(Jednání pokračovalo ve 20.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, budeme pokračovat v projednání vládního návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2018. Jsme těsně před závěrečným hlasováním, nicméně jsou zde přihlášky s přednostním právem. Nejprve pan místopředseda Poslanecké sněmovny Okamura. Pane místopředsedo, máte slovo.

Já poprosím paní poslankyně a pány poslance, aby se ztišili, abychom se mohli věnovat dokončení projednávání zákona o státním rozpočtu. Pane místopředsedo, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, dovolte mi, abych sdělil stanovisko hnutí Svoboda a přímá demokracie, SPD, k návrhu státního rozpočtu na rok 2018.

My máme k tomuto rozpočtu velké výhrady. Na jednu stranu my nesouhlasíme s tak velkým deficitem státního rozpočtu v době hospodářského růstu, nesouhlasíme ani s těmi obrovskými penězi, které budou plynout i v příštím roce na neziskové organizace s politickým programem, nesouhlasíme ani s tím, že sociální dávky a sociální podporu budou nadále dostávat parazitující a nepřizpůsobivé skupiny obyvatel místo toho, aby je dostávali slušní a řádní občané.

Na druhou stranu od počátku a jasně my v SPD prosazujeme, že chceme navyšovat důchody, chceme, aby důchodci měli od ledna více peněz, prosazujeme, aby pracovníci v sociálních službách dostali více peněz, zaslouží si to, prosazujeme, aby pracovníci ve zdravotnictví měli více peněz, od začátku to prosazujeme, také si to zaslouží tito lidé, chceme přidávat pracovníkům ve školství, chceme, aby lidé, co pracují ve školství, ať jsou to pedagogičtí, nebo nepedagogičtí pracovníci, měli více peněz od ledna, chceme přidat i pracovníkům ve státní správě, je to program SPD, chceme přidat také hasičům, policistům, takže my jsme se rozhodli, protože my jsme strana, my jsme hnutí, které nepolitikaří, my chceme být konstruktivní, my chceme, aby lidé měli více peněz, aby se tady cítili bezpečně v České republice, a chceme, aby republika šla dopředu, abychom se tady nehádali, abychom pracovali pro občany od prvního dne. Proto naše hnutí SPD přes veškeré výhrady se rozhodlo rozpočet podpořit.

Děkuji za pozornost. Chceme, aby lidé si tady žili lépe a měli více peněz. Mají na to nárok. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. S přednostním právem pan místopředseda Filip.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, vážený pane předsedající. Vážení členové vlády, paní a pánové, já budu velmi stručný. Při projednávání státního rozpočtu jsme byli svědky mnoha návrhů, mnoha kroků, které by mohl kdekdo zpochybnit. Ale pokud si chceme říci, že konečně dojde na razantní zvýšení důchodů, pokud se nám podařilo prohlasovat zvýšení prostředků na sociální služby a pokud se nám podařilo neprohlasovat hrazení z tohoto rozpočtu starých dluhů, které nadělaly jiné vlády, tak si myslím, že máme dobře nakročeno na to, abychom byli schopni v tom státním rozpočtu udělat krok, který bude ve prospěch ekonomiky České republiky.

Myslím si, že nejen platy učitelů, nejen další mandatorní výdaje, které jsme schválili i v minulém volebním období a které tento státní rozpočet musí obsahovat, svědčí o tom, že Česká republika je na cestě od škrtů k dalšímu rozvoji. A jsem proto přesvědčen, že tento státní rozpočet si zaslouží podporu. Klub KSČM tento státní rozpočet podpoří.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Dále s přednostním právem pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Jen velice stručně. Naše pozice byla jasná od prvního čtení, protože v prvním čtení byly schváleny ty zásadní národohospodářské parametry, se kterými pak už nešlo nic jiného udělat. Zjevně budou schváleny teď ve čtení třetím. My pokládáme ty výdaje za neodpustitelně vysoké, mnohem vyšší, než kdysi navrhoval v květnu, jak nám tady připomněl, tehdejší ministr financí, dnešní premiér Babiš. Tak já se budu těšit na tu novelu, kdy je sníží alespoň o těch 25 miliard, aby to dostal zpátky na ten svůj návrh, kterému věřil v květnu. Myslím, že si tu diskusi budeme pamatovat, občas se na to zeptáme, kde je těch 25 miliard dolů, abychom byli v onom květnovém návrhu.

Přijímáme dvě dobré zprávy - že se Sněmovna dokázala shodnout na významném navýšení platů pro pracovníky v sociálních službách. To byla naše společná priorita. Určitě svým způsobem bude i dobrá zpráva, že Česká republika má rozpočet. Země nějaký rozpočet potřebuje a je to zpráva o nějaké politické i ekonomické stabilitě.

Tyhle dobré zprávy ovšem převáží zpráva o tom, jak špatný je to rozpočet, s jak neodpustitelně vysokými výdaji, s neodůvodnitelně vysokým saldem v době růstu a s mimořádně projídací strukturou, s jedním z nejnižších výdajů na investice ve prospěch aktuálního projídání. To jsou důvody, pro které budeme hlasovat proti návrhu státního rozpočtu.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano. S přednostním právem pan předseda Bartošek.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji za slovo. Klub KDU-ČSL dopředu inzeroval, že je pro nás naprosto klíčové navýšení prostředků v oblasti sociálních služeb a jejich mezd. Po poradě klubu jsme se rozhodli, že rozpočet na rok 2018 podpoříme. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Ano, s přednostním právem pan předseda Chvojka.

 

Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Jak jsme avizovali před čtrnácti dny v rámci projednávání státního rozpočtu v prvním a druhém čtení, my tento rozpočet máme za dobrý, kvalitní, vyvážený. Podporuje více peněz do zdravotnictví, do sociálních služeb. Jsme rádi, že se dnes podařilo i díky tlaku ČSSD zařídit to, že na sociální služby jde 3,3 mld. Kč navíc. Děkujeme za podporu a hlasujeme pro tento rozpočet. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Pan předseda Farský s přednostním právem.

 

Poslanec Jan Farský: Děkuji. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, rozpočet doznal kosmetických změn. Díky vám za podporu mateřských školek, 300 milionů dobrých, určitě se v republice neztratí a naopak za ně bude dost dobrého pro naše děti postaveno. Je také dobře, že byly podpořeny sociální služby v této částce tam, kde vláda slibovala, ale chtěla po obcích a po krajích, aby platily, tak alespoň toto bude trochu narovnáno. Škoda, že to není i v ostatních oborech.

Za klub Starostové a nezávislí přesto tento rozpočet naše hlasy nedostane, protože skutečně v dnešní době, kdy je tady navržen padesátimiliardový schodek, takový rekordní růst, takový přísun evropských peněz, je nezodpovědné k budoucnosti takto hospodařit s minimálními investicemi, které tady jsou. Z toho důvodu naše hlasy pro podporu tohoto rozpočtu nebudou.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nikoho dalšího s přednostním právem nevidím, takže můžeme přikročit k hlasování o celém návrhu zákona. Já přednesu návrh usnesení, nebo pokud to chce udělat paní zpravodajka, tak může. Ne, přednesu ho já:

 

"Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2018 a s vládním návrhem státního rozpočtu České republiky na rok 2018 podle sněmovního tisku 2, ve znění schválených pozměňovacích návrhů, podle příloh 1 a 2 tohoto usnesení."

Zahajuji hlasování. Kdo souhlasí s navrženým usnesením, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování číslo 124, přihlášeno 199 poslanců, pro 140, proti 31. Návrh byl přijat. (Potlesk.)

 

Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas. Nyní se musíme vypořádat s návrhy doprovodných usnesení. Prosím paní zpravodajku, aby uvedla návrhy doprovodných usnesení. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP