(12.30 hodin)

 

Ministryně financí ČR Alena Schillerová Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, ještě jednou. Bylo tady toho řečeno hodně, takže já se omezím věcně, abych znovu na základě té debaty, aniž bych tedy oslovovala už jednotlivé předřečníky, vysvětlila, o co v tom předkládaném návrhu novely jde. Já jsem si připravila takový koláč, který vlastně ukazuje - potvrzuje slova i některých opozičních poslanců - jak je strukturován tento účet. Ukazuji to doprava, doleva i dopředu.

To znamená, že 63 % vlastně tvoří převod do státního rozpočtu na úhradu schodku důchodového účtu. Z převážné míry dnes to jsou dividendy ze státních firem, jak jsem je jmenovala, ČEZ, ČEPRO, MERO a Český Aeroholding.

Co je podstata? Ty peníze z účtu privatizace se převádějí do státního rozpočtu od roku 2011. Prostě jenom se nám poprvé stalo, že to teď nejde, takže celá řada mých předchůdců - vlastně za mých předchůdců se převáděly tyto peníze do státního rozpočtu. A teď to udělat prostě nemůžeme, protože se říká v tom zákoně, že se to může použít na úhradu schodku důchodového účtu, a on je prostě, světe div se, v přebytku. To je jediné, co chceme. My chceme, aby ty peníze bylo možné převést do státního rozpočtu tak, jako se převáděly od roku 2011 pravidelně. Tím se stanou součástí státního rozpočtu a bude o nich rozpočtováno v rozpočtu roku 2019, takže o tom bude debata. Samozřejmě teď vázat v tomto zákoně nějakým způsobem převedení těchto peněz, to se nedělalo nikdy od roku 2011, tak proč to máme dělat teď. To je jediný důvod této změny, abychom eliminovali hromadění prostředků na účtu privatizace a umožnili převod do státního rozpočtu, a tam se použijí. Použijí se v souladu s prioritami této vlády.

A já bych chtěla ubezpečit všechny, že začínáme pracovat na sestavení rozpočtu 2019 a investice jsou pro nás absolutní prioritou a financování na ně máme připravené. Děkuji. (Potlesk několika poslanců.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, paní ministryně. Na vaše vystoupení bude reagovat faktickou poznámkou pan předseda Kalousek a po něm pan poslanec Ferjenčík. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. V té větě, že je to na úhradu schodku, je ten vtip, paní ministryně. Ano, v době ekonomicky špatných časů je možné privatizační peníze nebo peníze z dividend používat samozřejmě i pro naléhavé potřeby z transferu obyvatelstva, což zcela jistě důchody jsou. To dává logiku. Nedává to logiku v době, kdy je ten účet v přebytku. Tím znovu říkám, nikdo vám nebrání zvýšit důchody, pokud je to vaše prvořadá priorita, ale pak si na to musíte ušetřit ve své vlastní spotřebě a nesahat do peněz, na které sahat nesmíte, když je účet v přebytku. Vy si prostě tuhle zarážku, která je tam logická a byla tam dávána promyšleně, aby ty peníze nebylo možné použít v době mimořádné hojnosti, aby nebylo možné převést je do rozpočtu, protože ona ta hojnost nebude trvat vždycky, tak proto tam ta zarážka je, a vy se jí chcete zbavit a chcete ty peníze prostě utratit. A neříkejte, že jsou na důchody, protože na důchody by měly být peníze, které zbytečně utrácíte někde úplně jinde. To jsou prostě peníze na vaši vládní spotřebu.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan poslanec Ferjenčík stáhl svoji faktickou poznámku. Nikoho dalšího do obecné rozpravy přihlášeného nemám. Hlásí se do ní pan předseda Kalousek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Omlouvám se. Potřebuji pět minut před závěrečným hlasováním na poradu klubu.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Po závěrečných slovech, pane předsedo, nebo teď hned? Dobře, děkuji.

Končím obecnou rozpravu. Ptám se, zda má zájem o závěrečné slovo pan zpravodaj. Nemá. Paní ministryně? Také nemá zájem o závěrečné slovo.

V tuto chvíli vyhlašuji přestávku do 12.40 hodin na poradu poslaneckého klubu TOP 09.

 

(Jednání přerušeno ve 12.35 hodin.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP