(15.40 hodin)

 

Poslanec Karel Šidlo: Já se omlouvám, můj pozměňovací návrh není uveden jako sněmovní dokument, proto si dovolím ho přečíst.

Legislativně technická úprava: Za prvé. V části první v bodě 53 se text "§ 21" nahrazuje textem "§ 21c". Za druhé. V části páté článek VI se text "dnem 1. července 2017" nahrazuje textem "patnáctým dnem po jeho vyhlášení."

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Další dvě přihlášky - nejprve pan poslanec Laudát, po něm pan poslanec Kučera v podrobné rozpravě. Prosím.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji, pane místopředsedo. Dámy a pánové, poslušně hlásím, že se hlásím k číslům pozměňujících návrhů pod čísly 6423 a 6624.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Kučera. Prosím.

 

Poslanec Michal Kučera: Já bych se chtěl přihlásit k pozměňovacímu návrhu, který jsem vložil do systému pod číslem 6631 a který jsem řádně zdůvodnil v obecné rozpravě.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji a táži se, zda někdo další se hlásí do podrobné rozpravy. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Tak ta debata je bezesporu zajímavá. Mě zaujalo z vystoupení pana ministra, že máme meziresortní vládní komisi, která řeší sdílenou ekonomiku. Mě by tedy zajímalo, co se pod tím skrývá, když vládní komise řeší sdílenou ekonomiku. Jak dlouho ji řeší a dokdy ji budou řešit?

Panu ministrovi se nelíbilo sloveso, které použil pan předseda Kučera. S tím já nemám žádný problém, klidně můžeme mít jiné sloveso. O tom problému víme, že je složitý, legislativně složitý, to je třeba si říct, že to není nic jednoduchého. My nenajdeme zahraniční vzory, které bychom mohli případně implementovat. Ale logickou reakci popsal pan poslanec Kopeček (správně Skopeček). A to je jedno, že dneska ještě nevíme, co bude přesně, jak budeme daňově řešit sdílenou ekonomiku. Ale tato vláda zavádí neustále další regulace, které vlastně vytvářejí prostor pro sdílenou ekonomiku. Já ten názor nemám moc rád, protože jindy zrovna poslanci hnutí ANO jsou moderní a pokrokoví. A ono je to moderní a pokrokové. Je to takové všeobjímající a není to úplně přesné, co si pod tím představit. Ale místo aby se tady skutečně deregulovalo, tak motivací Ministerstva dopravy k této novele je co? Implementace nových předpisů neboli implementace nových regulací. Nebo se pletu, pane ministře? Je tam deregulace? Implementujeme nějakou deregulaci? Pokud ano, tak vás poprosím, ať nám řeknete, v čem deregulujeme na základě té směrnice. A je možné, že mi to uniklo. Tak v tom případě se skutečně omlouvám.

A to, že Ministerstvo dopravy nijak neřeší taxislužbu, já považuji za chybu. Nic víc, nic míň. Nebudu používat silná slova. Ten problém reálně existuje. Existují obavy na obou dvou stranách, na straně tradičních taxislužeb, které jsou dlouhodobě některými politiky, já bych řekl, až kriminalizovány paušálně, místo abychom případně říkali "máme tady mnoho výborných taxislužeb, ale pozor, tady tento konkrétní člověk nebo tato konkrétní firma nejsou seriózní", tak se tady pořádají hony na taxikáře. Ono to je mediálně velmi zajímavé. Místo abychom zjednodušili pravidla.

Zeptám se pana ministra, jestli si myslí, že je v pořádku a normální v roce 2017 zkoušet místopis. Já myslím, že každý z nás, když přijede poprvé do Prahy a bude mít navigaci, tak si poradí. Takže žádná snaha ulehčovat podmínky tradičním taxislužbám. Žádná. A když něco dělají někde někteří politici, tak říkají, že je chodí kontrolovat a že v tom udělají pořádek. Takhle paušálně, aniž by říkali, jak jsem přesvědčený, že většina je slušných.

Na druhé straně mají obavu i ti, kteří přicházejí s novým, inovativním řešením. A tady slyšíme, že jsou mimo zákon, nezákonní, ale současně tady slyšíme P.R. - pozor, pozor, máme ji tady... Já nebudu jmenovat žádnou aplikaci, ani zahraniční, ani českou. A nepřipadá mi úplně normální, pane ministře, že tady říkáte pozor, pozor, je tady výborná česká aplikace! To mi přijde trošku v debatě za hranou. Možná jenom jedna, a možná jsou tři. Já nevím, ale pokud jsou tři, tak bychom tady měli zmínit všechny tři. Případně zhodnotit, která je lepší, která je horší, kdo má lepší ceny, kdo má lepší pojištění. Nepřijde mi to normální. Ale to samé platí o těch, kteří mluví o té zahraniční aplikaci. Já bych řekl, že to je jen symbol. Že není jediná, že jich je víc. Ale tím, že o tom problému budeme mlčet a nebudeme ho řešit, tak se v tom nijak neposuneme. Maximálně tady jeden za druhým budeme chodit k tomu mikrofonu a budeme tak moudře říkat hmm, ta sdílená ekonomika je tady, technologický pokrok nezastavíme, ale je to složité. Ale to mi přijde z vládních lavic málo, pane ministře. Od toho máte ta ministerstva, od toho máte ty aparáty, abyste ty složité problémy řešili. Ono je hrozně komplikované tohle řešit pozměňujícími návrhy. Jsem rád, že tady jsou, ale tohle mělo řešit ministerstvo. Nicméně ambicí ministerstva - myslím, že je mimořádně málo ambiciózní - bylo implementovat evropskou směrnici.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Táži se, kdo další se hlásí do podrobné rozpravy. Žádnou přihlášku nevidím. V tom případě podrobnou rozpravu končím. A táži se pana navrhovatele a zpravodaje, zda si chcete vzít v této fázi závěrečné slovo. Pane navrhovateli, chcete závěrečné slovo? Pane zpravodaji? Také ne. V tom případě děkuji a končím druhé čtení tohoto návrhu.

Přečtu omluvy. Z dnešního jednání z pracovních důvodů se omlouvá paní poslankyně Martina Berdychová, od 14.30 do konce jednacího dne se omlouvá z pracovních důvodů pan ministr Robert Pelikán a dále dnes od 15 hodin do konce jednacího dne z důvodu naléhavých pracovních povinností v rámci resortu Ministerstva vnitra se omlouvá pan ministr Milan Chovanec.

 

A já otevírám další bod dnešního jednání a tím je

22.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském
pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 1029/ - druhé čtení

Z pověření vlády předložený návrh zákona uvede ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. (Není v sále, před malou chvílí ho opustila.) Já se omlouvám. Vzhledem k tomu, že paní ministryně je přítomna v Poslanecké sněmovně, ale není v jednacím sále, přeruším jednání Poslanecké sněmovny na pět minut a poté budeme pokračovat.

 

(Jednání přerušeno v 15.48 hodin.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP