(16.40 hodin)
(pokračuje Fiedler)

Ale ještě k té privatizaci OKD. Kupní cena 4,1 mld. Zkusme trochu kupecké matematiky. 44 tisíc bytů. Když řeknu, že cena jednoho bytu je hypoteticky, ať se nám to dobře počítá, 100 tisíc, a to hodně nenadsazuji, to jsou hodně levné byty, tak je to 4,4 mld. hodnota těch bytů. Takže když řeknu, že pan Bakala si za ty zhruba 4 mld. koupil ty byty a zbytek OKD dostal jako bonus zdarma, tak vůbec, ale vůbec nepřeháním. A na to nepotřebuji mít žádné znalecké posudky, na to nepotřebuji být žádný vyšetřovatel, abych věděl, že tohle byl podvod.

Majorita a minorita státu v OKD. No, ono je to asi pravda. Už to tady pan premiér Sobotka vysvětloval. Ale já jsem si vždycky říkal, kdyby si ten stát ponechal těch 49 % toho minoritního podílu, tak by alespoň z těch vyvedených dividend zhruba polovinu získal. Takhle neměl vůbec nic.

To tedy k tomu OKD, když už mě kolegové vyprovokovali, abych se k tomu ještě vyjádřil. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Fiedlerovi a nyní tady mám ještě dvě faktické poznámky. Ptám se pana ministra Zaorálka, jestli chce k faktické poznámce. (Ano.) V tom případě jste ale druhý po poslanci Chalupovi, protože bude pořadí pan poslanec Chalupa, pan ministr Zaorálek a pan poslanec Laudát. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Bohuslav Chalupa: Ještě k OKD. Pan premiér Sobotka byl ministrem financí a opravdu mi hlava nebere, že když věděl, že Fond národního majetku udělal něco špatně, jak to, že to neřešil a nepodal žaloby. To je první.

A druhá, když už se tady bavíme o tom cestování, kdo se kam má jet podívat, tak vám doporučuji v Jeseníkách obec Ludvíkov. Jeďte se podívat na palác pana Palase. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času. Nyní pan ministr Zaorálek, také k faktické poznámce. Pane ministře, máte slovo.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Děkuji ještě jednou, dobrý den. Doufám naposled dneska. Já jsem mezitím zjistil, že jsem tady obdržel nějakou petici, se kterou se na mě obrací poslanec Hájek. Vyzývá mě, abych se postavil čelem a inicioval stížnost k Evropské komisi ve věci OKD. Tak bych ho chtěl ujistit, že jsem asi jediný, kdo se opravdu na Evropskou komisi obrátil. Skutečně jsem dal stížnost, dokonce jsem tam osobně jednal s celou řadou komisařů.

Co mě ale velice mrzí, je, že ministr financí, který má tuto věc v kompetenci, za celé čtyři roky neudělal vůbec nic. Tahle Sněmovna dobře ví, že jsem se v minulých letech v té kauze angažoval jako nikdo druhý. Připomínám tři soudy s panem Bakalou, kterého jsem nazval gaunerem a který se se mnou třikrát soudil a všechny soudy prohrál. Takže vy mi nemáte co vyčítat. Já spíš vyčítám panu ministrovi Babišovi, že když jsem se na něho obrátil v podobné kauze písnické byty a když jsem se obrátil na pana ministra Pilného v kauze, která jako kdyby z oka vypadla bytům OKD, kde šlo o pomoc 1 400 lidem, tak pan Babiš, pan Pilný a hnutí ANO se dopustili něčeho velmi podobného. Ty lidi hodili přes palubu a neudělali vůbec nic.

Takže kdyby mi tak někdo pomohl, třeba pan Babiš, v těchto kauzách, tak jsme mohli něco dokázat. A já se ptám: Co dělal pan Babiš v této a celé řadě kauz pro lidi za ty čtyři roky? Je to jednoduché. Nula! (Potlesk z řad poslanců ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi Zaorálkovi za dodržení času. (O slovo se hlásí poslanec Babiš.) Prosím, pan poslanec Babiš řádnou, nebo faktickou? Řádnou. Tak v tom případě je pořadí pan poslanec Laudát, pan poslanec Pilný, paní poslankyně Lorencová s faktickou poznámkou a potom pan poslanec Babiš s řádnou přihláškou do rozpravy. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji. Jednak, pane předsedající, tady začínají čím dál více vystupovat lidi k bodu, který není na pořadu schůze a podle jednacího řádu. Vy byste je měl upozornit, a pokud v tom pokračují, tak je prostě poslat od řečnického pultu pryč. Tolik jednací řád za prvé.

Za druhé. Moc vás prosím - někteří už tady vystupujete jako šašci. Já bych vás moc poprosil, abyste do budoucna nesnižovali důstojnost této Sněmovny. Byl jste to vy, kdo říkal něco o žvanírně. To, co tady předvádíte od rána, je klasická ukázka žvanírny. Berete čistého téměř 100 tisíc s náhradami. Prosím vás, za tohle?

A pokud jde o zdroje, tak máme další bod. Z financí teď zní, že zdroje nejsou, tak možná jsou v Lidovém domě, já nevím. Ale neřešte to v tomto bodě a nedělejte z této Sněmovny šaškárnu. Moc vás prosím. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců TOP 09.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak, děkuji panu poslanci Laudátovi. Já jen musím dodržet jednací řád. To znamená, že mi nic jiného nezbývá, než když někdo reaguje s faktickou poznámkou, tu faktickou poznámku přijmout a musí to být reakce na vystoupení toho předchozího řečníka. Takže se omlouvám. Pokud to někdo považuje za porušení jednacího řádu předsedajícím, nechť postupuje podle jednacího řádu a navrhne mé odvolání z řízení schůze.

Nyní faktická poznámka pana ministra Ivana Pilného. Prosím, pane ministře, máte slovo k faktické poznámce.

 

Ministr financí ČR Ivan Pilný: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně a vážení kolegové, já teď vystupuji k něčemu, co tady řekl pan ministr Zaorálek, a protože jsem byl jmenován, jsem nucen, přestože to rozhodně nesouvisí s tím, co dneska projednáváme, a to je kauza bytů v Písnici.

Je potřeba říct, že podstata rozporu je úplně někde jinde. Je to určovací právo promlčené už před dvaceti lety, když Fond národního majetku tyto byty přidělil ČEZu. Nebydlí tam žádný zaměstnanec ČEZu, který by měl nějaký vztah k ČEZu. Pan ministr Zaorálek se vyjádřil v tom smyslu, že hrozí přesun toho majetku do Karibiku. Pokud si vzpomínám, tak poslední takový přesun se uskutečnil v minulé éře a to posunuli mostecký kostel o kilometr. Přesouvání bytů do Karibiku by asi byla poněkud složitější logistická otázka, ale to by pan ministr Zaorálek jistě vyřešil.

Byl na to normální tendr. Vyhrála ho firma, která musí být naprosto transparentní, protože to byla podmínka tendru. Já jsem neviděl žádný důvod, proč by se český stát, který ještě vlastní 70 % v ČEZu, měl připojit k takové žalobě, která nemá vyhlídky na úspěch a těm nájemníkům vůbec nepomůže. Možná pomůže panu ministru Zaorálkovi, když bude pokračovat v té demagogii. Ale nájemníkům teda rozhodně ne! Děkuji. (Potlesk z řad poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak, nyní faktická poznámka paní poslankyně Jany Lorencové. Prosím, paní poslankyně, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslankyně Jana Lorencová: Pane předsedající, kolegyně a kolegové, je mi líto. Myslela jsem, že už dneska nebudu vystupovat. Ale poté, co vystoupil pan ministr Zaorálek, mi nic jiného nezbývá.

Pane ministře prostřednictvím pana předsedajícího, vzpomínáte si na natáčení na zahradě vašeho domu na Hybernské? Vzpomínáte si, kdy jste nás nechal čtyři hodiny čekat? A pak jsem zjistila, že o té kauze - je to deset let, ale já to mám natočené, takže vám to mohu kdykoliv pustit - vy jste o té kauze OKD nevěděl nic. Já jsem vám tenkrát dala 14 dní, abyste se seznámil s podstatou a abyste mohl mluvit k věci. Pak se stalo, po 14 dnech, že jste už tedy něco málo věděl. A ode mě jste měl informace k tomu, že jste mohl posléze nazvat gaunerem Bakalu. Po rozhovoru se mnou. My jsme potom natočili celkem slušný rozhovor, který bohužel Česká televize, myslím, ani neodvysílala, nebo odvysílala, ale v jiném kontextu. Ale už jste věděl, o co jde. Čím se to tady oháníte? Proč dneska něco říkáte o hnutí ANO?

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní poslední faktická poznámka. Zatím pan poslanec Miroslav Kalousek, potom řádně přihlášený pan poslanec Andrej Babiš. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Já si ve smyslu jednacího řádu dovolím reagovat na vystoupení pana ministra Zaorálka a částečně i pana ministra Pilného. Pan ministr Zaorálek se obrátil na bývalého ministra financí a říká - pane ministře, co jste dělal? Nic. Pan ministr Pilný v zásadě řekl panu ministru Zaorálkovi to samé. Pan ministr, dnes tedy již předseda Babiš, zase říká, že sociální demokracie se chovala naprosto nezodpovědně a loupila v případě OKD. A pan ministr spravedlnosti říká, že orgány činné v trestním řízení, za které odpovídá pan ministr vnitra, pracují na politickou objednávku.

Já vám, kolegové, musím v zásadě poděkovat, protože po těch šesti hodinách evidentně roste ochota k upřímnosti a říká nám, co vlastně ta vláda tady ty čtyři roky dělala. Tak v nejlepším případě nedělala nic, podle pana ministra Zaorálka, v horším případě kradla a v tom nejhorším případě zneužívala pravomoci veřejného činitele. Prosím pěkně, to neříkám já, já bych si to netroufl. Ale slyším to od zodpovědných zástupců vládní koalice. Děkuji za to, že jste nám to řekli. (Potlesk zprava.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP