(14.10 hodin)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Zeptám se, zda se někdo hlásí s přednostním právem. Pokud ne, tak dám slovo písemně přihlášeným. První vystoupí pan poslanec Okamura, ten má dvě přihlášky. Takže nejprve k referendu. Prosím.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, dovoluji si znovu a znovu navrhnout, letos již podeváté, abychom konečně přijali zákon o celostátním referendu. Navrhuji to tady již podeváté v letošním roce ve Sněmovně opakovaně již téměř čtyři roky, kdy připomínám, že jste mi naposledy již před dvěma roky zamítli můj návrh o celostátním referendu. Od té doby se tady snažím, jelikož vládní koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL mi můj návrh neustále zamítá, přestože přijetí tohoto zákona také slíbila lidem v programovém prohlášení. Žádám tedy o pevné zařazení návrhu zákona o referendu, tisk 559, bod 88, na dnešní program schůze.

Tady na tomto konkrétním příkladu všichni vidíme, jak vaše vláda neustále jen obelhává občany. Vždycky něco slíbíte, dokonce písemně, vzájemně to podepíšete, a pak se na to vykašlete a jen se mezi sebou hádáte a předvádíte skutečně tristní politickou komedii, za kterou vás občané velmi draze platí.

(V sále je opravdu silný hluk.)

Vláda ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL úplně přestala pracovat. A když tady zblízka každý den sleduji vaše chování, tak již ani pracovat do voleb nezačnete. Nadřadili jste vaše osobní politické zájmy a ambice nad zájem občanů. Vyzývám celou vládu, aby podala okamžitou demisi. Občané musí v nových volbách rozdat znovu politické karty. A když se nad nesplněnými vládními sliby zamyslíme, tak je jich velká řada.

Neudělali jste důchodovou reformu, takže důchodci živoří. Nevyřešili jste ani systém exekucí, ani lichvu. Nevyřešili jste podporu rodin s dětmi, takže se nadále mladé pracující rodiny bojí mít více dětí. Zásadně jste také zbyrokratizovali podnikání. Za vaší vlády se zásadně zhoršila bezpečnost, takže po ulicích chodí vojáci a policisté se samopaly. Lidé mají čím dál větší obavy ze zhoršující se dostupnosti zdravotní péče. A také výsledky českých školáků se v mezinárodním srovnání zhoršují. Lidem reálně nezbývá po třech letech vlády ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL v jejich peněženkách o nic více, než tomu bylo za předešlé vlády Miroslava Kalouska a ODS.

To všechno je potřeba změnit k lepšímu, ale vaše vláda totálně zklamala. Dokud neuzákoníme přímou vymahatelnou odpovědnost politiků, tedy program, který prosazuje naše hnutí Svoboda a přímá demokracie, SPD, tak se nikam nepohneme. Je to pořád dokola.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pane poslanče, ještě vás poprosím - vy jste říkal: tento bod na dnešní pořad schůze. Znamená to po pevně zařazených bodech? (Ano.)

Já vám dám hned slovo s tou druhou přihláškou.

Ale ještě jednou, ještě jednou poprosím Poslaneckou sněmovnu o klid. Prosím, abyste se usadili. (Poslanci debatují dále v hloučku před lavicemi.) Usadili. Pokud potřebujete diskutovat, tak mimo jednací sál. Děkuji.

Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, navrhuji zařadit jako mimořádný bod programu s názvem Diskuse nad jednáním premiéra Bohuslava Sobotky. Bylo by to logické, jelikož by tato diskuse navázala na minulou debatu o tom, zda pan ministr financí Andrej Babiš řídí či ovlivňuje novináře ve svých médiích. To byla z mého pohledu sice trochu zbytečná debata, protože Andrej Babiš si přece logicky koupil média proto, aby je řídil, stejně jako každý jiný podnikatel. Jelikož je však zároveň politikem, tak z mého pohledu by stačilo jen otevřeně veřejně přiznat, stejně jako to dělá KSČM, která zcela otevřeně řídí svoje celostátní Haló noviny. Je to jasné a transparentní a všichni o tom vědí a nikdo nemá problém. A to, že Mladá fronta Dnes a Lidové noviny manipulují s informacemi proti nepohodlným politickým protivníkům, jako jsem například já a naše hnutí SPD, to je fakt a víme to také všichni. Já sám s tím mám dlouhodobé zkušenosti.

To, co bychom však měli také projednat, je otázka, kdo řídí pana premiéra. A vycházím z veřejně dostupných zdrojů. Je faktem, že už před volbami mnozí komentátoři vyjádřili obavy, že - cituji: "Nyní půjde o to, jestli ČSSD bude autonomní stranou, nebo slabým článkem budoucí vlády, kde si bude někdo vodit premiéra na provázku." Konec citátu.

Náš pan premiér měl skutečně zaměstnání jen jednou ve svém životě, a to když pracoval jako koncipient pro svého spolužáka a kamaráda právníka Radka Pokorného. A je tu z veřejných zdrojů mnoho indicií, že pan Sobotka pro svého šéfa pracuje dodnes. A tady nejde jen o tvrzení, o veřejné tvrzení pana ministra financí Andreje Babiše, ale dokonce i ministra průmyslu za ČSSD pana Mládka, tedy spolustraníka a člena vlády Bohuslava Sobotky, který prohlásil, že za jeho pádem stál ne pan premiér, ale pan Pokorný. Pozoruhodné je, že jsem se právě na základě těchto veřejně dostupných informací, které tady říkal Andrej Babiš, a říkal je také ministr vlády ČSSD Mládek, letos již dvakrát ptal ve svých interpelacích pana premiéra Sobotky, zdali se stýká s lobbistou Radkem Pokorným a zdali s ním konzultuje, a řekl jsem, že mi stačí jen odpověď ano, nebo ne, nic víc. Obdržel jsem dvě písemné odpovědi od pana premiéra a zajímavé je, že ani jednou mi pan premiér na moji otázku nedokázal přímo odpovědět. Přitom mi stačilo pouze ano - ne. Dostal jsem dlouhosáhlé odpovědi, ale ani jednou jsem od pana premiéra nedostal odpověď.

Takže i proto je podle mého potřeba zařadit tento bod na program schůze, abychom se dozvěděli konečně pravdu. Protože když toto říká ministr vlády ČSSD pan Mládek, říká to i první místopředseda vlády pan Andrej Babiš, takže už je to z více stran, a dokonce z vlastní strany, tak si myslím, že je potřeba tyto věci objasnit. A nejen z tohoto pohledu bychom také měli hlasovat o důvěře vládě. Myslím, že tato vláda ztratila důvěru celé republiky. A pokud ji navíc řídí podle informací zprava i zleva, a to doslova zprava i zleva, lobbista pan Radek Pokorný, pak bude čitelnější, když ČSSD navrhne jako premiéra přímo pana Pokorného, anebo jeho partnera pana Zdeňka Bakalu, tedy podle všeho opravdové šéfy pana premiéra Sobotky. Pak by bylo vše pro občany transparentní, aby se mohli správně ve volbách rozhodnout, komu dají hlas.

Právě proto vás chci znovu požádat, zdali bychom zařadili jako mimořádný bod programu s názvem Diskuse nad jednáním premiéra Sobotky, protože i přes opakované dotazy tady na tuto zásadní otázku není odpovězeno, a dokonce o tom mluví i dva členové vlády, a dokonce každý z jiné politické strany, a jeden je dokonce člověk, kterého sám pan premiér vybral jako svého ministra. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pane poslanče, v tomto případě si přejete pouze do pořadu schůze, nebo pevně?

 

Poslanec Tomio Okamura: Já bych navrhoval, abychom zařadili tento bod dnes po již pevně zařazených bodech, protože si myslím, že to nesnese odkladu, a jak říkám, abychom navázali na diskusi z minulého týdne.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, děkuji. Prosím pana poslance Fiedlera a připraví se pan poslanec Koníček.

 

Poslanec Karel Fiedler: Dobré odpoledne, dámy a pánové. Přicházím s návrhem na předřazení bodu, který je již ve schváleném programu schůze. Jedná se o bod číslo 196, sněmovní tisk 1074. Je to můj návrh novely o investičních pobídkách, který má vazbu na tolik diskutované a medializované korunové dluhopisy. Nechci tady jitřit atmosféru tím, že se budu vracet k tomu, co tady zaznívalo na podle mého názoru trošku zbytečné schůzi minulý týden, ale nebudu se ani vyjadřovat k tomu, jestli Finanční správa pracuje tak, jak má, nebo jestli pracuje, nebo nepracuje. Toto zcela ponechám případné diskusi na rozpočtovém výboru nebo v jiném čase, protože to až tak úplně nesouvisí s tímto bodem. (V sále je stále silný hluk.)

Tento bod, který navrhuji, je v podstatě velmi podobný tomu, co navrhl sám pan vicepremiér a ministr a jako poslanec poslanecký návrh, novelu zákona, je to sněmovní tisk 1058, bod 195. Dle mého předpokladu, jak jsem tušil, nebude navržen na pořad této schůze, a kladu si otázku, proč tomu tak bylo, když to pan ministr sám navrhuje a sám tolik říká, jak chce řešit problematiku daňové úlevy, velmi diskutabilní daňové úlevy u korunových dluhopisů... (Odmlka pro hluk.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Kolegyně a kolegové, já znovu prosím o klid. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP