(10.30 hodin)

 

Poslanec Ondřej Benešík: Vážený pane místopředsedo, já nebudu reagovat na ty trapné výhledy tady ohledně lidovců. Já jsem v parlamentu úplně stejnou dobu, byl jsem zvolen v úplně stejný moment jako všichni z vás tady. Jsem tady první volební období a KDU-ČSL tady to předchozí volební období vůbec nebyla. Takže takové ty pindy o tom, jak lidovci jsou vždycky tam nebo onde, prostě pro mě neplatí. Já jsem tady jako Benešík, jako Ondřej Benešík, který v žádné jiné sněmovně než v této neseděl, a jsem tady stejně s vámi a žádnou jinou vládu jsem nepodporoval a nevyslovil jí důvěru než té, která teď momentálně vládne. Takže takové ty kecy o tom, jak lidovci vždycky tam, nebo onam, to je takový ten folklór.

Ale já jsem rád za to, co říkal pan kolega Novotný. On řekl, že to je symbolický akt, a konečně to tu zaznělo. Ano, je to symbolický akt, který já osobně podporuji. A to, proti čemu jsem tady vystupoval, tak jsou ty kecy o tom, jak to má souvislost s tou podle mého názoru v mnoha ohledech nedokonalou a špatnou směrnicí o držení zbraní, která k nám přišla z Bruselu, kterou schválily orgány EU.

A co se týče toho, jak kdo hlasoval. Já si myslím, že se to dá dohledat, ale by bylo by dobré, aby tady zaznělo od zpravodajů, popř. od pana ministra, kdo jak hlasoval v jednotlivých orgánech EU.

A co se týče žluté karty, tak my jsme na to nedostali dostatečnou podporu. Já v evropském výboru, byť jsem předsedou, tak jsem jediný zástupce KDU-ČSL. A jak možná někteří z vás vědí, ale evidentně někteří nevědí, tak v těchto orgánech, jako je Sněmovna, nebo jakými jsou výbory Sněmovny, se rozhoduje většinou. Já jako jeden z devatenácti nejsem schopen toto prohlasovat. Pokud má někdo s tímto problém, tak ať si přečte jednací řád!

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Uplynul váš čas, pane poslanče, pro faktickou poznámku.

Ještě jednou dobré dopoledne, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. Ještě mám tady čtyři faktické poznámky. Nyní kolega Ivan Gabal, připraví se kolegyně Černochová. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Ivan Gabal: Děkuji. Vážené kolegyně, vážení kolegové, jsem přihlášen k samostatnému vystoupení, ale asi na něj nedojde. Podrobné argumenty jsem uváděl na výboru pro bezpečnost v debatě. Tady bych se chtěl vyjádřit jenom k tomu, do jaké míry tedy tato ústavní změna, jestliže neoslabí implementaci směrnice, vnese, nebo nevnese změnu do našeho ústavního systému. Bohužel musím kolegy ubezpečit, že vnese, a dost zásadní. První, co je, v ústavách mají nošení zbraní kromě Spojených států jen některé latinsko- a jihoamerické země, dohromady asi jedenáct, evropská a západní žádná. Takže si musíme rozmyslet, kam svou Ústavou, do jaké společnosti vstoupíme, a je k tomu asi nějaký důvod. Všechna doporučení legislativní, ústavní apod. navrhují spíše regulaci zbraní než zanesení do Ústavy.

Druhá. Tímto rozhodnutím vpustíme soukromě držené zbraně do obrany země a zatížíme jejich nositele spoluzodpovědností za obranu země. To si je třeba uvědomit. Směrnice se bude implementovat, dojde k omezení, ale všichni ostatní včetně, já nevím, sportovních, myslivců a další budou spoluzodpovědní za obranu země - dáno z Ústavy.

A poslední. Nikdo neztratí právo mít zbraň na ochranu svého majetku a života a použít ji. Pokud ji ale použije v pocitu, že brání zemi někde na veřejnosti, tak spadne pod trestní právo. To znamená, vyvoláváme iluzi, která spoustu lidí může dovést před trestní právo. A myslím si, že tato základní nekonzistence těch třech věcí, že za prvé směrnici neoslabíme, těžce poznamenáme Ústavu kvůli třem procentům lidí -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: I vám, pane kolego, skončil čas k faktické poznámce.

 

Poslanec Ivan Gabal: - a v neposlední řadě zaženeme soukromníky -

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Prosím, respektujte jednací řád! Paní poslankyně Jana Černochová, připraví se kolega Laudát. Prosím, paní poslankyně, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Nejprve bych vaším prostřednictvím reagovala na kolegu Gabala. Ano, podle toho to v Evropské unii také vypadá. Řeknu čtyři města, neřeknu víc: Berlín, Paříž, Mnichov, Londýn!

K tomu, co tady říkal kolega Benešík. A já nesouhlasím s tím, že si teď může tahle vláda, jejíž součástí je lidovecká strana, říkat: my jsme udělali maximum. Neudělali! To nebylo pouze usnesení evropského výboru. Já jsem se to snažila načítat tady na půdě Poslanecké sněmovny, tu žlutou kartu. Takže jestli hlasoval jeden pan Benešík nějak, to nemá vůbec žádný vliv. Tady jsme to měli projednávat. Tady na půdě Parlamentu České republiky, Poslanecké sněmovny, a tady jsme mohli dát jasný signál!

A mimochodem pan Benešík je poslanec od roku 2013, ale v listopadu 2015 tady přeci byl a seděl. Já mluvím o těch aktech, které následovaly po tom, když se dostala do oběhu evropská směrnice, a to bylo v listopadu 2015. Přehrajte si na záznamech, co jsem tady tehdy říkala, o co jsem vás žádala. A vy, členové vládní koalice, vy jste to nepodpořili! Podpořila to opozice.

K tomu, co tady říkal kolega Junek, prostřednictvím pana místopředsedy. To je přece naprostý nesmysl, protože usnesení evropského výboru a to mírné usnesení naší Poslanecké sněmovny, to EU na všech úrovních úplně ignorovala! Možná na nějakých toaletách v Evropské unii to usnesení najdete, usnesení našeho parlamentu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času k faktické poznámce. Nyní pan poslanec František Laudát, připraví se kolega Igor Jakubčík. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji, pane místopředsedo. Jenom krátce. Já bych doporučil vedení KDU, aby domluvilo panu Benešíkovi, je to nadějný politik KDU a já osobně ho považuji skoro za to nejlepší, co v tom klubu je, takže by si neměl kazit své renomé dnešními čím dál radikálnějšími výstupy.

A k té problematice, že čím dál více politiků poukazuje i na hodnotovou škálu KDU, tak si vzpomeňte, co oni tady předvádějí. Teď jsou největší bojovníci za svobodu. Kdo že to tady ty zákony schvaloval v téhle koalici? Jako by tady nebyli. Přiznám se, že občas když poslouchám projevy při nějakých třeba významných příležitostech, jako bylo v pondělí, a když tam člen KDU mluví o nějakém charakteru, tak mi trošku běhá mráz po zádech. Buď ty hodnoty máte, nebo ty hodnoty nemáte. A víte, nezlobte se na mě, nějaké základní hodnotové záležitosti nemají a nesmí být předmětem kšeftování. A vy bohužel s hodnotami kšeftujete. Je mi líto. Někteří z vás. Já neříkám, že to děláte všichni. Ale podívejte se na sebe, co jste tady čtyři roky předváděli. Tady něco znělo od vašeho nejvýznamnějšího člena, pokud to vezmu tady ve Sněmovně, co se týká postavení, něco o tom, že přijde s novelou zákona, když jste tady pomohli tomu, že ministr nemusí mít lustrační osvědčení, kdežto ten dole, prostě řadový úředník, ho mít musí. Tak kde ty vaše novely jsou? Něco říkáte a něco jiného děláte, tak se pak nerozčilujte, že vám to tady někdo občas připomíná.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Františku Laudátovi. Nyní kolega Igor Jakubčík, připraví se pan poslanec Milan Šarapatka. To by mohla být poslední faktická poznámka. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Igor Jakubčík: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, mluvilo se tady o tom, kdo jak hlasoval v Evropském parlamentu. Tak jenom taková malá vsuvka, krátká zajímavost. Pro zamítnutí směrnice, když se hlasovalo, hlasovali všichni čeští europoslanci kromě europoslance Niedermayera, který směrnici podpořil. Další hlasování bylo pro schválení směrnice. Všichni čeští europoslanci byli proti schválení směrnice, zdržel se jeden - europoslanec Niedermayer. A pro samotné schválení směrnice hlasovali dva čeští europoslanci - europoslanec Štětina a bohužel černá ovce ČSSD europoslanec Keller. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za přehled o hlasování našich kolegů v Evropském parlamentu. Nyní pan poslanec Milan Šarapatka a potom s přednostním právem pan ministr Pilný. Prosím, pane poslanče, máte slovo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP