(10.30 hodin)
(pokračuje Okamura)

Zvýšení o tisíc korun je velmi správný krok, ale popravdě řečeno, dotkne se necelých 200 tisíc lidí, z nichž více než dvě třetiny jsou ženy, takže jejich důchody jsou i po zvýšení katastrofálně nízké, většinou pod 10 tisíc. Na bydlení v Praze, ale zřejmě ani v Brně dnes nestačí ani průměrný důchod, ani podprůměrný důchod zvýšený o tisícovku. Vím, že pánové z demagogického bloku důchodcům mají za zlé, že projedli republiku a svoje důchody. Pan Kalousek a jeho klaka nesmí zapomenout, že to byli právě tito důchodci, kteří vybudovali firmy jako třeba Zetor, a z jejich výdělku stát důchody financoval. A tyto peníze pak v uvozovkách naši demagogové nedovolili důchodcům ani dělníkům projíst, ale pomohli je rozkrást a stát připravili o příjmy na dnešní důchody těch, které okradli.

Jistě, někdo z ostatních politiků by asi nejraději strčil staré lidi do nějakého domova pro seniory, jelikož byty v Praze si podle jejich názoru přece zaslouží hlavně kanceláře a boháči, ale domov pro seniory mimo Prahu i v Praze pořídíte obvykle za 10 tisíc a více, do zákonného limitu necelých 12 tisíc korun měsíčně. Dámy a pánové, na tohle má s bídou jedna třetina důchodců. Genderově progresivní multikulturalisté by měli vědět, že drtivá část lidí, kteří žijí v té největší bídě, jsou ženy.

Problém nízkých důchodů neřeší ad hoc změny v momentech, kdy nějaká vláda potřebuje hlasy důchodců, a tak jim přihodí nějakou stovku navíc. Důchody potřebují systémovou změnu, ale ne hru na změnu, kterou předvádějí po léta prakticky všechny vládní strany včetně hnutí ANO. Důchod je něco, čím stát zabezpečuje staré a bezmocné lidi před bídou. Stát musí zajistit důstojný život i těm nejchudším. Cílem SPD je zavést minimální důstojný důchod, který by byl svázán s výší minimální mzdy, letos by tedy bylo minimum teoreticky 12 200 korun měsíčně, a který umožní lidem skutečně zaplatit alespoň domov pro seniory, když ne řádný nájem, a musí jim zbýt také nějaká koruna na soukromý život.

Navrhovanou novelu zákona samozřejmě podpoříme, ale vůbec ji nebereme jako nějaké řešení, ale naopak pouze jako záplatu do doby, než, věřím, urychleně připravíme skutečné systémové změny. Součástí debaty o systémových změnách by měla být také propagace a podpora rodiny. Například ve vězení máme stovky neplatičů výživného, kteří nejsou ve skutečnosti ani otcové dětí, na které mají platit, nebo otcové okradení o děti, které často léta neuvidí. Toto je smutná statistika. Ale ještě smutnější je, že někde v samotě v bídě dnes a denně skomírají životy rodičů, o které se nestarají děti, které tito stařečkové a stařenky po dlouhá léta živili. Zkráceně řečeno, součástí reformy, to znamená starosti o naše seniory, musí být hlubší reforma, než je matematika ve výpočtu důchodů. Musíme krom jiného podpořit rodinu, a to takovou, která vychovává pracovité, slušné a solidární občany, co se postarají o sebe a váží si také svých rodičů a také svojí země.

Děkuji za pozornost. (Potlesk poslanců SPD.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Dovolte mi přečíst omluvu. Pan poslanec Peksa a pan poslanec Kopřiva se omlouvají do 11 hodin z pracovních důvodů.

S faktickou poznámkou paní poslankyně Dražilová. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Lenka Dražilová: Vážené kolegyně, vážení kolegové, z důvodu časové naléhavosti, kdy vládní návrh zákona podle sněmovního tisku číslo 120 má nabýt účinnosti již 1. září tohoto roku, navrhuji podle § 91 odst. 2 jednacího řádu zkrátit lhůtu pro projednání tohoto tisku ve výborech o 30 dnů. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Váš návrh jsem si poznamenal. A nyní budeme pokračovat v rozpravě. Jako první je přihlášen pan poslanec Bauer. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jan Bauer: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, dovolte mi nad rámec zpravodajské zprávy přednést krátce stanovisko poslaneckého klubu Občanské demokratické strany.

Chtěl bych říci, že nový model zvyšování důchodů navrhuje vláda bez důvěry, přesto jsme připraveni se o tomto návrhu bavit a jsme připraveni ho propustit do druhého čtení. Jsme přesvědčeni, že z ekonomického růstu mají mít prospěch i senioři, a s tímto přesvědčením jsme přistupovali i k vlastním návrhům, které jsme mj. předkládali i v minulém volebním období. Tento návrh je ale pouze dílčí korekcí stávajícího penzijního systému. Není v žádném případě žádnou reformou a změnou, která by řešila důchodový systém jako celek a jeho nejistou budoucnost.

Musím říci, že za normálních okolností bych nečekal, že nová vláda během několika měsíců předstoupí před Sněmovnu s plánem reformy penzí, protože takovou reformu nelze připravit během pár týdnů a ani měsíců, jenže současná vláda v žádném případě není nová, v jejím čele stojí několikaletý ministr financí a někdejší místopředseda vlády ČR. A byla to i jeho vláda, která v minulém volebním období zrušila tehdy se rozbíhající penzijní reformu a která, to chci zdůraznit, za ni slíbila náhradu, která zatím nedorazila.

Víte, vážené dámy a pánové, můžeme anebo můžete si myslet a mít tisíc a jednu připomínku k tomu, jak změny penzijního systému připravené někdejší vládou v roce 2012 vypadaly. Byl to ale podle mého názoru v historii ČR zatím jediný poctivý, úspěšný, dotažený pokus o reformu, který dával alespoň nějaké jistoty budoucím generacím. Vláda, v níž seděl Andrej Babiš, tuto reformu zrušila a místo ní zatím nenabídla občanům ČR vůbec nic. Stejně jako u jiných témat, domnívám se, zůstalo hnutí ANO pouze u slov a penzijní reformu zatím nezačalo ani připravovat.

Kdybych to chtěl shrnout z pohledu Občanské demokratické strany, je správné, když se v době, kdy země ekonomicky prospívá, daří lépe i seniorům odkázaným na své důchody, ale je fatálně špatně, když vládu nezajímá, jak budou jednou žít jako penzisté dnešní mladí lidé.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji, pane poslanče. Jako další je přihlášen do obecné rozpravy pan poslanec Kaňkovský.

 

Poslanec Vít Kaňkovský: Vážený pane předsedo, vážení členové vlády, milé kolegyně, vážení kolegové, projednávaný návrh zákona o důchodovém pojištění klub KDU-ČSL podpoří pro další legislativní proces. Jak už zde zaznělo i z úst mých předřečníků, i my jsme přesvědčeni o tom, že čeští senioři v době ekonomického růstu by si jednoznačně zasloužili a zaslouží, aby se dobrá ekonomická kondice ČR projevila i na výši jejich penzí. A i když se nás tady snažil jako obvykle pan místopředseda Okamura prostřednictvím pana předsedajícího zase někam zařazovat, tak mě to vůbec neuráží. On si rád hraje se slovy. Ale musím říct, že pokud se týká podpory seniorů, tak se s ním shodu, protože skutečně to by mělo být prioritou vlády a Sněmovny v jakémkoliv čase a v jakémkoliv složení, tím spíše, když se ekonomice daří.

Jak už zde zaznělo, parametry této novely zákona o důchodovém pojištění nepřicházejí s nějakou reformou. A bylo by to také divné, protože v tak krátkém časovém období jistě nelze důchodovou reformu připravit.

Takže základní parametry už zde zazněly. Jedná se o zvýšení základní výměry důchodů z 9 % průměrné mzdy na 10 % průměrné mzdy a dále zvýšení důchodu o tisíc korun měsíčně důchodcům, kteří dosáhli věku 85 let, a o dva tisíce měsíčně důchodcům, kteří dosáhli věku sto let. To zde již zaznělo. Obě tato opatření klub KDU-ČSL jednoznačně podporuje, avšak jsme přesvědčeni, že právě proto, že je česká ekonomika v dobré kondici, jsou opatření vlády směrem k seniorům, tedy v tomto konkrétním případě k výši jejich penzí, nedostatečná. Navíc je třeba připomenout, že to byla právě KDU-ČSL, která společně s ČSSD bojovala v minulé vládě za rychlejší růst penzí, a bylo to právě současné vládní hnutí ANO, které v minulé vládě rychlejší růst penzí v několika případech blokovalo. Ano, v jedné chvíli po dvou neúspěšných jednáních vlády nakonec k navýšení penzí došlo a skvělý marketér, tehdejší ministr financí a dnešní premiér Andrej Babiš, pak emotivně vystoupil okamžitě po finálním jednání vlády, aby občanům ČR s velkou naléhavostí sdělil informaci, že on, Andrej Babiš, v roli ministra financí potřebné finanční prostředky na navýšení penzí našel. Až to budilo dojem, že je našel ve své vlastní pokladně. Jen opomněl dodat, že předtím na jednání vlády dvakrát navýšení penzí odmítl a až tlak koaličních partnerů KDU-ČSL a ČSSD jeho odpor zlomil. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP