(17.30 hodin)
(pokračuje Hájek)

Samozřejmě může říct Franta Laudát prostřednictvím pana předsedajícího, že to mohl už dělat ministr financí. Samozřejmě mohl. Ale kdyby tohle udělal, tak kolegové tady zleva vyskočí, že panu premiérovi okopává kotníky. Takže já chci, aby to bylo v usnesení, aby skutečně Poslanecká sněmovna iniciovala, pověřila vládu, aby tyto kroky učinila a aby tyto kroky inicioval pan premiér. Takže já to potom ještě v podrobné rozpravě přečtu. Ten návrh, to usnesení má tři body.

A určitě ještě na závěr podpořím i usnesení kolegy - ježíšmarjá, teď mi to vypadlo, Černocha, promiňte, ve kterém bude žádat zřízení vyšetřovací komise. Určitě si myslím, že bude dobré si zavolat tady Koláčka, zeptat se ho, jak to bylo s těmi okovy, proč mu ta želízka dali. To jsou témata, která nás budou zajímat, a určitě nějakým způsobem dojdeme k nějaké cestě. Omlouvám se, už mi vyschlo v ústech. Díky. (Potlesk z řad poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Hájkovi. Nyní faktické poznámky pan předseda Kalousek, pan předseda Kováčik, paní poslankyně Markéta Pekarová Adamová. Prosím, pane předsedo, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Byl jsem v projevu pana kolegy Hájka několikrát zmíněn, tak dovolte tři body, stručné odpovědi.

Za prvé jsem přesvědčen, že i na naše pracoviště se vztahují hygienické normy hluku. A já vás tady prosím, abyste při projevech pana poslance Hájka přes 90 decibelů zakročil, protože tady jde o naše zdraví.

Za druhé pan poslanec Hájek tvrdil, že jako předseda rozpočtového výboru v roce 2004 jsem samozřejmě věděl, co vláda privatizuje. Podle dodnes platných zákonů, i tenkrát, privatizační rozhodnutí činí vláda, nikoliv Poslanecká sněmovna. Já jsem to tudíž samozřejmě nevěděl a věděti nemohl. Mohli to vědět ministři, tehdejší ministři za KDU-ČSL, kteří ve vládě seděli a to rozhodnutí dělali. Pokud vím, jsou členy KDU-ČSL dodnes, tak se jich prosím pěkně musíte zeptat. Já dneska člen KDU-ČSL nejsem, když jste tak říkal, že lidovci jsou jako mimo, jinak mají všichni máslo na hlavě. Pro vaši informaci TOP 09 tenkrát neexistovala.

Za třetí. Říkal jste: "Kde jste? Když se tady mluvilo o Babišovi, byli jste tu všichni. Teď se mluví o deseti tisících horníků, nejste tady." Ujišťuji vás, pane poslanče Hájku prostřednictvím pana předsedajícího, že jsem vás v kuloárech bedlivě poslouchal. Jenom jsem chránil své zdraví před tím řevem. Nicméně při vší úctě k těm desetitisícům horníků, jejichž osud mi věru leží na srdci, když jsme mluvili o vašem panu předsedovi, mluvili jsme o deseti milionech okrádaných daňových poplatníků, které váš pan předseda okrádá. To je přece jenom o něco více lidí. Tím nezpochybňuji tíživou situaci těch desetitisíců horníků.

Děkuji pěkně.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan předseda Kováčik a jeho faktická poznámka.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Pane předsedající, paní a pánové, jsem rád, že se po dlouhých týdnech a měsících dostal tento bod, se kterým jsme i my přišli jako s návrhem, do závěru, že už se budou přednášet návrhy usnesení a že snad konečně z toho dlouhého, předlouhého projednávání něco plodného vyjde. Ne plodného proto, že je před volbami, ale plodného pro ty lidi, o které jde. Chci sdílet naději pana kolegy Hájka, který mě mimochodem také zmínil ve svém projevu, ale ne v souvislosti s tou nadějí, že přece jenom to světélko pro ten region, ale nejen pro ten region, jsou tady i jiné regiony, které mají podobné problémy, to znamená pro těžce hospodářsky, sociálně postižené regiony, vejde. Chci jenom říct, že vše, co bylo podstatné z pohledu, který máme jako komunisté na tu problematiku, sdělil pan kolega Luzar.

Jen pro pořádek, prostřednictvím pana předsedajícího, chci sdělit panu kolegovi Hájkovi, který řekl, že jsme garantovali přítomnost pana premiéra, že zatím ještě skutečně něco takového garantovat nemůžeme. Přítomnost pana premiéra garantuje někdo jiný, po volbách snad bude jinak. Děkuji za pozornost. (Potlesk z řad poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Kováčikovi. Paní poslankyně Markéta Pekarová Adamová. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Ono už to tady víceméně zaznělo. Ale já bych, prostřednictvím pana předsedajícího, pana Hájka chtěla poprosit, aby příště, i když chápu jeho rozčilení, mimochodem, můj dědeček byl také horník, tak aby nás příště buďto varoval, nebo obdaroval nějakými špunty do uší, protože to opravdu bylo až příliš. Tak jenom kvůli tomu zvuku. My tady opravdu pak trpíme doslova, i když sedíme velice daleko od vás.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Paní poslankyně Havlová s faktickou poznámkou, po ní pan poslanec Josef Hájek, po něm pan poslanec Laudát. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Olga Havlová: Já bych tady jenom připomněla to, co už zaznělo v mém projevu, že se nejedná pouze o Moravskoslezský kraj, ale tak jak tu řekl pan poslanec Kalousek, že se tady projednával pan Babiš a jednalo se o deset milionů lidí, tak zrovna tak se jedná o deset milionů lidí, co se týká OKD, protože tady byl okraden stát minimálně o 45 miliard.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan poslanec Josef Hájek a jeho faktická poznámka. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Josef Hájek: Pane předsedající, omlouvám se za to, že jsem mluvil nahlas. Ale víte, paní Adamová prostřednictvím pana předsedajícího - vaše nové jméno jsem opomněl. Pardon. (Nápověda ze sálu). Pekarová. Víte, já jsem musel 33 roků mluvit s horníky, často v dolech, ventilátory, stroje. Máte 150 horníků, tam nemáte mikrofony, tam musíte použít svůj hlas. Je to moje chyba, já to uznávám, určitě se pokusím to nějak změnit, ale je to ve mně a já prostě když se nabudím a mluvím o té věci - protože jsem tam prožil celý život. Chápejte, celý život. Já jsem byl 36 roků v hornictví, to jsou tisíce směn, 30 let záchranář. To jsou zážitky. Když si někdy sedneme s kolegy - s vámi ne, protože věkově byste seděla jako s dědečkem -, ale prostě jsou to zážitky mnohdy smutné a opravdu to ve vás zanechá emoce a ty emoce někdy přijdou a dneska na mě přišly, tak se za to omlouvám. Ale kdo mně chtěl porozumět, porozuměl a možná tu kuličku toho zátěžového hluku nějak vstřebal. Takže ještě jednou se omlouvám a skutečně si myslím, že jsem chtěl říci to, co cítím, a to co cítí skutečně tisíce horníků, protože já jsem jeden ze dvou set, jediný tady, který je schopen reprezentovat, schopen za ně bojovat a je schopen jim tu naději dát. A já jim tu naději skutečně chci dát. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu kolegovi Hájkovi. Nyní faktická poznámka pana poslance Františka Laudáta. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dámy a pánové, nezlobte se na mě, vy, co tady vystupujete, už toho je trochu dost. Jestli si tady opravdu třepete nějaké předvolební peří... Ale ti lidé potřebují pomoc. Co dneska ještě zmůže vyšetřovací komise? Já jsem u toho nebyl, nic s tím nemám společného, co se tam dělo, tak si to vyřizujte mezi sebou. Slepili jste koalici, předvedli jste za skoro čtyři roky, co jste předvedli. Prostě ti lidé potřebují teď pomoc. Ten kraj potřebuje, ten region, řešit konkrétní problémy. Ale podívejte se, kam jste se posunuli za celou tu dobu. My jsme před časem pozvali pana už dneska exministra Mládka. On měl nějaké návrhy, co chce udělat v Moravskoslezském kraji. My jsme říkali, no zhruba je to málo, ale lepší něco než to. Pak se dovídáme, že na vládě se to potýká, dojdou tahanice, jestli tamta firma či ona, státní, tak prostě to převezme, případně to nějak začne řešit, kdo tam bude sanovat.

Takže jestli vy tady chcete dávat usnesení, tak já dávám alternativní.

Za prvé, že Poslanecká sněmovna

I. konstatuje

1, že vláda postupuje pomalu při řešení problémů společnosti OKD,

2. že neřeší rozvoj postižených regionů Moravskoslezského kraje a nápravu ekologických zátěží.

II. Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby situaci začala urychleně napravovat konkrétními kroky.

A opravdu už toho nechte být. Ti lidé potřebují pomoc, a ne tady ty vaše žvásty. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců TOP 09 a Starostové.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP