(12.20 hodin)
(pokračuje Babiš)

No, pan Ferjenčík, jasně, no ono se to těžko vysvětluje, když tomu nerozumíte, těm nárokům. I pan Kalousek mě šokuje tím, že on byl ministr financí, a tady brutálně lže, že těch 167 miliard nároku nemají finanční krytí. To nemyslíte vážně! Proč to říkáte, takovou lež? Vy dobře víte, že to jsou rozpočtované peníze, které mají krytí a které nebyly utraceny. A zkuste to naučit pana kolegu Ferjenčíka. Jo, to, že to jsem měl na Facebooku. Ano! Každý rok jsem na to upozorňoval. Jsou to neutracené peníze, které ty rezorty neutratily. V minulosti jsem na to jako ministr financí poukazoval. A proč to neutrácejí? No tak možná proto, že máme skvělé zákony z hlediska investic, že tak rychle investujeme. Samozřejmě to myslím ironicky.

Takže my jsme udělali analýzu těch nespotřebovaných nároků, ano, a vyjednávali jsme s jednotlivými ministry a jsme identifikovali 8,3 miliardy peněz, které můžeme v roce 2018 utratit. Ty 3 miliardy na opravu silnic II. a III. tříd. Takže by bylo dobré, kdybyste absolvovali nějaký kurz, co jsou to nespotřebované nároky, jak to funguje. Doporučuji pana ředitele Tylla, ten je na to odborník. A já to nezpochybňuji. To není žádné, že jsme objevili. My jsme to věděli a každý... Nikdo to neřešil. No tak teď jsme to řešili a samozřejmě máme plno demagogie, protestují nějaké... Studenti přijdou v pátek za mnou, že jsme údajně vzali učitelům na jízdné. To je nesmysl.

Tři sta milionů kurzových zisků. Nevím, jestli vám to něco říká. Ale měli jsme nějakou korunu za dvacet sedm, teď je za dvacet pět. A máme kurzový zisk, který se vyskytl na Ministerstvu školství. A těch 300 milionů použijeme dodatečně v roce 2018 na to, co samozřejmě máme jako prioritu.

Takže to, že skončil Fond národního majetku 2005, ano. A ten privatizační účet co? Jak jsme my vlastně financovali důchody? Jak jsme je financovali? No my jsme je financovali přece hlavně z dividend, ne? Podivné operace. A teď jsme to chtěli očistit, proto chceme zvlášť důchodový účet, který jste kdysi zrušili. Byly dva pokusy. Chceme to mít transparentní. A protože jsme se dostali do převisu s důchody 2018, tak v rámci tohoto zákona, na který někdo zapomněl, ten privatizační účet, no tak nám to zablokovali. A znovu opakuji pro pana Stanjuru, že těch 21 miliard jde do rozpočtu! Takže klidně si vyberte z příštího rozpočtu, kde to skončí. To není, že je to přidělené na důchody. To jde do rozpočtu. Takže pokud to panu Stanjurovi vyhovuje, tak je to na dálnice!

Takže co jsme my dělali v minulosti? My jsme dali za prvé do pořádku ty státní firmy. Tam, kde za minulého ministra bývalého financí se dávaly odměny šéfovi letiště. Kolik to bylo? Tři sta mega? Už jsem zapomněl. Nebo jak jste zašantročili za 4 miliardy ten pozemek. Skandální! Tu druhou dráhu, kterou chceme konečně stavět. Tam se podívejte, co jste tam zanechali. A já jsem to letiště dal do pořádku! I to ČSA jsem zachránil, které bylo před bankrotem. A to letiště nám platí dividendy na ten privatizační účet. A ty peníze jdou do rozpočtu pro ty důchody a platy učitelů. Ano?

Takže my chceme jenom tenhle nesmyslný systém zákona (nesrozumitelné) zrušit, aby ty peníze tekly rovnou do rozpočtu. A ekologické zátěže? No budou mít také peníze z rozpočtu. Proč bychom na to měli mít nějaký speciální účet? Takže byl bych rád, kdybyste to zkusili pochopit a kdybychom to skutečně akceptovali, protože když přijdeme s rozpočtem a budete nás kritizovat, tak samozřejmě tady jsou ty zdroje, které jsou zablokovány nesmyslně a patří do rozpočtu. A to je všechno.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane premiére. Prosím paní poslankyně a pány poslance zvláště v levé části Poslanecké sněmovny o ztišení a klid, protože není možné vždy dobře slyšet, co říká řečník u řečnického pultu.

Vystoupení pana premiéra vyvolalo několik faktických poznámek. S faktickými poznámkami vystoupí v tomto pořadí pan předseda Kalousek, pan poslanec Ferjenčík, paní poslankyně Kovářová. Pan předseda Kalousek má slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Mě by vážně zajímalo, pane trestně stíhaný premiére, jestli to skutečně nevíte, anebo jestli to víte a lžete zcela úmyslně. Já bych se s vámi klidně vsadil, kdybyste sázky platil. Vy prohrané sázky neplatíte.

Ani koruna rozpočtovaných příjmů letošního rozpočtu není v bilanci vůči tzv. nespotřebovaným výdajům. Ano, rezorty pro daný účel si na ně můžou sáhnout. Ale když si na ně sáhnou, tak se zvýší deficit, anebo se to musí ušetřit někde jinde. Ale neexistuje koruna reálných rozpočtovaných příjmů, která by dnes měla krýt něco, čemu se říká nespotřebované výdaje. To znamená, ty peníze nemají krytí! Znovu říkám, klidně bych se s vámi vsadil. Ano, můžou být vydány, ale pak to bude na úkor deficitu anebo nějakých jiných výdajů, které kryty příjmy jsou.

Prostě lžete nám tady! A lžete veřejnosti, když říkáte, že to jízdné nebude na úkor jiných položek. Bude! Stejně tak lžete u té ekologie. Prostě existuje materiál dodnes na vládě, kde ministr financí Kalousek navrhuje žádnou nabídku nepřijmout a tendr zrušit. Žádný premiér mně to nezatrhl. Ono to totiž v normální demokratické správě země nejde. Ten premiér není nadřízený ministrům, ale na to jste zřejmě také ještě nepřišel! Obávám se, že na to nepřišli ani vaši ministři.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Faktická poznámka pana poslance Ferjenčíka. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo. Pane premiére, já se ohrazuji proti tomu, abyste nás tady školil z toho, jak to údajně funguje a nefunguje. Já jsem jenom upozornil na to, že to, nacházíte někde miliardy, jsme si nevymysleli z opozice, a že to píšete na Facebook. Upozornil jsem vás na to, že to tam máte napsané, tak se neohrazujte proti tomu, když vás upozorňujeme na to, že furt někde nacházíte miliardy, když jdete po chodbách. Takže já jsem reagoval čistě na tohle. A vyprošuji si ty invektivy! Myslím si, že byste měli spíše makat, než si tady vymýšlet a dělat PR opatření, aby výsledek vašeho hospodaření vypadal lépe, než je skutečný. Vy prostě berete peníze, které jsou určené na investice a vznikly v nějaké rezervě v minulých letech, sypete je do rozpočtu, abyste vypadali, jako že máte přebytek, a mohl jste se chlubit, že jste nejlepší hospodář na světě. Gratulky. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Paní poslankyně Kovářová, její faktická poznámka. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Děkuji za slovo. Já bych také chtěla poprosit pana premiéra, aby neříkal poslancům, že něčemu nerozumějí. Musím říci, že kolega Ferjenčík patří k platným členům rozpočtového výboru. Já se také nepovažuji za takového znalce státního rozpočtu, jako je pan premiér, protože on má ty zkušenosti ministra financí. Měl na to velký tým, takže chápu, že on tomu asi rozumí nejlépe z nás.

Co se týče těch nespotřebovaných výdajů. My jsme na to již upozorňovali, pane premiére, a to při schvalování státního rozpočtu. Když jsme našli 15 miliard na zvýšení platů učitelů, řekli jste, že žádné nespotřebované výdaje nejsou. Také jsme chtěli peníze na mateřské školky, památky a místní komunikace. To byly už jenom drobné. Také jste řekl, že na to peníze nejsou. A dal jste nám možnost, abychom si vybrali, na co bychom ty peníze chtěli. Tak já vám to říkám, myslím, už pátým rokem. Peníze chceme na mateřské školy, protože nejsou místa v mateřských školách. Peníze chceme na zvýšení platů učitelů, chceme na památky a na základní školy.

Takže doufám, pane premiére, pokud nenajdete jiné spotřebované výdaje, než o kterých hovoříte, tak doufám, že připravíte státní rozpočet tak, aby tam tyto priority, které náš stát potřebuje, byly. Děkuji. (Slabý potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. V obecné rozpravě nyní vystoupí paní ministryně Schillerová. Prosím, paní ministryně, máte slovo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP