(15.30 hodin)

 

Poslanec Jan Bartošek: Jenom krátká reakce. V současné době, až se bude schvalovat program schůze, kolegyně a kolegové, nebudeme rozhodovat o nějaké podobě zákona ať už o prodejní době, či o čemkoli jiném. Budeme zde rozhodovat o tom, jakým způsobem bude vypadat demokracie do budoucna v této zemi a co budeme ochotni, nebo nebudeme ochotni tolerovat, a to nejenom v Poslanecké sněmovně, ale i v naší společnosti. Věřte, že to je poměrně klíčové hlasování, které o mnohém rozhodne a mnohé ukáže.

A za sebe říkám, že zažívám velké zklamání a rozčarování, že k tak zásadní věci neměl odvahu vystoupit alespoň jeden člen vlády, který by řekl stanovisko - když už ne za vládu, tak alespoň za sebe. Protože v praxi se říká, že mlčení znamená souhlas. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: S přednostním právem pan předseda Bělobrádek. Máte slovo, pane předsedo.

 

Poslanec Pavel Bělobrádek: Vážený pane předsedo, vážená vládo, kolegyně, kolegové, dodal bych k tomu, co tady říkal vaším prostřednictvím Pavel Kováčik, jestli by mohl říct, který papež to byl. Ono se totiž dost často plete to, když se žehnalo vojákům dopředu, protože bylo jasné, že jich spousta zahyne, tak se dělaly úkony, které byly trošku jiné, takže je to něco jiného než žehnání zbraním. Takže kdyby řekl který a kde, abychom si potom vyjasnili ty jednotlivé věci.

Další věc, kterou bych chtěl říct, že mezi zásadní křesťanské hodnoty, abych tady kolegu poučil, patří také odpuštění a milosrdenství. To je základem křesťanství. Nikoliv oko za oko. To je jedna z věcí. A usmíření mezi lidmi, kteří se chtějí usmířit a kteří litují, to je základní a elementární hodnota křesťanství.

A také bych chtěl, že Daniel Hermann, když se tady o něj opřel pan předseda Fiala vaším prostřednictvím, tak jeho přímí příbuzní zahynuli v rámci holocaustu právě nacistickou rukou. A on přesto je ochoten pracovat na smíření. Na tom, že nesmíme zapomínat, co se tady dělo, na všechna zvěrstva, na všechny nelidské a ukrutné věci. Na to, co je člověk schopný udělat druhému člověku, na to se nesmí zapomínat. Musíme si to připomínat, ale také jít dál. Protože živit nenávist dalších generací, to je přesně to, co je odkazem nacismu, co je odkazem všech nenávistných ideologií, všech nenávistných režimů. Šířit je dál jako jed. A to je zcela v protikladu s křesťanskými hodnotami. Doufám, že si to zapamatujete. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane předsedo. Znovu se ptám, zda se ještě někdo hlásí s přednostním právem. Není tomu tak. Tedy znovu konstatuji, že tato schůze byla svolána podle § 51 odst. 4 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny a navržený pořad zní odvolání Tomia Okamury z funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny.

Protože nemáme každý den mimořádnou schůzi, tak připomínám všem paním poslankyním a pánům poslancům, že nyní nebudeme hlasovat o odvolání Tomia Okamury z funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny, ale pouze o návrhu pořadu této schůze, a pak bychom teprve mohli zahájit jednání.

Čili nyní budeme rozhodovat o pořadu uvedeném v žádosti, tak jak jsem ho zde přečetl. Je zde žádost o odhlášení, takže vás všechny odhlásím. Prosím, abyste se znovu přihlásili svými identifikačními kartami, což se nyní stalo.

 

A já zahajuji hlasování o pořadu schůze. Kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování číslo 2, přihlášeno 176 poslanců, pro 77, proti 49, tedy návrh nebyl přijat. Znamená to, že nebyl schválen navržený pořad schůze.

 

Jsme v situaci, kdy je zde žádost o kontrolu hlasování, které samozřejmě vyhovíme. (Děje se.) Pan předseda poslaneckého klubu ODS Stanjura. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Zpochybňuji hlasování. Já jsem hlasoval pro, všichni jste viděli ještě, jak jsem ukazoval klubu, a na sjetině mám křížek. Takže zpochybňuji hlasování.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, je zde návrh pana předsedy Stanjury o zpochybnění hlasování. Já dám o tomto návrhu hlasovat.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování číslo 3, přihlášeno 177 poslanců, pro 154, proti žádný. Návrh byl přijat. Hlasování tedy bylo zpochybněno.

 

A budeme znovu hlasovat o návrhu pořadu schůze. Já myslím, že vás znovu nemusím seznamovat s tím, o čem budeme hlasovat, že je to všem jasné. Pokud ne, rád to přečtu znovu. Je zde žádost o odhlášení. Všechny vás odhlašuji a odhlásím i ty, kteří se omylem přihlásili k faktické poznámce. Přihlaste se prosím znovu svými identifikačními kartami.

 

A já zahajuji znovu hlasování o pořadu schůze. Kdo je prosím pro, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování číslo 4, přihlášeno 177 poslanců, pro 78, proti 41. Návrh byl zamítnut.

 

Je zde nová žádost o kontrolu hlasování, které opět vyhovím. (Šum v sále.) Pan předseda Bartošek.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Pořad schůze neprošel, taková je realita, takhle funguje demokracie, já to respektuji. Přesto zde mám potřebu říct jednu věc.

Zásadní zodpovědnost ležela na hnutí ANO, na vás, milé poslankyně a poslanci, jakým způsobem se zachováte, koho chcete mít v čele Poslanecké sněmovny a kdo nás bude reprezentovat.

Já bych zde chtěl ocenit - protože jistě vaše složky a agenti si najdou, kdo z hnutí ANO podpořil - já bych zde chtěl veřejně poděkovat panu poslanci Vyzulovi, že si zachoval rovnou páteř. (Dlouhotrvající potlesk zprava i z řad sociální demokracie.)

Tímto jste, kolegyně a kolegové z hnutí ANO, převzali zodpovědnost za hodnotovou orientaci politiky České republiky. Přijali jste zodpovědnost za to, že Českou republiku ve vysoké ústavní funkci bude reprezentovat člověk, který znevážil a zneuctil oběti holocaustu druhé světové války! (Hlasitě a emotivně.) Vyřiďte si to každý se svým svědomím. (Potlesk zprava.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP