(Jednání pokračovalo v 18.35 hodin.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, prosím, zaujměte místa v sále a budeme pokračovat. Já ještě přivolám kolegy z předsálí.

Jsme tedy po ukončené podrobné rozpravě, těsně před hlasováním. Ale ještě než dám slovo panu zpravodaji, tak s přednostním právem si přeje vystoupit pan místopředseda Filip.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane předsedo. Členové vlády, paní a pánové, víte, bylo těžko poslouchat dnešní debatu. Dnešek totiž potvrdil, že jen těžko si dokážeme představit, že tato koalice poté, co ukázala, jak je rozhádaná, něco je schopna udělat pro občany této republiky. Bylo evidentní, že většina spíše myslí na to, co je důležité pro ni, a ne pro občany. Proto nezbývá, než abych podle čl. 35 odst. 2 Ústavy České republiky vyzval předsedy politických stran zúčastněných na práci této Sněmovny, bez toho, jestli jsou koaliční, nebo opoziční, aby rozhodla o svém rozpuštění 120 hlasy a umožnila, aby občané České republiky znovu rozhodli o tom, kdo je bude zastupovat.

Jsem přesvědčen, že vaše hádky nepřinášejí nic této zemi a že je mnohem důležitější, aby ti, kteří rozhodují o osudu této země, občané České republiky, měli šanci se vyslovit k tomu, jestli vůbec jste schopni sednout si vedle sebe do vládních lavic.

Mělo by to jednu obrovskou výhodu. Volby by se konaly na jaře, nejpozději v červnu, protože dřív než na únorové schůzi to nestihneme, a příští vláda, ať bude složena jakkoli, podle vítězství ve volbách bude moci připravit vlastní státní rozpočet. Protože pochybuji, že by při těch hádkách, které vy vedete, by tato koalice mohla připravit rozpočet, který by byl ve prospěch občanů naší země. Děkuji vám. (Potlesk poslanců KSČM.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: O tomto návrhu ale nebudeme hlasovat dnes. Prosím pana předsedu Kalouska. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Dámy a pánové, já budu velmi stručný. Zopakuji, že poslanecký klub TOP 09 děkuje všem členům komise za profesionální práci. Nemáme žádný důvod zpochybňovat text, který nám byl dnes předložen. Nemáme žádný důvod nepodpořit návrhy usnesení, které padly. Samozřejmě ve vzduchu zůstanou nezodpovězené otázky, např. zda onen individuální aktivismus lidí z olomouckého státního zastupitelství, které zpráva označila jako aktivistické, zda to byl skutečně subjektivní aktivismus, nebo zda se tam plnila nějaká politická objednávka. Zda propojení na silné téma volební kampaně jedné politické strany bylo náhodné, anebo dopředu domluvené. To všechno jsou otázky, které nás budou asi pronásledovat, ale na které nejsou jednoznačné odpovědi. Ale že komise dala jednoznačnou odpověď, jak to tedy bylo s oním mediálním kýčem o hrdých a statečných policistech a nestranných státních zástupcích, to dala. My za tuto informaci děkujeme. Bereme ji na vědomí a budeme hlasovat pro návrhy usnesení vyšetřovací komise.

K výzvě pana předsedy Filipa, neboť vyzval všechny předsedy parlamentních stran, chci říct, že přání Miloše Zemana beru na vědomí, ale nemám důvod mu vyhovět. Děkuji. (Ozývá se smích i potlesk.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pokud nejsou další přihlášky s přednostním právem, poprosím pana zpravodaje, aby se ujal své role a přednášel nám postupně jednotlivé návrhy usnesení.

 

Poslanec Martin Lank: Děkuji za slovo. Jsem rád, že konečně spějeme do finále. Jenom stručné shrnutí pro představu. Během obecné rozpravy bylo 8 řádně přihlášených řečníků, 11 s přednostním právem a 83 faktických poznámek. Takže debata byla plodná, bohatá, řekl bych, že i smysluplná, ale tím si nejsem úplně jistý.

Co se týče podrobné rozpravy, v ní zaznělo celkem 7 návrhů na usnesení, o kterých bychom měli hlasovat jednotlivě. A já požádám pana předsedu, abychom o nich hlasovali v pořadí, v jakém byly předneseny.

To znamená, první návrh usnesení je právě z dílny předsedy Sněmovny pana Hamáčka, který je ve znění, že Poslanecká sněmovna vyzývá ministra financí Andreje Babiše, aby se omluvil za své výroky na adresu vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Já vás ještě na žádost z pléna odhlásím a prosím o novou registraci.

 

A budeme tedy hlasovat. Návrh usnesení zazněl.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování má číslo 312, přihlášeno je 122, pro 82, proti 33. Tento návrh byl přijat. Další prosím. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP