Jsem podnikatel, který podniká třicet let právě v tom obchodě. Jsem podnikatel, který zaváděl svátky. To znamená, že práci ve svátek a v neděli, protože dřív nebylo normální, že se ve svátek pracovalo, ani v neděli. A ty argumenty, které tady teď zazněly, že si můžeme svobodně vybrat, tak to opravdu tak není.

Já mám svých dvanáct provozoven a před dvěma roky jsem se rozhodl, že ve svátek a ani v neděli, nebudu pracovat, a přesto některé jsem nemohl zavřít. Nemohl jsem je zavřít z důvodu toho, že prostě pokud jsem v obchodním řetězci, tak na to nemám právo. Nemám na to nárok, protože si to nedomluvím s tím, který mi pronajímá ty prostory. Není možno si vybrat. Tím pádem si nemůžou vybrat ani moji zaměstnanci, protože jestliže u mě pracují, tak musí do té práce přijít. A věřte tomu, že pro ně musí napéct ten pekař a pro ně musí napéct ten cukrář. A všechno to připravit. A pekař přes noc a cukrář ráno ve dvě do práce, proto, abyste vy měli v ten svátek čerstvé výrobky na stole. A ta prodavačka o další tři hodiny před otevírací dobou, aby to všechno vybalila. To všechno je úděl těch, kteří vás obsluhují a nemůžou si opravdu svobodně vybrat. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP