(12.00 hodin)
(pokračuje Laudát)

Já jsem chtěl, aby doložili, kolikrát byl nějaký činitel obchodní inspekce napaden, kolikrát došlo k fyzické újmě, kolikrát byl verbálně napaden. Nedostali jsme žádná čísla, pokud se tak nestalo na minulém hospodářském výboru.

Neříkejte tady o demokratickém projednávání. Chcete tam dávat v tom jednom paragrafu pravomoc větší, než má většina pracovníků tajných bezpečnostních služeb policie. Vy jste zablokovali, aby se tím tady ve Sněmovně zabýval příslušný výbor. Nemluvte o férovém projednání této záležitosti. To prostě není fér. S tím byste se měli nějakým způsobem poprat. Proto je zcela legitimní a namístě procedurální návrh vrátit to druhého čtení a tuhle věc napravit.

Já si za téhle situace vůbec nejsem jistý, že projde návrh kolegy Váni, který dal pozměňovací návrh, který by tuto pravomoc vyloučil. Skutečně takhle to dál nejde. Tak řekněte na rovinu všichni z koalice, že budujete totalitní stát, že občané jsou od toho, aby sloužili státu a byli terorizováni státem, nikoliv že si zřizují svůj stát na to, aby jim sloužil. Celé čtyři roky to tady ohýbáte do naprosté nehoráznosti. A že to Babiš nepoužívá, uvidíte po volbách. Já znám z politiky z Prahy řadu příkladů, kdy si to někteří gauneři připravovali čtyři roky a pak udeřili. Neříkám, že to uděláte, ale řada z vás tady stejně jako já nebude. Upozorňuji vás, že první obětí takových manýrů se stávají ti, kteří tu cestu umetli. A vy ji umetáte. Vy tři - KDU-ČSL, hnutí ANO a sociální demokracie. To je prostě realita. A lžete lidem, prostě lžete lidem, co děláte ve skutečnosti!

Ještě poznámku k tomu, když kolega Stanjura pozval pana Kolovratníka na rozpočtový výbor. Myslím si, že pan Kolovratník by utrpěl šok, protože konečně začaly vypadávat po třech a tři čtvrtě letech volebního období pravdivé informace o tom, v jakém skutečném stavu je státní kasa. Nemáte peníze na krytí zákonných nároků, například ve školství. Nevíte to? Zeptejte se svého nového ministra financí. Posíláte to pod vodu. A Kolovratník, který bojuje, to mu musím přiznat, za to, aby tahle země investovala do dopravní infrastruktury, by se dozvěděl velmi nepříjemnou věc, a sice že na investice nebude, nebo za cenu, že zdvojnásobíte státní dluh švihem. Prostě nejsou peníze. Čtyři roky jste vyžírali ekonomický růst. A velmi rádi se stále vracíte do minulosti a srovnáváte to s tím. Pan ministr financí se teď nestačí divit, když otevřel ten pomyslný trezor na Ministerstvu financí, co tam našel. Trochu mi to připomíná, myslím že londýnské Timesy, které napsaly: "Tak dlouho se dělaly různé deriváty a investiční balíčky, a když se otevřely při finanční krizi v roce 2008, tak to pěkně zapáchalo." Tak asi víte, co v těch balíčcích, pod které se podepisovaly největší celebrity bankovnictví světa, asi bylo.

Mně to začíná připomínat, že státní kasa je také toxická. (Poznámka poslance Raise k poslanci Laudátovi mimo mikrofon.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Prosím, nepokřikujte po sobě, vážení poslanci a poslankyně. Máte-li potřebu vystoupit, můžete na mikrofon.

 

Poslanec František Laudát: Já se přiznám, že tady poslední dobou tolik nevystupuji, takže to snad ještě snesete.

Chci vám jenom říct, až budete brečet za rok, za dva, kam jste to dopracovali s touto zemí, a teď se to týká zejména hnutí ANO, abyste věděli, že vám to někdo říkal, co pácháte, na čem se podílíte. Posloužíte někomu jako užitečný víte co.

K vlastnímu. Já jsem navrhoval, a doufám, že to tam někde je, aby zákon byl zamítnut ve třetím čtení. Dával jsem myslím i návrhy, ono se to tady už nějakou dobu projednává, na to, aby se to vrátilo do předchozích čtení. Dneska padl další návrh, takže o tom hlasovat budeme. Skutečně vás varuji, abyste takovéhle další zákony schvalovali. S prominutím, přestaňte blbnout. Skutečně nevytvoříte totálně bezpečnou zemi, nebo za cenu, že už tady nebude svoboda, že budete každého šmírovat na každém kroku, jako pražské vedení radnice totálně neschopné, je to poprvé od 90. roku, kdy neinvestuje. A jediné, na co se zmůžou, že někomu přihrají kšeft a budou montovat další a další kamery do ulic. To je výborné. To je jediná investice za celé čtyři roky jejich fungování, na kterou se zmůžou. To, že lidem neuleví a že samozřejmě doba předběhla vývoj, je další věc, a vy to samé budujete pomocí legislativy.

Já vás velmi úporně prosím, zamítněte zákon, nebo ho vraťme.

Moc rád bych tady slyšel oficiální stanovisko a detailní analýzu toho, co se v ČOI dělo, jak zasahovali. Aby dali čísla na stůl. Já je neznám, nevidím, neslyšel jsem. Ať dají na stůl proč. Tady se jenom říkají obecné věci. Ale popravdě řečeno, když máte vymahače kolem insolvencí a podobně, mají i vymahači svoji policii? Proč jste neupravili, když tady byl insolvenční zákon, že si mají změnit identitu? Já si myslím, že každý má konat jasně, otevřeně a čestně. Policie má svá čísla, tam to je namístě. Ale nezlobte se na mě, bude to obrovsky zneužíváno. Já jsem po prvém čtení na hospodářském výboru před tím varoval, protože tam nejsou kontrolní mechanismy. Teď se tady bavíme o tom, že všechny služby, které mají silové pravomoci, budou pod kontrolou Sněmovny, i které byly nově ustanoveny, kde je jakýkoliv další vyšší stupeň kontroly nad ČOI. Jestli by mohl pan ministr a všichni, kdo chcete pro zákon hlasovat, tak tady nastupte a začněte říkat ano, ČOI a možné zneužívání této pravomoci bude kontrolovat ten, ten a ten. A nemůže to kontrolovat instituce, která to provozuje. To se asi domluvíme, že to tak je.

Sami vidíte, že i u policie jsou problémy s GIBSem, a to je odtažen od policie, a přesto jsou jisté problémy zřejmě díky minulým vazbám, nebo nevím. Zrovna tak je problém u lékařů, kdy v malém českém domečku ruka ruku myje. Ale tady dokonce není zpětná pojistka pro to, kdo by je tedy kontroloval, když už bych to připustil. A skutečně uvažte, tady samozřejmě jde o hospodářskou trestnou činnost, nejde o násilné trestné činy, tak mi řekněte prosím, kde tam ta pojistka je.

Aby nebyli někteří poslanci nervózní, že mluvím ještě déle, už skončím. Nicméně znovu na vás apeluji. Anebo přestaňte v předvolebních kampaních lidem lhát a řekněte jim, co skutečně máte za lubem. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Pouze pro pořádek, pane poslanče, jak mám v podkladech z garančního výboru, návrh na zamítnutí zákona podán nebyl.

Nyní přistoupíme k faktickým poznámkám. První vystoupí pan poslanec Janulík, připraví se pan ministr Pilný a další. Pan poslanec ruší faktickou poznámku, požádám tedy pana ministra, připraví se pan poslanec Bendl.

 

Ministr financí ČR Ivan Pilný Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně a kolegové, já musím reagovat, byť to s tím vůbec nesouvisí, na poplašné zprávy, které tady díky imunitě šíří pan poslanec Laudát. Já jsem ve státní kase nenašel nic smradlavého, nic toxického. Když jsem prohlásil, že je prázdná, tak jsem tím měl na mysli, že byla vyprázdněná státní rezerva a že bylo také vyprázdněno to, co ušetřil můj předchůdce na to, co bylo přijato usnesením vlády. Kde se berou informace o tom, že na dopravní infrastrukturu nebude, nevím, protože pan poslanec Laudát zřejmě ví víc než ministr financí. Já takové informace nemám. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní pan poslanec Bendl s faktickou poznámkou. Prosím. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP