(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 57. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.

Prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání karty náhradní. Já hlasuji s kartou číslo 73.

Chtěl bych vás informovat, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tyto poslankyně, poslanci a členové vlády: pan poslanec Adam - rodinné důvody, pan poslanec Adámek - osobní důvody, pan poslanec Andrle Sylor 11 až 13 - pracovní důvody, pan poslanec Antonín bez udání důvodu, pan poslanec Babiš - pracovní důvody, pan poslanec Běhounek od 12.30 - pracovní důvody, pan poslanec Bezecný - pracovní důvody, pan poslanec Číp - zdravotní důvody, pan poslanec Grebeníček - zahraniční cesta, pan poslanec Grospič - zahraniční cesta, pan poslanec Hájek 13 až 14 hodin - pracovní důvody, paní poslankyně Havlová - zdravotní důvody, pan poslanec Heger do 11 hodin - pracovní důvody, pan poslanec Kádner - pracovní důvody, paní poslankyně Kailová - zdravotní důvody, pan poslanec Kasal do 13. hodiny - pracovní důvody, pan poslanec Kolovratník - pracovní důvody, pan poslanec Komárek do 11. hodiny - osobní důvody, pan poslanec Korte - pracovní důvody, pan poslanec Kott od 14.30 - pracovní důvody, pan poslanec Novotný - rodinné důvody, pan poslanec Nykl - zdravotní důvody, pan poslanec Okleštěk - pracovní důvody, pan poslanec Opálka - pracovní důvody, paní poslankyně Pastuchová od 14.30 - pracovní důvody, pan poslanec Petrů - zdravotní důvody, paní poslankyně Rutová od 11.30 - pracovní důvody, pan poslanec Rykala - osobní důvody, pan poslanec Seďa od 14.30 - zahraniční cesta, pan poslanec Schwarz - pracovní důvody, pan poslanec Šarapatka do 12. hodiny - pracovní důvody, pan poslanec Vácha - pracovní důvody, paní poslankyně Válková - pracovní důvody, pan poslanec Volný - zdravotní důvody, pan poslanec Vondráček do 12. hodiny - pracovní důvody, pan poslanec Votava - zdravotní důvody, pan poslanec Vozka - pracovní důvody, pan poslanec Vyzula - pracovní důvody, paní poslankyně Zelienková - pracovní důvody, pan poslanec Zemánek - pracovní důvody a pan poslanec Zlatuška - pracovní důvody.

Z členů vlády se omlouvá pan předseda vlády z pracovních důvodů, pan vicepremiér Bělobrádek do 10.30 a od 16.30 - pracovní důvody, pan ministr Brabec do 11. hodiny a od 14.30 - pracovní důvody, pan ministr Chovanec - pracovní důvody, pan ministr Jurečka - pracovní důvody, pan ministr Ludvík - pracovní důvody, paní ministryně Marksová - zahraniční cesta, pan ministr Pelikán do 14.30 - pracovní důvody, pan ministr Pilný - pracovní důvody, pan ministr Stropnický z odpoledního jednání - pracovní důvody, paní ministryně Šlechtová z pracovních důvodů, pan ministr Ťok od 17. hodiny - pracovní důvody, paní ministryně Valachová - pracovní důvody a pan ministr Zaorálek - zahraniční cesta.

A ještě zde mám omluvy pana poslance Šrámka - dnešní jednání z pracovních důvodů, pan poslanec Pleticha dnes odpoledne z pracovních důvodů, pan poslanec Nekl dnes od 9.20 do 12 hodin z pracovních důvodů a od 14.30 do konce jednacího dne z důvodu zahraniční cesty, pan poslanec Gabrhel z dnešního jednání ze zdravotních důvodů a pan poslanec Plzák od 9 do 13 z pracovních důvodů. To jsou všechno omluvy.

 

Dnešní jednání bychom měli zahájit bodem

342.
Odpovědi členů vlády na písemné interpelace

Upozorňuji vás, že nejpozději do 11 hodin je možno podat přihlášky k ústním interpelacím a v 11.30 proběhne jejich losování.

Máme na dnešek celkem čtyři písemné interpelace. Tou první je interpelace pana poslance Karla Fiedlera ve věci národního plánu výuky cizích jazyků a pan poslanec Fiedler interpeluje pana předsedu vlády. Ten je omluven, nicméně u této interpelace nám pouze chybí hlasovat o návrhu usnesení. Já poprosím pana poslance, aby návrh usnesení zopakoval.

 

Poslanec Karel Fiedler: Děkuji za slovo, pane předsedo, ale já se obávám, že nám nechybí jenom zopakovat to usnesení, ale že nám chybí asi 22 poslanců, nebo přesně podle toho, co svítí na tabuli. Takže pokud máme hlasovat o usnesení a do minimálního kvora 67 momentálně chybí 20 poslanců, což je ještě horší stav než minule, když jsme tuto interpelaci nemohli dokončit, tak asi hlasovat není možno.

A já jsem si nestihl spočítat ministry. Přeslechl jsem tedy premiéra, ale obávám se, že na odpolední interpelace z těch 17 členů vlády... Bude tady vůbec někdo?

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Já vám samozřejmě přesná čísla mohu sdělit... Někdo tady bude. (Pobavení v sále, smích.)

 

Poslanec Karel Fiedler: Někdo tady bude. Co na to mám říct. Jak se říká, stále kvoká, stále kvoká.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pane poslanče, já mám 14 omluv členů vlády s tím, že ale u pana ministra Pelikána je to pouze do 14.30. Takže ten tady bude. Pan ministr Ťok se omlouvá až od 17 hodiny - ten by tu měl být také.

 

Poslanec Karel Fiedler: Ano, pan ministr pro přítomnost Herman má stabilně dobrou účast...

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan ministr Herman tu bude jistě také... Takže mohu říci, že někteří ministři zde odpoledne budou.

 

Poslanec Karel Fiedler: Ono to nicméně nesouvisí s touto mou interpelací. Takže já nebudu zbytečně natahovat čas. Pořád na tabuli svítí 52. Takže já nevím, jestli má vůbec smysl, abych znovu zopakoval to usnesení nebo aspoň dvěma větami připomenul, o co jde, když stejně hlasovat nemůžeme. A otázkou je, jestli vůbec budou opět probíhat dále písemné interpelace.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Tak já se zatím pokouším přivolat kolegy z předsálí. Ale máte pravdu, nemáme kvorum 67. V tom případě přeruším jednání o této interpelaci a budeme pokračovat. Ano, prosím. Máte slovo.

 

Poslanec Karel Fiedler: Já ještě pane předsedo, jestli bych mohl, když jsem tedy u pultu, protože jaksi nejsem obdařen přednostním právem. Ale je to opakující se stav. My jsme... Kdyby se grémium Sněmovny dohodlo nebo lépe naprogramovalo činnost Sněmovny a tyto častokrát velmi chabě účastí obsazené dopolední interpelace jsme místo toho naplánovali body, kterých máme v programu schůze více než dost, tak jsme mohli řadu zákonů místo těchto - promiňte mi ten výraz - trapných interpelací díky přítomnosti nebo nepřítomnosti, mohli řadu zákonů projednat.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Já s vámi do jisté míry souhlasím, pane poslanče. Nicméně toto není v moci grémia Sněmovny. Toto je dáno jednacím řádem Poslanecké sněmovny. To znamená, můžeme to brát jako inspiraci pro příští Poslaneckou sněmovnu. Pokud bude měnit jednací řád, tak může upravit i institut písemných interpelací.

 

Poslanec Karel Fiedler: Dovolím si říct, zopakuji oblíbenou větu vašeho stranického kolegy a mého předsedy výboru. Sněmovna je suverén, pokud si něco odhlasujeme, nevidím důvod, proč bychom nemohli místo promarněného času dopoledních interpelací projednat řadu zákonů.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Dobrá. Pokud se nezmění stav na tabuli, zatím to tak nevypadá, tak tuto interpelaci přeruším. V druhé interpelaci - ta je také přerušena. Zeptám se pana poslance Luzara, zda si přeje vystoupit. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Leo Luzar: Děkuji, pane předsedo. Páni dva ministři, dámy a pánové. Já vaším prostřednictvím se slovy kolegy Fiedlera nebudu souhlasit z pohledu účasti. Já se totiž bojím, že většina kolegů, kteří tady nejsou, tak nejsou právě proto, že vědí, že tady nejsou ministři a že vlastně interpelace nebudou. A to je ten problém. Kdyby kolegové věděli, že tady interpelující budou mít partnera a budou tady ministři, tak jistě přijdou podpořit své kolegy v rámci interpelace. Takhle je to bohužel pouze slovní fraška. To se týká bohužel i mé interpelace na paní ministryni školství. Ta interpelace se vleče. Minulý čtvrtek na dopolední nebyla, na odpolední přišla. Bylo mi řečeno, že tento týden bude, přesto není. Čili bohužel není co dneska projednávat. A omlouvám se tedy těm, co přišli podpořit moji interpelaci, že dneska projednávaná nebude. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Já předpokládám, že byste navrhoval přerušení, ale vzhledem k tomu, že paní ministryně je omluvena, tak trvá přerušení této interpelace. A já prosím pana poslance Valentu, který v třetí interpelaci chce interpelovat paní ministryní Šlechtovou. Ta je také omluvena. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP