(12.10 hodin)
(pokračuje Babiš)

Vy zase jenom pokračujete v té vaší politice, že zase dneska se tady musíme dohadovat, lidi jsou zase z toho znechucení. To je neuvěřitelné.

Ještě jsem zapomněl vlastně na pana Farského. (Smích v řadách ANO.) Počkejte, ještě si musím tady najít poznámky. Ano. Atmosféra, pane Farský. Rozklad společnosti. No, a proč to tak je? Já nevím, proč to tak je. Proč je tady taková nenávist? Proč tady je to všechno rozděleno? Víte, kdy to vzniklo? Po první prezidentské volbě mezi Zemanem a Schwarzenbergem. Tam to vzniklo. A vy říkáte, že jste demokraté, tak proč to neakceptujete? Tady také byly svobodné volby a my jsme je vyhráli. Ano, neměli jsme, nemáme většinu a chceme se domluvit na vládě. Ale kdo tady dělá ten rozklad společnosti, kdo stále štve tady? Ti různí vybraní vaši, ten váš Mitrofanov, kterého jste dvakrát citovali. Ten je celý bez sebe! Ten je úplně vyřízený, že Babiš se narodil! (Smích a potlesk poslanců ANO.) Ale nechť si jde stěžovat Mečiarovi nebo Klausovi, ten tam včera seděl. Proč rozdělili to Československo? No, v životě bych tady nestál! (Pobavení.) Klaus a Mečiar zapříčinili, že jsem tady. Tam byl ten začátek.

A proč je rozklad? A proč demonstrují ti lidé? Proti komu? Proti mně? Už si to konečně zapište. Nebyl jsem agent! Nebyl! A vyhrál jsem ten soud! (Zprava: Nevyhrál!) A to, že Česká televize... Ne! Kolik let vám trvalo, než jste odkryli svazky StB? Čtrnáct let! A kolik svazků jste zničili? Dvacet pět tisíc! Tak si to nastudujte, vážení! Dvacet pět tisíc! (Projevy nesouhlasu zprava.) Vy mi říkáte, že jsem agent. A nebyl jsem agent! Já jsem měl v rodině tři emigračky a můj táta neměl kariérní postup. Tak už mě přestaňte urážet a lhát. A já jsem podal dovolání a ten soud znovu vyhrám!

Vy tady štvete proti mně a různé ty aféry a toto je jenom další krok. Demise. Lidi ani nevědí, co je to demise. Říkejte pleinmise, my děláme naplno. Plein je plno a demi je půlka po francouzsky, pokud jste to nezpoznali. Takže pleinmise, demise. A stále to budete opakovat, demise. Ale za Topolánka jste neříkali, že je v demisi, ani ta naše slavná média neříkala stále demise, demise, demise. Ale my děláme naplno a usilujeme a budeme vyjednávat.

Takže prosím vás, dejte mi tu kuchařku, jak máme s vámi vyjednávat, a my jsme připraveni. Pan prezident mě včera taky kritizoval, tak musíme zabrat dvojku a budeme se snažit. (Smích poslanců ANO.) Nám jde o to, aby tady byla stabilní vláda, abychom konečně už dělali něco pro lidi. Proto chodíme do těch krajů a značíme si to. A připravíme ten megainvestiční plán pro naši zemi a vrátíme ji tam, kde byla! Přečtěte si tu moji vizi - kapitola dvě.

Děkuji. Nashle! (Bouřlivý potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Paní poslankyně Lucie Šafránková se omlouvá od 12.10 dokonce jednacího dne.

S přednostními právy jsou přihlášeni páni předsedové v následujícím pořadí: Kalousek, Stanjura, Michálek, Bělobrádek. Prosím pana předsedu Kalouska. (Smích v řadách ANO.) Máte slovo, pane předsedo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Já rozumím vašemu smíchu, kolegové, ale ono se nedá nereagovat. Já se pokusím alespoň reagovat, abych vyvrátil nebo popřel dvě zjevné lži, které tady zazněly. Obě dvě lze dokázat.

Tou první lží je, že před rokem 2014 se neprováděly plány kontrol a analýzy rizik na Ministerstvu financí. Prováděly! Prováděly se za mě, prováděly se předtím za pana ministra Janoty, prováděly se za pana ministra Sobotky. Jestli (jste) vy anebo před vámi pan ministr Fischer vymazali nebo nechali vymazat elektronické stopy, není to můj problém, ale jsem připraven kdykoliv přivést dostatečné množství svědků, kteří si to pamatují a dosvědčí, že se prováděly plány kontrol i analýzy rizik. Není tedy pravda, že je zavedl až pan ministr financí Babiš. Lež první.

Lež druhá zazněla od pana premiéra již nejméně počtvrté, a mě fascinuje, že má stále odvahu ji opakovat, že v roce 2013 ministr financí poslal účelově kontrolu na Čapí hnízdo: najděte něco za každou cenu na toho Babiše. To nám říkal i na mandátovém a imunitním výboru, to říkal i do novin, ale to je prostě nesmysl. Rok 2013 patří do toho rozhodného období, kdy pan ministr Babiš, tenkrát ještě ne ministr, tvrdil, že s Čapím hnízdem nemá vůbec nic společného a že vůbec neví, komu patří. A to, že patří jemu, věděl pouze on, jeho právníci a jeho rodina. A nikdo z nich mi to vážně nepráskl! Takže já jsem nemohl poslat na Čapí hnízdo kontrolu, najděte něco na toho Babiše, protože jsem nemohl tušit, že je to jeho. To věděl jenom on, a tím vlastně přiznává, že mu skutečně patřilo, když tohle tvrdí.

Vy, pane premiére, jste schopen jednou lží popřít lež, kterou jste říkal včera, a totéž udělat zítra. Prostě minimálně bych doporučil, abyste v tom lhaní byl konzistentní.

A třetí věc je samozřejmě, zda jste, nebo nejste evidován jako agent Státní bezpečnosti. Jste! Jediná oprávněná instituce, která tohle může konstatovat a evidovat, je Ústav paměti národa, což je... (Premiér Babiš: Soud. Soud je to, ne Ústav paměti národa.) Ústav paměti národa, který je k tomu oprávněn, vás oprávněně eviduje jako agenta Státní bezpečnosti pod krycím jménem Bureš. Vy jste takový náš Alois Jirásek, pane premiére. Ten byl také ve 12 svazcích minimálně. (Smích zprava.) A prostě vy se nemůžete zlobit, že říkáme, že v čele české vlády je bývalý estébák, no protože tím bývalým estébákem jste byl, tak se k tomu aspoň hrdě přiznejte! (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Dále vystoupí pan předseda Stanjura. Máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Někdy je to těžké na takový ten pel-mel reagovat, tak já zcela překvapivě pro pana premiéra v demisi - on to nemá rád, tak já to budu říkat (pobavení) - nebudu mluvit ani o StB, ani o Slovensku, ani o Čapím hnízdu, vrátím se k tomu základnímu, s čím jsem vystoupil už poprvé. My se v té debatě naprosto míjíme. I to navržené usnesení o tom, co by neměla dělat kterákoliv vláda bez důvěry nebo v demisi. A vy teď říkáte - kromě toho, že se nechápeme v tomhle, tak pane premiére v demisi, protože pan předseda Fiala musí řídit schůzi a nemůže k mikrofonu, poslouchejme se dobře, když říkal, že neumíme vyjednávat, byla to kritika směrem k bývalé vládě. Můžete si pak ověřit, ale pan předseda Fiala mě požádal, ať to řeknu. Nebylo to mířeno na vás. (Premiér Babiš: Tak to se omlouvám.) Nebylo to mířeno na vás. Tak přeme se o tom, co řekneme a co skutečně myslíme, a myslím, že to tím můžeme uzavřít.

Teď k tomu hledání programových shod. Já za nás říkám, že prostě nebudeme vytvářet expertní týmy na programovou shodu s komunisty a s ANO, protože to nemá žádný smysl. My a komunisté, to je prázdná množina. A pokud máte programové týmy s komunisty, a my jsme vám to poctivě řekli, tak pro nás tam žádný prostor není a my se té honby o nejlevnějšího koaličního partnera prostě účastnit nebudeme. Na tom není nic špatného a my jsme se vám snažili poctivě vysvětlit, že nemáme mandát od svých voličů, abychom podporovali jednobarevnou vládu ANO, případně vládu, která hledá programovou shodu s komunisty.

A když jsem říkal, že se míjíme v té debatě, tak to když my říkáme, že vláda by měla být zdrženlivá, není vůbec, a to je velmi podstatné, obrana a ochrana konkrétních lidí. Není! Pan premiér v demisi tady jmenoval tři jména: šéfa pošty, CzechInvestu a teď nevím, kdo byl ten třetí - a šéfa GIBSu. Řekněme si fakta. Kdy tito lidé přišli do funkcí? V minulém volebním období. Kdo byl vládní strana mimo jiné, druhá nejsilnější? Hnutí ANO. Takže všichni tři přišli do svých funkcí, o kterých mluvíte, v době, kdy my jsme byli v opozici. A tady je zase ten problém. Andrej Babiš podle mě chápe vládu takto: V čele stojí generální ředitel České republiky a pod ním je 14 nebo 15 odborných ředitelů, kteří zodpovídají za ten svůj konkrétní úsek - sociální věci, zdravotnictví, finance a takhle bych mohl vyjmenovat všechny ministry. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP