(0.30 hodin)
(pokračuje Stanjura)

Snažím se najít motivaci těch tří stran, proč vlastně vytvořily tuto vládu, která je vytvořena pouze z mocenských důvodů, z žádných programových. U hnutí ANO ty pohnutky jsou z mého pohledu poměrně jednoduché. Andrej Babiš má být premiér, je názor hnutí ANO, a jediný, kdo je to ochoten akceptovat, nebo jediné tři strany, které to byly ochotny akceptovat, jsou sociální demokraté, komunisté a SPD. Za tuto cenu, že Andrej Babiš je premiérem, obětovali mnohé. Obětovali porušení posledního polistopadového tabu, že komunisté do vlády nepatří. Můžete říkat, že nejsou v koalici, nebo jsou. Oni rozhodli, že Miroslav Poche není ministr. Oni mají požadavky a Jan Hamáček a Andrej Babiš se předhánějí, kdo je dřív splní. Zaplatili také jasně levicovým programem. Mohl bych se ptát: Kde je ta slavná sleva pro zaměstnance 500 korun měsíčně, 6 000 čistého pro každého zaměstnance, jeden z pilířů ekonomického programu hnutí ANO?. Našli jste ho v programovém prohlášení vlády? Nenašli! Mohl bych se ptát, kde je v programovém prohlášení vlády snížení odvodů pro zaměstnavatele ve výši 2-5 % podle vývoje ekonomiky. Nula! Zato těm zaměstnavatelům na oltář toho, že Andrej Babiš bude premiérem, dáte zrušení karenční doby. Ale přesto říkám, že těm pohnutkám rozumím, i když s nimi nesouhlasím.

U komunistů je to úplně jednoduché. Poprvé po 29 letech jsou u moci. Tak ti udělají cokoliv, aby u toho byli. Tomu také rozumím.

A pak je tu ten třetí partner - 269 dnů od schůze o lithiu. Pamatujete si, co jste slyšeli? Pamatujete si, co padlo na vaši hlavu? Všechno jste spolkli! Všechno jste si nechali líbit! A tak to bude i dál. Úplně logické. Všimli jste si té panické hrůzy sociálních demokratů z opozice? Co budeme dělat v opozici? Ježíši, my bychom se tam ztratili, musíme do těch vládních křesel. Jinak si to neumím vysvětlit.

Připomeňme si hrdinné podmínky sociálních demokratů k podpoře vlády ve volební kampani.: Ve vládě nesmí být trestně stíhaná osoba, ať se to týká kohokoliv. Potom moudrý sjezd rozhodl, že je to velmi závažný problém. Pak to byl velký problém, pak to byl malý problém, dneska to už není problém. (Smích zprava.) Poté, co poprvé zkrachovala jednání mezi ANO a ČSSD, přišel, nevím přesně kdo, ale byla idea vlády, jednobarevné vlády ANO s podporou KSČM a SPD, kterou odmítlo širší vedení hnutí ANO. Pracuji s veřejnými zdroji, tak pokud by to nebylo úplně přesně, tak se kolegům z hnutí ANO za tuto případnou nepřesnost omlouvám. Načež hnutí ANO vyzvalo sociální demokraty k opětovnému jednání. Ti si stanovili tři nepřekročitelné podmínky. Za prvé, když bude premiér nepravomocně odsouzen - to je posun od toho obvinění až k nepravomocnému odsouzení - vláda končí. Dojednáno - nula. Druhá podmínka: Tomio Okamura nebude sedět na umpiru, Radim Fiala nebo pan poslanec Koten nebudou předsedové výborů. Na tom trváme, přes to nejede vlak. Výsledek: nula. Třetí podmínky byla, když odejdou všichni, když dají demisi všichni ministři za ČSSD, asi pět, podle mě dneska mají tři, ale dobře, tak když všichni tři (smích zprava), vláda podá demisi. Výsledek je úplně jiný, ale naprosto logicky: když odejde jedna strana, končí koaliční smlouva. Ale to platí ke každé koaliční smlouvě. Když jedna strana odejde, tak koaliční smlouva prostě neplatí. Přesto to mnozí ze sociální demokracie - třikrát nula - označují za akceptovatelný a tvrdě vyjednaný kompromis. Já být jejich partner, tak jsem také spokojený a souhlasil bych s nimi, že to je docela dobrý kompromis a že jsme hodně uhnuli. (Opět smích zprava.) Sice nevím kam, ale nezapomeňte na ty velké ústupky, které jsme udělali.

Občanští demokraté budou tvrdou a zásadovou opozicí. Přesně tak, jak to říkáme: tvrdou a zásadovou. Nebudeme vyplňovat díry ve stojedničce, když vám náhodou odmítnou pro něco hlasovat socialisté nebo komunisté. Nepodpoříme žádný návrh zákona, který zavede nový způsob kontroly státu nad občany, nové pokuty, nové sankce bez toho, že by se zrušily nebo omezily starší či jiné. Nepodpoříme žádný návrh zákona, který zvýší administrativní zátěž malých a středních podnikatelů. Nepodpoříme žádný návrh zákona, který vyvolá nutnost vyššího počtu administrativních zaměstnanců státu. Nepodpoříme žádný návrh zákona o daňových či odvodových povinnostech, které by podstatným způsobem nesnižovaly daně nebo odvody.

Jen tak mimochodem, už zase ruší superhrubou mzdu jako celé minulé čtyři roky a současně je tu daňový zákon - a je v něm rušení superhrubé mzdy? Překvapení - není! Ještě mají tři, za osm let se to možná stihnout dá.

Nepodpoříme žádný vládní návrh zákona, který by omezoval systém brzd a protivah a nezávislost institucí, na kterých stojí demokratický právní stát. Využijeme všechny politické prostředky a nástroje, které máme v Poslanecké sněmovně a v Senátu, abychom prosadili zvýšení čistých mezd pro všechny zaměstnance cestou snížení daní, abychom prosadili významné snížení odvodů. To jsme měli společné v programu a teď už jste levicová strana, hnutí ANO, už to tam vypadlo, zato zrušíme tu karenční dobu. Budeme prosazovat velký právní úklid v zákonech. Budeme dělat všechno pro to, aby se omezily, výrazným způsobem snížily národní dotace soukromým firmám a investiční pobídky, aby takto ušetřené peníze mohly být investovány do potřebné infrastruktury státu. Budeme chránit malé a střední podnikatele, budeme chránit samosprávy před dalšími nesmyslnými povinnostmi. Představujeme jasnou a demokratickou alternativu k současné vládě.

Za těch pět let, nebo takřka pět let, kdy jsem ve Sněmovně, a jsou tady i poslankyně a poslanci hnutí ANO, se s mnohými z nich znám. S některými se znám mnohem déle, než jsme se stali poslanci, a mnozí z nich tvrdí, že jsou pravicově orientovaní. Tak teď to ještě možná platí. Já vám jenom připomenu jména některých poslanců, kteří budou podporovat dnes aktivně vaši vládu. Komunisté nemají rádi, když říkáme, že jsou extrémní levice a že jim mám říkat radikální levice. No dobře, tak budu říkat radikální levice. Komunisté nemají rádi, když říkám stalinisté, ať říkám konzervativci. Dobře, tak konzervativci, v závorce stalinisté, z extrémní levice, v závorce radikální levice: Miroslav Grebeníček, Vojtěch Filip, Stanislav Grospič. Tito a další budou ode dneška vaši parťáci. Ať vás už ani nenapadne říkat, že jste pravicově orientovaní politici! A tu zodpovědnost ponesou i další, nejenom ti, kteří sedí v Poslanecké sněmovně. Primátor Brna Petr Vokřál se velmi rád označuje za pravicového politika. Místopředseda hnutí, které bude vytvářet vládu s komunisty. Také pan primátor Ostravy Macura se rád označuje za pravicového člověka. 42-43 procent sociálních demokratů hlasovalo proti vzniku této vlády - z různých důvodů. Neslyšel jsem žádný hlas hnutí ANO, opravdu ani jeden, kterým by vadila účast komunistů na vládě. Ani jeden!

Žádný pravicově orientovaný člověk, žádný pravicově orientovaný politik nemůže hlasovat pro vládu postavenou na hlasech komunistů. Tak pokud jste si toto o sobě dneska mysleli a mysleli jste, že vám to někdo bude věřit, tak ode dneška nikdo vám to nebude věřit! A říkám všem, kteří budou na podzim volit v komunálních a senátních volbách, vzpomeňte si, kdo podporuje komunisty, a nevěřte jim, že jsou pravicově orientovaní. Prostě nejsou!

A skončím své vystoupení tím, co jste mohli slyšet kolem toho domu dnes a včera hodiny a hodiny: hanba, hanba, hanba! (Potlesk zprava.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Další je přihlášen do rozpravy pan poslanec Jurečka.

 

Poslanec Marian Jurečka: Dobré ráno. Slibuji, že už dnes nebudu vystupovat. Protože se blíží konec rozpravy a nevidím, že by se někteří členové vlády, a ty které jsem oslovil včera s prosbou o vyjádření, tak se tady znovu přihlašuji o to, jestli by mohlo být zodpovězeno ze strany pana premiéra, pana vicepremiéra Hamáčka, ze strany pana předsedy KSČM Vojtěcha Filipa to, na co jsem se ptal. Aspoň ty dvě základní věci, co pro ně znamená pojem pokora a důvěra. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP