(11.50 hodin)
(pokračuje Černochová)

To, že se rozhodl, že bude kampaňovat a nebude chodit už do konce volebního období do práce, to je druhá věc. Ale asi jste díky tomu, že ho tady teď moc často nevídáte, zapomněli na to, jaký slovník, jaké urážky tady používal tento pán, jakými nás častoval.

A pokud tady někdo z kolegů naprosto neférovým způsobem začne popírat parlamentní demokracii a její principy, tak já na to reagovat budu. A budu na to reagovat způsobem, jakým jsem na to zareagovala, protože skutečně komu není rady, tomu není pomoci. A možná by si předseda volebního výboru měl konečně přečíst Ústavu České republiky a dozvědět se něco z historie parlamentarismu v našich zemích, aby věděl, na čem tato tradice je stavěná a proč a jakým způsobem v Parlamentu, v obou komorách našeho Parlamentu, probíhají postupy.

Takže já bych poprosila prostřednictvím pana místopředsedy, aby to, co tady řekl pan kolega Chalupa, raději směřoval na svého šéfa. A pokud se my jako opozice chceme dozvědět věci, tak nám neberte naše právo v jakémkoli čtení, jinak popíráte to (upozornění na čas), že Poslanecká sněmovna je skutečně demokratickým orgánem v naší společnosti.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Tak pro pořádek pouze zopakuji, že bez ohledu na to, jestli je člen této komory poslancem nebo ministrem, měl by se vyjadřovat slušně ke svým kolegům.

Nyní s faktickou poznámkou pan ministr Pilný, připraví se paní poslankyně Šánová. Prosím.

 

Ministr financí ČR Ivan Pilný: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já se neodvážím spekulovat, na čem seděla paní poslankyně Černochová, když jsem mluvil, ale já jsem mluvil o členech hospodářského výboru, nikoliv o předsedovi Stanjurovi. Mluvil jsem o členech hospodářského výboru. To je za prvé.

A za druhé, pokud se týká změny osoby ministra. Tak změna osoby ministra nepřinesla jedinou změnu, jediné písmenko v tom zákoně. Takže to s výměnou ministrů vůbec nesouvisí. Doufám, že tentokrát jsem byl slyšen přesně tak, jak jsem to řekl. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. A nyní s faktickou poznámkou paní poslankyně Šánová. Prosím.

 

Poslankyně Zuzana Šánová: Děkuji za slovo. Já bych vás chtěla požádat, pane místopředsedo, pane předsedající, aby se nám kolegyně Černochová jako klubu ANO tady na mikrofon veřejně omluvila za to, že nás nazvala - je to 47 lidí - vymytými mozky a našeho kolegu čunětem! Pokud popustíme uzdu těmto výrazům, co se od paní Černochové dozvíme příště? (Rozčileně.) Děkuji. (Potlesk z řad ANO. Rozruch v sále.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. S faktickou poznámkou paní poslankyně Černochová. Než vám udělím slovo, paní poslankyně, požádám vás, kolegové a kolegyně... (Stále hluk.) Kolegyně a kolegové! Požádám vás o ztišení! Prosím.

 

Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Prostřednictvím vás k paní kolegyni Šánové. Já mileráda řeknu jiné hodnocení vašeho hnutí, ale až v momentě, kdy tady vystoupí šéf vašeho hnutí a omluví se nám všem za věty, že všetci kradnú, že v této Sněmovně je nejméně pět zlodějů, a jiné naprosto čuňácké věci, které tady zaznívaly!

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Tak... Budeme pokračovat v obecné rozpravě a požádám pana poslance Laudáta. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo. Když se tady, hnutí ANO, pane místopředsedo, dámy a pánové, tak rozčilujete a žádáte omluvu, tak já se taky připojím k paní kolegyni Černochové a vyzvu vás, abyste se omluvili za svého předsedu.

Víte, já jsem pamětník. A ono vždycky na začátku volebního období, jak někdo prolomí bariéru toho slovníku, pak už se to nese v celé sněmovně po zbytek volebního období. V minulém období sem nastoupily Věci veřejné a skutečně se nějak dařilo asi dvě schůze udržet dekorum. I celý nesvůj byl jistý David Rath a prvně tady něco vypálil a pak už to jelo po zbytek volebního období a samozřejmě to gradovalo. To za prvé.

Za druhé. Sociální demokracie teď má strach, co se bude dít po volbách, když Babiš hodně vyhraje. Lidovci jsou div ne bojovníci za záchranu demokracie, aspoň to slyším.

Tak vážení, tohle je třetí instituce, nebo nevím už kolikátá, možná ještě větší, která bude mít policejní pravomoci, jestli vám to nedochází. Kdo tady na to upozornil v prvém čtení k vašemu překvapení, protože nikdo to nečetl, jsem byl já. A přiznám se, že ČOI není úplně nějaké mé téma, a kdybych náhodou nezachytil v rozhlase zprávu, že i budou měnit identitu, tak možná že bych to zachytil až ve druhém čtení. Protestovali tady, nebo se to nezdálo, a cítili jste se zaskočení. To vám v žádném případě nebránilo, abyste neodhlasovali hlasy koalice to, že příslušné výbory bezpečnostní, aby to prošlo, aby se tím zabýval také, protože ČOI patří pod průmysl, průmysl patří resortně pod hospodářský výbor. Vy jste to zablokovali. Přitom tam je zakopán pes, a mluvil tady o tom - a velmi vážný pes - kolega Váňa. Takže vedle toho, že to, co je legitimní, a rozšiřují se významně pravomoci, patří do resortu Ministerstva vnitra. To má mít svoji policii, má ji.

Dost jsme tady posílili armádu. Pak si svoji vlastní policii kvůli odchodu Šlachty začal budovat přes celní správu exministr financí Babiš. No a na průmyslu úředníci. Protože já neobviňuji pana exministra Mládka, ale úředníci si vymysleli, že vlastně i Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo mít svoji policii. Takže v tom případě asi by bylo namístě, že by tady vystoupil ministr zdravotnictví Ludvík a řekl, že také žádá. Protože já nevím, jestli jsou ohroženi víc záchranáři, kteří jsou napadáni v kritických situacích psychopaty, často možná i ze strany zraněných lidí, a jsou mezi velmi rizikovými. Jestli přijde také ministr dopravy Ťok, že potřebuje svoji policii, i když na železnici je... Protože jestli je někdo výrazně víc ohrožen - a slyšel jsem o incidentech a napadeních průvodčích a průvodců, nikoliv o tom, že by to s Českou obchodní inspekcí bylo až tak žhavé. A já jsem říkal po prvním čtení v hospodářském výboru, na tom dalším jsem nebyl, protože jsem byl služebně mimo, nicméně jsem říkal zástupcům ČOI - přece když někde cítíte velké riziko, tak si s sebou vezměte policii. A pokud vím, ty zásahy, aspoň tedy před televizními kamerami, se dějí ve spolupráci s policií.

Já říkám, pozastavme ten zákon, dokud nepřijde pan Ludvík, nepřijde Ťok, a možná by se našli další. U životního prostředí, že jo. Jít a někoho napadnout, že porušil životní prostředí... Pan Brabec, zametač průšvihů, ekologických, pro jisté firmy a holdingy, by si asi taky měl pořídit bezpečnostní sbor. Proč oni ty pravomoci nemají? Vždyť přece ti postižení, kterým můžou dávat milionové pokuty a ještě větší... Může jim jít také o život nebo o zdraví. Kde se to zastaví? Vy vůbec totiž nevážíte váhu toho, jak tyhle zákony můžou být ohýbány a zneužívány.

Já tady vyzývám lidovce a sociální demokraty, ať přestanou s tou šaškárnou namlouvat lidem, že teď oni budou ti bojovníci za svobodu a demokracii. Protože tady to je další ze zákonů, nebo z novel zákonů, která bojuje proti svobodě, která dává kvůli dekám, bramborovým hrncům nebo já nevím, co všechno... Nemluvím o těch velkých rybách kolem čerpacích stanic. Ale tam říkám - proč s sebou na tato jednání a zásahy nepřizvou policii? Máme policajtů dost, na počet obyvatel nejvíc v Evropě, takže proč ne. A proč doteď to šlo.***
Přihlásit/registrovat se do ISP