(10.50 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni Pěnčíkové. To jsou skvělé zprávy.

Paní poslankyně Semelová a její faktická poznámka.

 

Poslankyně Marta Semelová: Dobré dopoledne, vážené kolegyně, kolegové. Mně se líbí, že vždycky, když dojdou argumenty, tak se buď začne bouchat pěstí do stolu s křesťanskou láskou panu ministru Hermanovi vlastní, nebo se začnou vytahovat banány, vážený pane kolego Gabale prostřednictvím pana předsedajícího. Vy tady mluvíte o tom, že se lidi chodili dívat na banány na Letnou. Víte, ono v současné době mnohým důchodcům a dalším lidem nezbývá nic jiného než se na ně chodit koukat také, byť do obchodů, protože na ně poté, co zaplatí ty zvyšující se ceny bydlení, potravin, másla už tady zmíněného a dalších životních nákladů, prostě na ně nemají peníze. Když si vezmete, že víc jak dvě třetiny nebere ani průměrný plat, že k milionu lidí tady je pod hranicí životního minima, tak ono to bude asi trošku jinak.

Ale jinak jsem ráda i s kolegy z našeho klubu, že tady vystupujete, ať už, jak už jsem říkala, ministr Herman, nebo vy a další z pravice, protože si lidé alespoň udělají obrázek, co kdo hájí. Kdo hájí sudetolandsmanšaft, kdo hájí církve, které dostávají obrovské majetky, kdo hájí nadnárodní monopoly. Nebo si uvědomí, že my za klub KSČM hájíme zájmy těch obyčejných lidí. Děkujeme. (Potlesk z řad poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan poslanec Šarapatka a jeho faktická poznámka. Po něm pan místopředseda Filip. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Milan Šarapatka: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené dámy a pánové, já bych za sebe chtěl říct, že jsem pro tuto dohodu přes všechny drobné nedostatky, které má. Ale na konto svých předřečníků bych chtěl říct: To, co tady říkáte, nejsou žádné argumenty. To je obyčejná předvolební agitace. Nechte si to prosím vás na náměstí. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan předseda Filip. (O slovo se hlásí poslankyně Pěnčíková.) Paní poslankyně jistě dá přednost panu předsedovi. Prosím, pane předsedo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane předsedající. Já jsem čekal, jestli to řekne někdo z mých předřečníků. Reaguji na vystoupení pana kolegy Kalouska. Dobře. Tak my jsme podle vás proti svobodnému trhu. A jak to, že tedy na posledním zasedání G20 jediný, kdo chránil svobodný trh, byl Si Ťin-pching, prezident Čínské lidové republiky? Co mi to tady vykládáte za nesmysly? To fakt myslíte vážně, ten argument? To je jako s tím vtipem - jaký je rozdíl mezi KS Číny a ODS. Rozdíl je v tom, že Komunistická strana Číny na rozdíl od ODS podporuje podnikání.

Víte, v tomhle je jasné, že my jsme v jiné situaci. Ve stadiu globální ekonomiky je přece úplně jiná situace, než byla před deseti, dvaceti, třiceti lety. Prosím vás, jestli chce někdo žít v minulosti jako Daniel Herman, ať tam žije. Mně je to úplně jedno. Já jsem jistě v třinácti letech podepsal zvací dopis, ne? To bylo výborný. Alespoň konečně našel viníka. Vždyť byl dlouhou dobu ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů. Prostě to je směšné! To je směšné, opravdu!

Tak jestli chcete svobodný trh, tak se odstěhujte do Číny, dělejte to a bude to jasné. My se snažíme tady mít jasné zákony, které chrání český národní zájem a to jak vůči Kanadě, tak vůči Číně. A tam bude ten velký problém například s výrobou oceli a podobně. Jako kdo se postavil v Evropě proti těm dodávkám z Číny? No vaše kluby to nebyly. Byl to klub Evropské sjednocené levice. (Potlesk z řad poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Paní poslankyně Pěnčíková, pan poslanec Plzák, pan předseda Stanjura. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Marie Pěnčíková: Panu kolegovi Šarapatkovi vašim prostřednictvím, pane předsedající. To si pište, že o tom na těch náměstích budu mluvit. Protože ty lidi to musí vědět. A možná budu i jmenovat! Ale bohužel ty lidi na tom náměstí o té dohodě hlasovat nebudou. O té máme hlasovat my tady za chvilku, takže proto se ta diskuze vede tady na této půdě. Děkuju. (Potlesk z řad poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan poslanec Plzák a jeho faktická poznámka.

 

Poslanec Pavel Plzák: Dobré dopoledne. Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, kolegové, mě mrzí, že je z toho taková ideologická přestřelka, protože ta smlouva je opravdu o obchodu a ten obchod se dá dělat i nějak jinak. Mě mrzí to, že o té smlouvě spousta z nás - a já mezi ně zahrnuji i sebe - mnoho neví. Ale už když si přečtete tu analýzu, tak co z toho čouhá, prostě je to, že ta smlouva dává zahraničním - podotýkám zahraničním - investorům taková práva, že mohou podvázat v podstatě legislativní i exekuční proces. A my bychom chtěli, aby tady byli ministři zemědělství a životního prostředí - jestli to nemůže ovlivnit nějakým způsobem legislativu v oblasti ochrany životního prostředí. Já se opravdu tady nedovídám žádné odpovědi na ty otázky.

Já pak ještě vystoupím. Já z té smlouvy mám opravdu strach, aby to nebyla další Lisabonská smlouva a takové věci. Nechám si to na to svoje vystoupení. A velmi mě mrzí, že tady není ministr životního prostředí a ministr zemědělství, protože já bych věděl, na co se jich mám ptát. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Hezké dopoledne. Zkuste se zeptat uvnitř své strany, kde je ministr životního prostředí. Myslím, že je pořád členem hnutí ANO. Ale kvůli tomu jsem se nepřihlásil.

Za prvé chci říct, že tu smlouvu podpoříme. Podporovali jsme ji v Evropském parlamentu. Myslíme si, že správně, protože my vždycky podporujeme svobodný trh.

Co se týče blokace dovozu nefér konkurence levné čínské oceli, byl jsem to já, který navrhoval zařazení bodu na jednání naší Poslanecké sněmovny, a byli to vládní poslanci, kteří ten bod nepřipustili na projednávání. A vláda se tomu prostě vyhýbá a není schopna ochránit pracovní místa na severní Moravě. A ten problém je mnohem větší než problém OKD - který nechci zlehčovat -, pokud vezmeme pracovní místa, která jsou v ocelářském průmyslu, a navázané firmy.

Ale já jsem se přihlásil, abych reagoval na vystoupení pana místopředsedy Filipa. Myslím si, že tu jeho myšlenku bychom měli rozvést. Pokud chcete svobodně podnikat, podnikejte v Číně. A já bych k tomu dodal - za to mě komunisté určitě pochválí, protože to je přesně v té jejich logice - a pokud chcete žít ve svobodné zemi, žijte v Severní Koreji. To je úplně stejné. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců ODS.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Pan předseda Kováčik tady rozhorleně řekl, že zatímco za nich nebyly banány, dnes se zase stojí fronta na máslo. Nezbylo nic jiného než učinit pokus. Vyběhl jsem ven a v prvním kvelbu - na mou duši bez jakéhokoliv čekání, byl jsem první na řadě - jsem bez problémů koupil máslo. (V každé ruce drží kostku másla.)

Pane předsedo prostřednictvím pana předsedajícího, až si budou zase soudružky stěžovat, že stály frontu, ať přijmou dar od Kalouska - to jim bude jistě obzvlášť chutnat. (Předává máslo poslanci Kováčikovi. Potlesk a smích napříč sálem.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: A obdarovaný pan předseda má nyní faktickou poznámku. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Vežmi ďakujem za slovo. Tu čítam Liptov maslo - není český. A pane kolego prostřednictvím předsedajícího, cenu jste tady vymazal nebo odtrhl. Kolik stálo? A obsah mléčného tuku tady taky nevidím. Takže neodpovídá těm požadavkům, které na máslo český trh, český spotřebitel, české normy, české Ministerstvo zemědělství, Česká zemědělská a potravinářská inspekce a Česká státní veterinární správa uplatňují ve prospěch českého spotřebitele. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan poslanec Kalousek, po něm pan poslanec Štětina.***
Přihlásit/registrovat se do ISP